כל הפרטים על מיסוי “חברות ארנק”

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ב-1 בינואר 2017 נכנס לתוקף החוק העוסק במיסוי "חברות ארנק" במסגרת  חוק ההסדרים לשנים 2017־2018. נוסח החוק התקבל לאחר משא ומתן ארוך ועקשני שקיימו נציגי רשות המיסים עם נציגי הלשכות המקצועיות – לשכת רואי החשבון, לשכת יועצי המס, לשכת עורכי הדין, איגוד
מנהלי הכספים ואחרים. בחוק נקבעו הכללים למיסוי חברות בבעלות יחידים, על פי רוב אדם אחד, שנותנים את שירותיהם באמצעות אותן חברות כעובדי החברות, ושבחרו להיות מועסקים באופן זה מתוך בחירה במשטר מס מקל יותר, כך שהם משלמים 24% מס חברות במקום מס שולי של בעלים. במקרים רבים מדובר בחברות שדוחות חלוקת דיבידנדים על מנת לדחות תשלומי מס.

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס

הנושא המרכזי שעמד במחלוקת היה כיצד רשות  המסים תוכל לגבות מס דיבידנד מחברות שצוברות רווחים ולא מחלקות דיבידנד. לדברי ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, הלשכות המקצועיות הצליחו להשיג שיפורים משמעותיים בהצעת החוק לטובת החברות, כשבחלק מהם הושם דגש על סוכני ביטוח. “קודם כל שינינו את ההגדרה שהייתה בהצעת החוק ל"חברת ארנק". הרשות רצתה להגדיר חברת ארנק, בין היתר כחברה ש־50% מההכנסות שלה מגיעות מגורם עיקרי אחד או שהיא מעסיקה פחות מארבעה עובדים. התנגדנו לכך משום שהאם סוכן ביטוח שעובד עם חברת ביטוח אחת או שתיים, מהן הוא מקבל יותר מ־50% מהעמלות שלו, הוא חברת ארנק? הצגתי כדוגמא סוכנות ביטוח שמבטחת את סוכנות המכוניות הגדולה וולבו יגואר. במקרה שלה, גורם אחד משלם כמעט את כל העמלות שלה. בסוכנות יש 20 עובדים ולרוב כולם עובדים על הביטוחים של וולבו יגואר, אז האם זה עונה על הגדרת חברת ארנק? בסופו של דבר האוצר נאלץ להתפשר ונקבע שהחוק יחול על חברה שהכנסותיה מגורם אחד מגיעות ל־70% ומעלה, ובתנאי שיהיה רצף של 30 חודשים בתוך 4 שנים, בהם התקבלו הכנסות מאותו גורם. סוכן ביטוח יכול בתוך ארבע שנים לעבוד עם חברת ביטוח מרכזית אחת במשך שנה ולעבור לחברה אחרת במשך שנה נוספת, אבל הקריטריון של רצף של 30 חודשים מוציא סוכן כזה מתחולת החוק.

בנוסף, החוק חל על חברות שמעסיקות יותר מ־ 4 עובדים”. הישגים נוספים החוק יחול על סוכן ביטוח שהוא חברה בע”מ בשני מצבים: ראשית, אם ימשוך מהחברה כספים לעצמו ויהיה חייב לה, הוא נדרש להחזיר את החוב לחברה עד ה־ 31 בדצמבר 2017 . אם לא יעשה זאת יחייבו אותו אוטומטית במס. “הגבלנו את סכום ההלוואה כך שהחוק יחול על חברות קטנות  כמו סוכנויות ביטוח, רק במשיכה של יותר מ־ 100 אלף שקל”, אומר גינדי. בנוסף, אם יש לו רווחים בחברה יש לו זכות לחלק אותם כדיבידנד עד ה־ 30 בספטמבר 2017. “הצלחנו להוריד את גובה המס שישלם על הדיבידנד מ־ 33% ל־ 25%".

הישגים נוספים שהשיגו הלשכות בתיקון חוק חברות הארנק הם שמי שקנה דירה, כלי שיט או כלי טיס בכספי החברה שבבעלותו, יוכל להעביר אותה על שמו ללא תשלום מס רכישה ומס שבח, ולשלם מס דיבידנד  בשיעור של 25% בלבד. “רשות המסים רצתה שיעביר את הדירה על שמו וישלם מס רכישה ומס שבח, אנחנו התנגדנו ועמדתנו התקבלה לבסוף”, מסכם גינדי.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email