כיצד ישפיעו כניסתן של טכנולוגיות חדשות לענף והאם על סוכני הביטוח לחשוש מהן?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

האם חברות הביטוח הבאות תהיינה הרשתות החברתיות המקוונות – גוגל, פייסבוק, אפל וכדומה, שיודעות עלינו הכל – איזו תחביבים יש לנו ומה אורח החיים שלנו? גוגל כבר הקימה את גוגל אינשורנס, הפועלת באנגליה. בארה”ב מונעים מהגוגל פעילות בתחום הביטוח באמצעות רגולציה. בקיצור – האם בעידן הטכנולוגיה הדיגיטלית, ייעלם סוכן הביטוח?”

בנימה אפוקליפטית זו פתח אלון קצף, מנכ”ל ובעלים של קבוצת דיוויד שילד, את הרצאתו בנושא סוכן הביטוח בעידן הטכנולוגי, במסגרת כנס אלמנטר 2015. ואולם, קצף הרגיע מהר מאד את מאות הסוכנים שישבו באולם, כשחזה כי סוכן הביטוח לא ייעלם, אך יאלץ להתאים עצמו לטכנולוגיות החדשות.

אליעוז רבין
אליעוז רבין

קצף מנה את הסיבות בגינן הלקוחות עדיין יעדיפו את סוכן הביטוח: “אנחנו נדרשים לאלף החלטות מיידיות ביום בשיחות ווטסאפ, מיילים, SMS ועוד, ומרגישים סוג של דחייה מעודף ההצפה בטכנולוגיה. שנית, יש מגמה של אובדן אמון באינטרנט ובמיוחד באתרי המכירות. מחקר בארה"ב מגלה ש-86% מהציבור האמריקני חושש למסור מידע באינטרנט. אתרי המכירות של נסיעות בולשים אחרינו, ואם הם מגלים שנכנסנו דרך מערכת הפעלה מיושנת, המחיר שיציע לנו אותו אתר נסיעות יהיה גבוה ב-10% מהמחיר לגולשים מתוחכמים יותר. הלקוח רוצה שקט ואמינות, לכן הוא מעדיף את היחס האישי. ולבסוף, הטכנולוגיה תביא לפיתוח מוצרים חדשים ומורכבים; רק בנושא הסייבר ניתן לפתח מאות מוצרי ביטוח, ויש גם הנדסה גנטית, אנרגיה מתחדשת ועוד”, הסביר קצף. “ככל שהמוצרים האלה יהיו מורכבים יותר, מצבנו כסוכני ביטוח יהיה טוב יותר, כי המבוטח יצטרך את הייעוץ המקצועי שייתן לו הסוכן. ולכן, הפסיקו להילחם”.

אליעוז רבין, מרכז פרויקט סוכן הביטוח 2030 בלשכת סוכני הביטוח, פתח גם הוא בנימה פסימית: “דור הסוכנים הולך ומזדקן, ומעט צעירים נכנסים לענף. המקצוע נמצא בירידה”.

ואולם, לדבריו, סוכן הביטוח יכול להמשיך ולשגשג גם בעתיד אם יידע לנהל את העסק שלו ביעילות.

העתיד – סוכן מניעתי

בין היתר, מציע רבין לסוכן להקדיש את רוב זמנו והתשומות שלו (60%) למכירות, לעומת 10% בלבד כיום. עוד אמר רבין, כי המעבר לליסינג, בו לא מבטחים את הרכב, ופיתוח מואץ של המכונית האוטונומית (ללא נהג), יביאו לירידה של עשרות אחוזים בשוק ביטוח הרכב: "גם הסטנדרטיזציה וההלאמה ביצירת פוליסות אחידות כמו בבריאות, דירה, סיעוד ועוד, וכן זמינות הקנייה של הביטוח באופן מקוון, תייתר את המקצועיות של סוכן הביטוח. "התקווה לסוכן היא במוצרים חדשים וביחס האישי עם הלקוח".

רבין מאמין כי יש לשאוף להיות “סוכן מניעתי” – “למנוע נזקים אצל המבוטחים ולהבטיח להם פיצוי רק אם ניכשל במניעה, במקום המצב כיום – פיצוי לאחר מעשה. מעבר להגדלת ערך הייעוץ למבוטח, הרגל השנייה עליה יתבסס הסוכן העתידי היא ערך הניהול העצמי של העסק העצמאי,” סיכם רבין.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email