כלכלת הזקנה: לימודי תיעוד לגרונטולוגיה פיננסית לחברי MDRT ישראל

ההזדקנות הינה תופעה ביולוגיות אוניברסלית החלה על כל יצור חי, ואילו הזקנה היא שלב בחיים המזוהה עם השנים המאוחרות בחיי האדם; קורס מקיף ובלעדי לחברי ה־MDRT יקנה לכם את הידע והכלים לעסוק בתחום ייחודי זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הגרונטולוגיה עוסקת בהבנת הזקנה וההזדקנות תוך התייחסות לתמונה המורחבת והכוללת של היבטים שונים: חברתי, פסיכולוגי, כלכלי ותרבותי. הגרונטולוגיה הפיננסית שמה ערך ודגש על הפן הכלכלי – כלכלת הזקנה. בפן הפיזיולוגי-רפואי עוסקת הגריאטריה.

ההזדקנות הינה תופעה ביולוגיות אוניברסלית החלה על כל יצור חי, ואילו הזקנה היא שלב בחיים המזוהה עם השנים המאוחרות בחיי האדם.

בזקנה, אנו עדים לתהליך בלתי מסודר אך מתמשך של ירידה בתפקוד, תהליך של ירידה בקשרים החברתיים – שלב במעגל החיים המזוהה עם גיל: כרונולוגי, ביולוגי, פסיכולוגי, חברתי ופונקציונלי. כאן תפקידו של הגרונטולוג הפיננסי המתעסק בכלכלת הזקנה.

אילן שגב | צילום: גיא קרן

אדם אשר פורש לפנסיה לא מבין בדרך כלל את משמעות הזקנה בעוד 10, 20 או 30 השנים הבאות, וההחלטות הכלכליות שהוא מקבל היום הינן אי-ורסביליות, כלומר לא ניתנות לשינוי ולתיקון.

הבנה הוליסטית

לכן, חובה על מתכנן הפרישה להציג בפני הפורש את עולם הזקנה ומשמעויותיו, לדוגמה, המשמעות הכלכלית, המשפחתית והחברתית של מחלת הדמנציה אשר עולה בשכיחותה ככל שחלה עלייה בגיל. בין היתר, ניתן למנות הוצאות כספיות עבור תרופות ושירותי רפואה, עלויות מטפל סיעודי, הוצאות עבור ניידות, פעילויות חברתיות שמטרתן למנוע בדידות כאשר ידוע כי בדידות מביאה לבעיות לב, יתר לחץ, דיכאון ואף מוות.

אריכות חיים יכולה להיות ברכה – אך אם אין עמה איכות חיים – היא יכולה להיות קללה.

העלייה המתמדת בתוחלת החיים והזדקנות האוכלוסייה מחייבת את אנשי המקצוע העוסקים בפרישה להבין לא רק את הפן הכלכלי העכשווי, אלא לנסות ולהסביר לפורש מה צפוי בעתיד בכל האספקטים שציינתי. כסף, השקעות ומיסוי הם פן אחד בלבד וללא יתר ההיבטים – הייעוץ לא יכול להיות הוליסטי.

בלעדי לחברי MDRT

פרופסור ישראל (איסי) דורון, דיקן הפקולטה למדעי הרווחה והבריאות, ומר אלכס קפלון דוקטורנט ומנהל מקצועי  מטעם אוניברסיטת חיפה, יחד עם אבשלום מושקוביץ יו"ר ארגון MDRT ישראל, בנו קורס ייחודי ובלעדי לחברי MDRT ישראל, אשר בסופו תוענק תעודה מטעם אוניברסיטת חיפה. הקורס הושק בכנס MDRT שנערך בתחילת החודש במלון "אלמא" בזכרון יעקב.

עלות הקורס לחברי MDRT 3,850 שקל, דמי רישום לצורך הבטחת מקום בקורס 100 שקל. נותרו מספר מקומות בודדים – רצ"ב לינק להרשמה.

הלימודים יחלו בתאריך ה-6 ביוני 2022. הקורס בן 10 מפגשים, המפגש הראשון והאחרון יערכו באוניברסיטה חיפה, שאר השיעורים יערכו בחברת כלל ביטוח ופיננסים בתל-אביב.

הכותב הינוCLU , חבר הנהלת MDRT ישראל, מוסמך אוניברסיטת חיפה בגרונטולוגיה פיננסית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email