כיסוי הפסדי העסקים בקורונה: בתי המשפט באירופה מול חברות הביטוח

בצרפת בתי המשפט מחייבים את המבטחים לפצות מסעדות על נזקי הקורונה ובאירלנד בתי המלון תובעים את הברוקרים בגין ההפסדים. סו"ב יוסי מנור עם עדכוני הפסיקה האירופאית
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
צרפת: פס"ד שלא לטובת חברת הביטוח AXA

ב-17 בספטמבר פסק בית הדין המסחרי בפריז במספר תיקים שנדונו סביב סכסוך בין בעלי מסעדות לבין חברת הביטוח AXA. במקרה זה, 5 בעלי מסעדות תבעו את AXA צרפת בעקבות סירובה לפצות את הפסדי ה-BI (הפרעה עסקית) שלהם במהלך הסגר. כדי להצדיק את סירובה, AXA הפעילה סעיף אי הכללה בחוזים סטנדרטיים. בית המשפט פסק לטובת בעלי המסעדות וקבע כי על המבטח לשלם פיצויים בגין הפסדי BI שנגרמו: "סעיף ההחרגה נגד המבוטחים נפסל מכיוון שהוא לא תואם את הוראות סעיף L.113-1. של קוד הביטוח", הקובע כי הפסדים ונזקים שנגרמו כתוצאה מאירועים מקריים שנגרמו באשמת המבוטח הם על חשבון המבטח, אלא אם כן הם נכללים במפורש ומוגבלים בפוליסה. בסך הכל חויב המבטח בתשלום 240 אלף אירו.

דובר AXA צרפת אריק למיר ציין כי "עמדתו של בית המשפט המסחרי בפריז מחזקת את הבלבול הקיצוני בשאלת הפסדי BI (הפרעה עסקית). איננו יכולים לכסות על אירועים שאינם מפורשים בחוזים מול המבוטחים, ועלינו לכבד את ההתחייבויות שהתחייבו כלפי מבוטחינו". החברה מערערת על פסק הדין.

צילום: shutterstock

לטובת בעלי העסקים השיקו בעלי מלונות ומסעדות בצרפת פלטפורמת התדיינות משפטית בהסבר כי "עולם הביטוח לא נקט יוזמות או פעולות לתמיכה במבוטחים והם לא יוותרו". האיגוד המקצועי והמלונאות השיק פלטפורמת התדיינות ביטוחית בשיתוף משרד עורכי דין כדי להגן על האינטרסים של אנשי המקצוע שלהם. המשתמשים יוכלו לבדוק באופן מקוון אם החוזה שלהם מכסה BI הקשור למגיפה. כבר זוהו שש פוליסות ביטוח שעשויות לכסות BI למגיפה. לטענת האיגוד המקצועי, על ידי איסוף מספר קבצים מאנשי מקצוע באמצעות פלטפורמה זו יבוצעו פעולות קולקטיביות, כלומר "איחוד פעולות פרטניות המופנות כנגד אותו מבטח על בסיס מדיניות זהה במטרה לבסס זכויות במשותף. האיגוד המקצועי עובד כיום גם על חוזה ביטוח מקצועי ורב סיכונים.

על פי סקר של רשות השליטה וההחלטה הצרפתית (ACPR), ב-93.3% מהמקרים פוליסות הביטוח אינן כוללות במפורש כיסוי להפרעות עסקיות במקרה של מגפה וברמה של 2.6% בלבד מהמקרים כיסוי ה-BI חל עבור 4.1% הנותרים. ה- ACPR זיהה "סעיפים חוזיים שאינם מאפשרים להסיק בוודאות כי אין כיסוי". על מנת למנוע מחלוקות עתידיות בנוגע לחוזים אלה, הרגולטור הזמין אנשי מקצוע לבחון את ניסוח כל הסעיפים החוזיים המעורפלים בעתיד.

גרמניה: הפרעה לעסקים – מבטחים בבוואריה ישלמו כמיליון יורו לבעל המסעדה

ב-1 באוקטובר החליט בית המשפט המחוזי במינכן כי מבטחת בבוואריה VKB   Versicherungskammer Bayern)) תשלם כמיליון יורו לבעלים של מסעדה. הבעלים ביצע ביטוח BI בתחילת חודש מרץ בכדי לכסות את עצמו נגד זיהום Covid-19, על פי עצת לשכת הביטוח בבוואריה, שהזהירה אותו מפער כיסוי בנוגע למגיפה. כתוצאה מהסגר, המסעדה הייתה סגורה למשך חודשיים, אך ה-VKB סירב לשלם לבעלים ואמר כי אין שום זיהום Covid-19 במסעדה. החוזים שאותם סיכמו, בעיקר חברות מזון, בעלי מסעדות ובתי מלון, נועדו לפצות על הפסדים כספיים אם הרשויות יסגרו את עסקיהם בגלל מחלה זיהומית. אמצעי בריאות ומניעה כללים מופשטים כמו סגר אינם מבוטחים. בית המשפט קבע כי סעיפי חוזה הביטוח אינם ברורים. שהסעיף על מחלות מבוטחות אינו יעיל. זה היה לא מעודכן ומעולם לא הזכיר את הנגיף.

אירלנד: מלון אירי תובע את הברוקר והמבטח בגין הפסדים הקשורים לקורונה

מלון בדבלין הגיש תביעה בגין סירובו של מתווך הביטוח והמבטח לשלם על תביעה בגין הפסדי עסקים שנגרמו על ידי מגפת הקורונה. במלון טוענים כי הסירוב לשלם את תביעת ההפרעה העסקית הביא לכך שעסקי המלונות סבלו מ"הפסדים עצומים". הטענה, שנובעת מכך שהמלון נאלץ לסגור את שעריו בחודש מרץ האחרון עקב מצב החירום הבריאותי שנגרם בעקבות המגיפה, מתבררת בבית המשפט המסחרי המהיר. לטענת המלון, סירוב המבטח RSA לשלם הוא הפרת התחייבויות המבטח במסגרת חוזה הביטוח שלו.

בנוסף, מפעיל המלון טוען כי ברוקר הביטוח העניק לו ייעוץ ושירותים אחרים בנוגע לדרישות הביטוח. מפעיל המלון מסר כי הוא התבסס על הצהרות, ייצוגים ועצות שנתן לו הברוקר ביחס לחוזה הביטוח שחתם עם RSA ( (RSA Insurance Group. מפעיל המלון דורש פיצויים בגין הפרת חוזה, רשלנות ומצג שווא. בנוסף, מבקש מפעיל המלון גם את החלטת בית המשפט כי הוא זכאי לשיפוי על פי תנאי חוזה הביטוח בגין ההפסדים הכספיים מהפרעות בעסקים מאז 15 במרץ 2020. הדיון יתקיים בנובמבר 2020.

הכותב הוא חבר ועדת ההיגוי של איגוד לשכות הביטוח באירופה ויו"ר מטה MDRT אירופה ואוקיאניה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email