כך נראה שוק הביטוח בקנדה שמארחת את הכנס העולמי של MDRT

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בשנים האחרונות ניכרה מגמה של איחוד בקרב חברות בשוק הביטוח הקנדי: המספר הכולל של חברות ביטוחי חיים פעילות בקנדה ירד מ-129 ב-1998 ל-96 ב-64 .2009 מתוכן היו חברות קנדיות.

ואכן, שוק החיים הקנדי בעשור האחרון נהפך ליותר ויותר נשלט בידי שלוש קבוצות שירותים פיננסיים גדולות: Great West, Manulife – ו-Sun Life. שלוש קבוצות אלה היוו שני שלישים מפרמיות פרט בביטוח חיים ו- 47% מביטוחי חיים קבוצתיים. בשוק הקצבה הן מהוות 60% מביטוחי הקצבאות בביטוח פרט ו-53% מביטוח קצבאות בביטוח קבוצתי.

זה בסיס ההחלטה של רוב החברות הזרות לעזוב את השוק הקנדי לאור הגידול הנמוך של הפרמיות, דבר המגביר את התחרות ואת הדומיננטיות של שלוש הקבוצות הגדולות . הבנקים בקנדה ממשיכים להפעיל לובי להתכנסות גדולה יותר בשירות הפיננסי שלהם ללקוחות. בעוד בנקים מובילים בקנדה, כמו RBC, Scotiabank ו-BMO ממשיכים לפעול בתחום עסקי ביטוח חיים. השיווק המשותף של מוצרי בנקאות וביטוח (bancassurance) ללקוחות קמעונאיים שלהם הוא בלתי חוקי, משום שהיא נחשבת לתחרות בלתי הוגנת.

האסטרטגיה של החברות לביטוח חיים היתה למצב את עצמם כמנהלי ההון כדי לנצל מגמות של אמינות, בשל הגידול בעושר האישי בתקופה כוח עבודה מזדקן של הנהגת בני דור הבייבי בום. מוצרי חיים המוצעים בשוק הקנדי כוללים מגוון של ביטוחים לטווח קצר בפרמיה משתנה וביטוח חיים בפרמיה קבועה, כולל את כל ביטוחי החיים וחיים אוניברסליים. מוצרים הגנתיים אחרים זמינים גם, כמו מחלות קשות וביטוח סיעודי.

שוק הפנסיה הקנדי מציע הזדמנות משמעותית להפרשה נוספת תחת ההטבה המוגדרת (DB קרן זכויות) ותוכניות להפקדה מוגדרת (DC קרן תשואה), זאת בנוסף להטבות פנסיה ממלכתיות. תוכנית הפנסיה האישית העיקרית DC היא תוכנית חיסכון פרישה רשומה (RRSP), שאפשר להגדיר בנפרד או על בסיס קבוצתי.

בנושא הבריאות מספקת קנדה מערכת ציבורית בחינם. העקרונות המנחים את מערכת הבריאות כלולים בחוק הבריאות בקנדה (CHA). במערכת הלאומית קיימות 13 תוכניות מחוזיות שונות. ביטוח בריאות במגזר פרטי מכונה בקנדה תאונה וביטוח מחלות. התוכנית (הפוליסה) נכתבה על ידי ענף ביטוח כללי וענף ביטוח חיים.

תוכנית זו מהווה שוק צמיחה והתרחבות, הן מבחינת פרמיה ונתח שוק, על חשבון עסק סיכונים מסורתי. היא מספקת יתרונות נלווים שלא ניתנים במסגרת הביטוח הרפואי, כמו תרופות, רפואת שיניים ואופטומטריה. הפוליסה יכולה לכלול גם הרחבה לביטוח סיעודי וכן למוות מתאונה, ביטוח נסיעות, מחלות קשות, אמבולנס, בריאות נסיעות ותלמיד ותאונות ספורט. לרוב הקנדים יש ביטוח בריאות פרטי כלשהו, בעיקר באמצעות מקום העבודה. 80% מהביטוחים הסיעודיים הם קבוצתיים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email