כל מה שאתם צריכים לדעת על השקעה במטבע הווירטואלי ביטקוין

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מטבע הביטקוין הינו מטבע וירטואלי אשר פותח על ידי "סאטושי נאקומוטו" מיפן והשימוש בו לראשונה נעשה בשנת 2009. הביטקוין הוא לא מטבע רגיל כמו של מדינות בעולם וגם לא מנוהל על ידי בנקים מרכזיים או משרדי ממשלה כאלה ואחרים. אתם בטח שואלים איך המטבע הזה מנוהל בעצם. המטבע הדיגיטלי שמור בתוך תוכנה ממוחשבת שנקראת "ארנק דיגיטלי", תוכנה זו מאפשרת לשמור על המטבעות ולסחור בהם.

אין היום אדם שלא מחפש לעצמו אלטרנטיבות להשקעה וכל בנאדם שנשאל ברחוב על הביטקוין יגיד שזאת אופציה לא רעה, אבל האם אנשים מכירים את המטבע? האם הם יודעים את הסכנות? במאמר זה נבחן כמה שאלות מאוד חשובות לגבי מטבע זה ואולי נשפוך קצת אור על ההשקעה הזו שנקראת ביטקוין.

תנודתיות גדולה שמעלה את רמות הסיכון | צילום: Shutterstock

מה הסיבה שנוצר המטבע הווירטואלי ביטקוין?
הביטקוין עלה כרעיון לאחר המשבר הגדול בשנת 2008 שהמון חברות ומערכות פיננסיות גדולות בארצות הברית ובעולם קרסו עקב התנהלות לא נכונה ונתינת אשראי ללא בקרה, ובעיקר הצהרות על שווי נכסים במאות ועשרות מיליונים כשבעצם אותם נכסים לא שווים כלום.

משבר זה גרם להרבה מאוד אנשים לא להאמין במערכות הממשלתיות והפיננסיות וזה בעצם מה שנתן את הרעיון לייצר מטבע ואלטרנטיבה אחרת שלא תלויה במדינה או גוף פיננסי כזה או אחר.

איך נקבע הערך של המטבע?
כמות מטבעות הביטקוין מוגבלת וכיום יש 21 מיליון מטבעות. ההערכה היא שעוד עשרים שנה בערך תגמר הנפקת המטבעות. הערך של המטבע, עקב אי התלות שלו בגורמים כלכליים וממשלות, נקבע ברובו לפי ביקוש והיצע, הגורמים שכן משפיעים עליו בסופו של דבר הם פעולות אשר קשורות למטבע עצמו, כמו רגולציה, מיסים, תקנות מסוימות וכמובן שיווק והכרה בו כאמצעי לסחר חליפין לגיטימי בעולם.  מכיוון שהוא מושפע לרוב מהיצע וביקוש התנודתיות שלו מאוד גדולה וערכו יכול להשתנות מקצה לקצה ובזמן קצר.

מה היחס של המדינות והרגולציה לביטקוין?
ברוב המדינות בעולם אין אישור לשימוש בביטקוין. הבעיה הכי גדולה מבחינת הממשלות והרשויות השונות היא שהמטבע הזה לא ניתן לביקורת, הוא מטבע מבוזר אשר יכול לעבור מאחד לשני בשנייה במערכת ממוחשבת ומוצפנת וקשה לדעת מי הבעלים שהעביר אותו ומיהבעלים שקיבל אותו.

מבחינת רשות המיסים הישראלית, נקבע כי הרווחים הנובעים מעליות השערים של הביטקוין חייבים במס כמו כל השקעה. בית המשפט  בישראל קבע שביטקוין הוא אינו מטבע אלא נכס שעליו יש לשלם "מס שבח".

מדוע הוא כל כך תנודתי?
מטבע הביטקוין מאוד תנודתי בגלל שיטת המסחר שלו ובגלל ההגבלה של ייצור מטבעות אלה, הערך שלו מושפע לרוב מביקוש והיצע וכאשר יש ביקוש גבוה והיצע מוגבל אז הערך שלו מאוד תנודתי ומשתנה במהרה. עוד דבר שגורם לתנודתיות היא שהביטקוין מהווה השקעה חדשה מה שמוביל לכך שכל יום יוצאות תקנות, הגבלות והחלטות מסוימות לגביו, למשל חברה שמוכנה לקבל את הביטקוין כתשלום לכל דבר עבור המוצר או השירות אותו היא מעניקה גורמת לעלייה משמעותית בביקוש.

למה להשקיע במטבע הזה?
בשוק הישראלי לא קיימים הרבה אפיקים להשקעה וכאשר הריבית במשק כל כך נמוכה אנשים מחפשים דרך להגדיל את הונם וזאת יכולה להיות אופציה מצוינת להגדיל אותו בזמן קצר. חשוב לציין כי השקעה זו מתאימה לאוהבי סיכון כי כמו שערכו עולה במהירות, הוא גם יורד במהירות ולכן צריך לחשוב פעמיים לפני ההשקעה בו.

עוד סיבה להשקעה במטבע זה היא האפשרות לתשלום באמצעותו עבור מוצרים ושירותים שונים בארץ ובעולם. לאחרונה הרבה עסקים מוכנים לקבל את המטבע כתשלום עבור המוצר שלהם ויש התקדמות בהכרה שלו כאמצעי תשלום כמו כל אמצעי אחר.

למה לא להשקיע במטבע?
ניתן לראות כי המדינות והרשויות בעולם לא ששות להכיר בביטקוין ויש חילוקי דעות בין כלכלנים רבים בנוגע לעתידו ולהכרה בו. בנוסף, רוב האנשים לא אוהבים לשחק בכסף שלהם וללא ספק השימוש במטבע זה הוא סיכון מאוד גבוה ואפילו הימור כי לא ניתן לחזות מה יכול לקרות ואיזה אירוע בעולם ישפיע עליו, לטובה או לרעה. דבר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא כי המטבע אינו מבוקר ולרגולטור קשה מאוד לשלוט על מה שנעשה בו.

לסיכום, הביטקוין הוא ללא ספק מוצר חדשני ומרענן שנכנס לשוק ואשר גרם ללא מעט אנשים להגדיל את הונם בזמן קצר. אבל בו זמנית מדובר במוצר מסוכן שקשה לחזות את השינויים העתידיים בו. לכן לפני שאתם נכנסים להשקעה כזו תחקרו ותבדקו את המטבע ואת ההיסטוריה שלו.

הכותב הוא רו"ח, דיקן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה ויועץ לחברי הלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email