כמו בביטוחי הבריאות: האוצר בוחן כיסוי מהשקל הראשון לביטוח סיעודי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בישיבה שהתקיימה באגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר, הוגש מתווה ינון, שנועד למצוא פתרון לבעיית הנפלטים מביטוחי הסיעוד הקולקטיביים. המתווה קורא לחייב את חברות הביטוח לשווק תכניות לביטוח סיעוד שכוללות כיסוי המקנה פיצוי או שיפוי מהשקל הראשון.

בישיבה נכחו שרונה פלדמן, מנהלת מחלקת ביטוחי בריאות באוצר, לירון הרשקוביץ ואודי לוי מאגף שוק ההון, ומצד מגישי המתווה – דב ברומר, מומחה לביטוח סיעודי, העומד מאחורי המתווה, סיגל ברומר מומחית בסיעוד, וחבר ועדת בריאות וסיעוד של לשכת סוכני הביטוח, איגור מורי.

1.2 מיליון איש ייפלטו בסוף השנה

בעקבות הרפורמה בביטוח הסיעודי הקבוצתי משנת 2011, הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים יסתיימו בסוף 2015. כתוצאה מכך, כ־1.2 מיליון איש שהיו מבוטחים בביטוחים אלה ימצאו עצמם בקרוב ללא כיסוי סיעודי מספיק. מבוטחים שירצו לעבור לביטוח סיעודי פרטי, ימצאו פוליסות יקרות ב־60% בממוצע מהמחיר ששילמו עד כה. האוצר גיבש פיתרון לפיו יצורפו הנפלטים לביטוח הסיעודי של קופות החולים, ללא צורך בהצהרת בריאות, אך רבים כבר מבוטחים גם בביטוח סיעודי של קופת החולים שלהם, ואין אפשרות לקנות כיסוי נוסף במסגרת זו.

בישיבה הומלץ לאוצר לדחות בשלב ראשון את הרפורמה עד לסוף מרץ 2016 ולחייב על פי צו השעה את חברות הביטוח בביטוח סיעודי מהשקל הראשון, (דוגמת חוזר הביטוח 2007־1־6 בביטוח הבריאות). כמו כן הומלץ כי חברות הביטוח יחויבו להציע למבוטח אפשרות לרכוש תוכנית בעלת כיסוי ביטוחי משלים, שיהיה חוזה אישי לכל החיים, תוך אפשרות לרכוש כיסויים נוספים על פי צרכי המבוטח. אנשי האוצר טענו בישיבה, כי בחיוב חברות הביטוח יש גם סוגיה משפטית והיא תיבדק.

יואל זיו
יואל זיו

"יש תקווה"

לדברי ברומר, דורית סלינגר כבר המליצה על פוליסות רזות באחת הישיבות של ועדת העבודה והרווחה. "לכן יש תקווה ואופטימיות זהירה להצלחת התוכניות שגיבשנו, לפיהן הפרמיות תוזלנה ב־60% ויותר מהתוכניות הרגילות של חברות הביטוח, מה שיאפשר למאות אלפי מבוטחים לקנות בכיסוי כלשהו".

יואל זיו, יו"ר הוועדה לביטוחי בריאות וסיעוד, מסר כי "לשכת סוכני הביטוח פרסמה נייר עמדה בו הצעות לפתרון הבעיה האמתית – המבוטחים המבוגרים שנפלטו וייפלטו בעתיד, מביטוחי הסיעוד הקולקטיביים. הלשכה טוענת כי על חברות הביטוח יחד עם המדינה, לקחת אחריות על אותם עשרות אלפי המבוטחים ולמצוא מענה הולם במסגרתו ימשיכו להיות מבוטחים בביטוח סיעודי לכל חייהם, במחיר סביר. נייר העמדה הוגש לחברי כנסת לצורך חקיקה בנדון".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email