כלל ומגדל הציגו מודלים חדשים בתגמול סוכניהן במוצרים הפנסיוניים

המודלים החדשים תואמים את החוק האוסר קשר בין תגמול הסוכן לדמי הניהול במוצרים הפנסיוניים. סו"ב אורי צפריר: "אני בטוח שתוך זמן קצר נראה מודלים חדשים מכל הגופים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאבק הלשכה נושא פרי סוף סוף – שתי החברות הגדולות כלל ומגדל הציגו מודלים חדשים לסוכניהן התואמים את החוק האוסר זיקה בין תגמול הסוכן לדמי הניהול במוצרים הפנסיוניים (פנסיה, גמל והשתלמות), שנכנס לתוקף ב־ 1 באפריל. לשכת סוכני ביטוח הייתה מיוזמי החוק וליוותה את חקיקתו במטרה למנוע המשך ניגוד העניינים של סוכן הביטוח שעמלתו עד אז נגזרה מגובה דמי הניהול ששילם הלקוח לגוף המבטח. עד כה הציגו מודלים חדשים רק שתי חברות – איילון ובית ההשקעות הלמן אלדובי. הראל טענה שהיא מציגה מודלים חדשים בפגישות פרטניות עם סוכניה, אך לדברי בכירים בלשכה, הדבר לא הוכח בשטח. גם הפניקס הודיעה כבר בסוף 2016 כי בכוונתה להציג מודלים חדשים, אך עדיין לא עשתה זאת.

החוק נכנס לתוקף כבר לפני 3.5 חודשים, ולמעשה חברות הביטוח פעלו עד כה בניגוד לחוק. בשטח נוצר מצב בלתי נסבל ובו סוכנים שמכרו מוצרים אלה ללקוחות חדשים, לא ידעו כיצד יתוגמלו. הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון דורית סלינגר, סירבה להתערב בטענה שמדובר בהסכמים מסחריים בין החברות לסוכנים. לשכת סוכני ביטוח פנתה אל הממונה על ההגבלים העסקיים עו"ד מיכל הלפרין, בבקשה לבדוק אם אין התנהגות קרטליסטית בעובדה שהחברות כולן כמעט ממאנות להציג מודלים חדשים על פי חוק, אך הממונה על ההגבלים השיבה כי אין בכך קרטל.

לפני כחודש פרסמה הלשכה ב"ביטוח ופיננסים" קמפיין אגרסיבי ובו פניות ישירות למנכ"לי חברות הביטוח בדרישה להציג מודל תגמול חדש ולהפסיק לפעול על גבם של סוכני הביטוח.
"הקמפיין עשה את שלו, אבל עיקר הפעילות של לשכת סוכני ביטוח בנושא נעשית מאחורי הקלעים מול חברות הביטוח. אני מברך את כלל ומגדל על הצגת המודלים החדשים, ואני בטוח שבתוך שבוע־שבועיים נראה מודלים חדשים מכול הגופים", אמר סו"ב אורי צפריר, מ"מ נשיא הלשכה, ל"ביטוח ופיננסים".

 


סו"ב אורי צפריר

סו"ב יובל ארנון, יו"ר הוועדה הפנסיונית בלשכה ציין כי "הגיע הזמן, שלושה חודשים אחרי כניסת החוק לתוקף, שחברות הביטוח מתחילות ליישם אותו ולהציג מודלים חדשים. מבין הגופים הגדולים עד כה הציגו איילון, שהייתה הראשונה להציג מודל חדש מאז נחקק החוק, הלמן אלדובי, שהמודל שלהם קיים כבר שנתיים, וכעת כלל ומגדל. חברות אחרות שטוענות שהן פועלות עם סוכנים שלהן לפי מודל חדש – אין לכך הוכחות בשטח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email