כלכלה ואריכות ימים: כיצד נראית הזיקנה בראי הכלכלה?

כנס כלכלה ואריכות ימים שיתקיים באוניברסיטת חיפה יעסוק בהיבטי הכלכלה, הביטוח והפנסיה בעקבות התארכות תוחלת החיים בין המרצים, אודי כץ, לשעבר נשיא הלשכה ואלכס קפלון, סמנכ"ל, איילון פנסיה וגמל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הכנס הארצי בנושא "כלכלה ה ואריכות ימים" שיתקיים ב־25 במאי באוניברסיטת חיפה, הוא הכנס הראשון מסוגו בישראל אשר יעסוק בהיבטים המחקריים והמדעיים של הזדקנותה של החברה הישראלית, והשלכותיה על הכלכלה, הביטוח, הפנסיה והפיננסים.

אין זה סוד כי אוכלוסיית העולם הולכת ומזדקנת וכי תוחלת החיים עולה בהתמדה. על מנת להתמודד עם השינויים הדמוגרפים יש צורך במחקר בתחום מזוויות שונות. הגרונטולוגיה היא דיסציפלינה מדעית חדשה יחסית שהתפתחה כתוצאה מהתהליכים המואצים של הזדקנות האוכלוסייה. הלימודים הם רב־תחומיים ושאובים ממקצועות בתחומי הכלכלה, הרווחה, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, רפואה וביולוגיה. הגרונטולוגיה באה לענות על פיתוח מחקר בתחום, הגות וידע רב־ מקצועיים וקידום מנהיגות בזיקנה.

החוג המוביל בארץ

החוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה שם לו למטרה להיות החוג המוביל בארץ במחקר ובפיתוח תחומי ידע חדשים בתחום הגרונטולוגיה, כמו גם פיתוח הגרונטולוגיה כמדע רב־תחומי. החוג שם דגש רב על מצוינות ושואף אליה בכל תחומי ההוראה והמחקר ורואה חשיבות רבה בהפצת ידע זה בקרב אנשי מקצוע, תוך מעורבות בקהילה והובלה חברתית.

בתכנית הלימודים העוסקת בהתמחות הפיננסית, הלימודים מתמקדים בהיבטים הפיננסיים, פנסיוניים, כלכליים, כספיים, ותעסוקתיים בהקשר של זיקנה ותהליכי הזדקנות האוכלוסייה. לתוכנית זו מתקבלים סטודנטים בעלי תואר ראשון מתארים פיננסיים (כלכלה, ראיית חשבון, אקטואריה, ניהול, מנהל עסקים). התוכנית חושפת את הסטודנטים למגוון הקשרים תיאורטיים ומעשיים של כלכלת הזיקנה וההזדקנות, בכל רמות הפעילות הכלכלית: ברמת המיקרו – כלכלת ורכוש המשפחה והיחיד ובכלכלת הקהילה; ברמת המאקרו – בהקשרים של מדיניות ותכנון מימון הבריאות, הביטחון הסוציאלי, והרגולציה הלאומית והבינלאומית.

אוכלוסיית העולם הולכת ומזדקנת | צילום: fotolia
אוכלוסיית העולם הולכת ומזדקנת | צילום: fotolia

בין בוגרי המחזור הראשון של החוג יש כמה אנשי ביטוח: נשיא לשכת סוכני ביטוח לשעבר אודי כץ, סוכני הביטוח אילן שגב, צליל זילברמן ואופיר בינימין, אלכס קפלון סמנכ"ל באיילון גמל ופנסיה ומתחום ניהול הכספים אפרת מורג בוגרת כלכלה וחשבונאות עם ניסיון ניהולי בתחום ניהול מוסדות סיעוד ורו"ח אמירה פז מנכ"ל "בשיבה בריאה" מרכז רב מקצועי לגיל המבוגר. לדברי כץ, השיח הרב תחומי והניסיון המקצועי אותו מביאים בוגרי מחזור זה איתם אל הלימודים העשירו את עולם הידע של כולם.

עמדות הסוכנים לזיקנה

בכנס יישאו דברים אנשי מפתח בעיצוב כלכלת הזיקנה בישראל, לרבות שר האוצר, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מבקר המדינה, הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, מנכ"ל אשל ורבים נוספים. בכנס אף יוצגו ממצאים מחקריים של מיטב החוקרים בתחום, וכן של סטודנטים מהמחזור הראשון של לימודי הגרונטולוגיה הפיננסית. לכנס צפויים להגיע מאות אנשי מקצוע, ממגוון רחב של תחומי עיסוק, החל מתחום הביטוח והפנסיה, דרך מקצועות המשפטים וראיית החשבון, וכלה באנשי מקצוע מתחום המדיניות החברתית, גרונטולוגיה, החברה והזיקנה.

בין היתר אודי כץ, מנהל אדרת סוכנות לביטוח, לשעבר נשיא לשכת סוכני הביטוח בישראל ירצה על הקשר בין ידע ומשתני רקע אישיים ומידת הנכונות להפריש לפנסיה תעסוקתית; אלכס קפלון, סמנכ"ל, איילון פנסיה וגמל ידבר על המשמעות שבני ה־50 מעניקים לתכנון תקופת החיים לאחר הפרישה; אופיר בנימין, מגן בריאות סוכנות לביטוח בע"מ יעביר הרצאה בנושא "עלייתם ונפילתם של הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בישראל: חקר מקרה"; ואילן שגב, א. שגב – ביטוח ופיננסים, ידבר על "עמדותיהם של סוכני ביטוח לזיקנה ולזקנים".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email