כל מה שאתם, ובעיקר סוכנים פנסיונים, צריכים לדעת על טופס 161

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הטופס הזה מסתמן כאחד הטפסים שליוו אותי לאורך כל חיי עבודתי בתחום, החל משנת 1987 ואילך, כאשר התחלתי לעבוד כמנהל חשבונות, חשב שכר, יועץ מס, ואף כמרצה להנהלת חשבונות ומרצה לחשבי שכר.

תפקידו של הטופס מלכתחילה הוא הודעה של מעסיק לפקיד השומה על סיום עבודתו של עובד, כולל פירוט של תחילת העבודה, סיומה וחישוב המענק. כמו כן, בטופס הזה המעסיק מחשב את המס, מנכה אותו, אם צריך, ומעביר לפקיד השומה; על מנת לחשב זאת, רושם המעסיק את תקופות העבודה (רציפה ולא רציפה) ואת המשכורת החודשית. הטופס כלל גם פרוט סכומי צבירת הפיצויים בקופות השונות וגם אם יש זכויות לקצבה.

הטפסים שאתם צריכים להכיר | צילום: fotolia

בהמשך נולד טופס 161א, כשבטופס זה העובד מצהיר על ההטבות שמגיעות לו ורושם על פטורים שניתנו בעבר, היוון קצבאות, בקשת פטורים ואף מצהיר מה ברצונו לעשות בכספי הפיצויים.

טופס 161ג שבא אחר כך, מתייחס לנושא של חזרה מרצף פיצויים או קצבה, ובקשה לפטור נוסף אם מגיע.

טופס 161ד הוא החשוב מכולם לגבי גיל פרישה, קיבוע זכויות או נכות יציבה; בטופס זה גם בוחר העובד כיצד לנצל את סכום הפטור אשר מוקצב לו ממס הכנסה, פטור על הפנסיה, מענק פרישה או היוון קצבה.

לסיכום, לכל סעיף בטופס זה ולכל מושג שהוזכר כאן יש סעיפי חוק משלו, תרגולים משלו, ולטעמי מומלץ שכל סוכן ידע וילמד – בעיקר אם הוא סוכן פנסיוני. ברבות השנים קמו מרצים רבים שמלמדים את הטופס ומתרגלים אותו. ההמלצה שלי היא להירשם ללימודים שנפתחים דרך הלשכה על מנת לחזק את מעמדנו ואת המקצועיות בתחום.

הכותב הינו יועץ מס מייצג, חבר ועדת פיננסים בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email