כך תנגישו את אתרכם לבעלי צרכים מיוחדים

המידע שמופץ ברשת בדבר חוק הנגשת האתרים, שיכנס לתוקף בסוף אוקטובר, לוקה באי דיוקים רבים. אסף לוי, מנכ"ל חברת אלמנט ישראל, עושה סדר בדברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוק בניית האתר הנגיש, המחייב אתרים להתאים את עצמם לגולשים בעלי מוגבלויות, יכנס לתוקף ב־25 לאוקטובר. החוק מחייב כל בעל עסק, פרט לעסקים קטנים בעלי מחזור של עד 500 אלף שקל בשלוש שנים. מנתונים שפרסם בתחילת השנה איגוד האינטרנט, עולה שרק 30% מהאתרים השלימו את תהליך ההנגשה, שמאפשר, בין היתר, לגלול ללא עכבר או לגלוש באמצעות תוכנה המקריאה את תוכן האתר.

עלויות הנגשת אתר

הנגשת אתר היא נושא פשוט בהרבה ממה שנהוג לחשוב. איגוד האינטרנט מעריך שהנגשת אתר קיים עשויה לעלות 11,600 שקל, בעוד שהנגשת אתר חדש עומדת על 13,500 שקלים, אך בפועל העלות עשויה להיות נמוכה בהרבה. כל זה תלוי, כמובן, בתשתית האתר הקיימת ובשינויים הנדרשים, שאת חלקם תוכלו לבצע באופן עצמאי. אי עמידה מדויקת בחוק עלולה לעלות לכם בקנסות עתק בגובה של עד 150 אלף שקל. עם זאת, לפני מתן הקנס תינתן לבעל האתר הזדמנות לתקן את הליקויים, על מנת לא להעניש בעלי אתרים שטעו בתום לב.

הרבה אתרים מקשטים את עצמם לאחרונה בתוסף נגישות המופיע בראש האתר. רובם רכשו אותו בכסף וחלקם משתמשים בתוסף חינמי. נושא זה לא מעוגן באף תקנה, ותוספים אלו לא נחוצים, מכיוון שתוכנות העזר שבהן משתמשים בעלי מוגבלויות מייתרות אותם. בנוסף, ראוי לציין שהתוספים לא עומדים באף אחת מדרישות תקן ישראלי 5568 (המתייחס להנגשת אתרים).
למרות מה שטוענות חלק מחברות ההנגשה, לנגישות האתר אין השפעה על תוצאות החיפוש של גוגל. עם זאת, ישנם גורמים אחרים שמשפיעים על מיקומך בגוגל, ביניהם תקינות קוד האתר. אם בקוד מופיעות שגיאות, הדבר ישפיע לרעה על מיקומך בגוגל ללא שום קשר לנגישות. מכיוון שאחת הדרישות בתקן להנגשת האתר מתייחסת לקוד תקין, חברות להנגשת אתרים הפיצו את השמועה שאתר נגיש הוא אתר מקודם. הבסיס לטענה הוא שגוי, מכיוון שקוד שנכתב על ידי אנשי מקצוע ראוי שיהיה תקין. הרי שאם קוד האתר שלי תקין, יתר הדרישות להנגשת האתר לא ישפיעו כלל על מיקומי בגוגל.

דרישה נוספת שעליכם למלא היא הצהרת הנגישות, שנועדה לאפשר לגולשים עם מוגבלויות להכיר את ההיבטים החשובים של הדרך בה האתר הונגש, ולפרט כיצד הם יכולים לייעל את חווית השימוש שלהם באתר.
ההצהרה צריכה להכיל:
1. מהו אתר נגיש
2. מהן הפעולות שבוצעו באתר לצורך
הנגשת האתר
3. מה לא נגיש באתר
4 . הנחיות לבעלי מוגבליות במקרים מיוחדים
5. פרטים ליצירת קשר למקרה שנמצאו ליקויים באתר

הכותב הוא מומחה לאתרי אינטרנט ומנכ"ל חברת אלמנט ישראל, המקימה אתרי אינטרנט עבור חברי לשכת סוכני הביטוח. לפרטים נוספים על הנגשת האתר או בניית אתר חדש: www.eisrael.co.il 1-800-077-107
הכותב אינו משפטן, וכל הנאמר בכתבה הוא פרשנותו האישית לחוק בלבד. אין לראות באמור תחליף לייעוץ משפטי פרטני

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email