”כמי שניהל מחלקת תביעות, אין לי ספק שסוכני הביטוח מייצגים נאמנה את המבוטח“

יו“ר עמידר בראיון על משבר הדיור, התפקיד של עמידר בפתרון והצורך לבטח את הנכס הכי יקר לנו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

”יש חשיבה עמוקה מאחורי ההחלטה של שר האוצר משה כחלון להעלות את מס הרכישה למשקיעים“, אומר יו“ר מועצת המנהלים של עמידר עו“ד יצחק לקס.

”בימים אלה דירות רבות נרכשות על ידי משקיעים בישראל. אני יכול להבין שבעת הזאת, כשהריבית אפסית, מחפשים אלטרנטיבות להשקעה, ונדל“ן הוא בהחלט השקעה טובה כי הוא מניב תשואה והשבחה של הנכס עצמו לאורך השנים, לכן המשקיעים נהרו להשקיע בדירות. המשמעות היא הגדלת ביקוש מול קיטון בהיצע, שנובע גם מהעובדה שהצורך השנתי של תושבי ישראל בדיור – 50 אלף יחידות דיור – לא נבנה.

”מה גם שלפני פחות מעשור היה ניסיון להעביר את האוכלוסיה לפריפריה ולכן הוקצו פחות מגרשים לאזור המרכז, מה שהוביל למשבר דיור ולמחסור של 120 אלף דירות. תוסיפו לכך את המשקיעים ונוצר היצע נמוך ועלייה תלולה במחירי הדירות. כשבאים ומגבילים ברמה מסוימת את כדאיות ההשקעה, הציפייה היא שאותם משקיעים פחות יימשכו להיכנס להשקעה הזו, מה שאמור להקטין את הביקוש ולהגדיל את ההיצע“.

לקס ששימש ב-2002-2005 כמנהל מחלקת התביעות במנורה מציין כי לצד מחירי הדיור שמרקיעים שחקים, ישנן גם עלויות הולכות וגדלות בכל מה שקשור לביטוח. ”המלצתי בעניין, גם לאור ניסיוני וגם לאור הנזקים ולנוכח העלויות, היא שביטוח מבנה הוא חובה. לא זאת בלבד, אלא שאנחנו נמצאים על קו השבר הסורי-אפריקאי וסטטיסטית אחת ל-100 שנה מתרחשת רעידת אדמה, לכן ראוי להוסיף את הכיסוי לרעידות אדמה. הנזקים שבהם טיפלתי במנורה היו קשורים בעיקר ברטיבות ובנזילות שגרמו נזק, או סדקים שנוצרו כתוצאה מעבודות שמתבצעות בסמוך לבניין.

”כמי שניהל את מחלקת התביעות, אני חושב שסוכני הביטוח הם אלה שמייצגים נאמנה את המבוטח. בתקופתי, דלתי היתה פתוחה בפני הסוכנים וביקשתי ליצור קשר בלתי אמצעי עמם, מתוך הבנה שברגע שאתה מצוי באינטראקציה ישירה עם הסוכן, אתה מבין את המצב טוב יותר, אתה נותן לו גם את הפרספקטיבה שלך וקל יותר להגיע להסכמות. חלק גדול מהתביעות שטיפלתי בהן, הסתיימו בבית. היתה ירידה משמעותית בתביעות שיצאו לבתי משפט, וכך גם שילמנו מהר יותר ללא גרירת התביעה. הקשר הבלתי האמצעי חשוב: אני ממליץ להיפגש עם הסוכן ולהסביר היטב גם את הצד שלנו כמסלקים. זה מאפשר סילוק מהיר של התביעה, והעלאת שביעות הרצון בקרב הסוכנים והמבוטחים“.

איך משתלבת עמידר בפתרונות למשבר הדיור הקיים?

”בשנה האחרונה שינתה עמידר את פניה לחלוטין מבחינת הרכב הדירקטוריון: הורכב דירקטוריון חדש לגמרי מהמגזר העסקי, אנשים שרוצים לראות את עמידר כחברה עם דיור ציבורי טוב יותר ממצבו כרגע. גם צוות ההנהלה מורכב מאנשים שהגיעו מהעולם העסקי, והיו מוכנים לעזוב משכורות עתק ולבוא לעמידר, נוכח האתגר הלאומי בתחום הדיור בשנים הקרובות.

”אחת ההחלטות הראשונות שקיבל הדירקטוריון החדש הוא לטפל בכל דירה קיימת. לא תהיה דירה שלא ראויה למגורי אדם. הקצינו סכום של 80 מיליון שקל שנועד לשיפוצים לדירות עמידר, והוצאנו לדרך תוכנית תלת שנתית שבה נשפץ כל דירה. בנוסף, כדירקטוריון בעל מודעות חברתית עמוקה החלטנו להוביל את האמירה שהדיור הציבורי הוא לא רק דירות, לכן ייעדנו סכום של 20 מיליון שקל להעמקת קשרי הקהילה ומתן פעילויות רווחה לדיירים המוחלשים ביותר, בהן הקמת מרכז קהילתי, תוכנית הצעירים של עמידר, שבשיתוף שירות התעסוקה, מעניקה לצעירים הכשרה כדי שיוכלו לעבוד יחד עם הקבלנים שלנו, מלגות לסטודנטים, שנדרשים בתמורה להיות מעורבים בקהילה, ופעילות ספורט לילדים בשיתוף גופים נוספים. השאיפה שלנו היא לחבור לגופים אחרים כדי להכפיל את סכום ההשקעה“.

עמידר החלה לפעול גם בזירת ההתחדשות העירונית. ”אנחנו הפלטפורמה האידיאלית להתחדשות עירונית. יש לנו קרקע שניתן לבנות עליה בקלות רבה, ובמבנים שבהם יש רוב שוכרים אנחנו לא צריכים להשיג חתימות של רוב הדיירים כדי להתחיל פרויקטים של תמ“א 38 או פינוי בינוי. בימים האלה אנחנו נמצאים בתהליכים מתקדמים של היתרים לפרויקטים כאלה. הדירות שנוספות מהפרויקטים האלה מתווספות לדיור בכללותו. אנחנו מייעדים אותן לזוגות צעירים ולדיור בר השגה, אך ורק לאוכלוסיה שמתקשה לקנות דירות. נוכל למכור אותן במחירים נמוכים משמעותית“.

איך תגדילו את מלאי הדירות המיועדות לדיור ציבורי שברשותכם?

”ראשית, אנו רוכשים דירות לדיור הציבורי. עד עתה רכשנו 100 דירות חדשות, תוך שברשימת ההמתנה נמצאות 2,500 משפחות. אנחנו משקיעים גם בבניית דיור מוגן, מכיוון שהתברר שב-42% מדירות עמידר מתגורר אדם אחד בלבד. אלה אנשים שהתחילו כמשפחה גדולה – הילדים עזבו, בן הזוג הלך לעולמו והם נותרו בודדים בדירת 4-5 חדרים. המטרה שלנו היא להציע לאותם דיירים לעבור לבתי הזהב, שיימצאו קרוב לאזור שבו הם נמצאים. כך, אני מגדיל את מלאי הדיור הציבורי, או מקצה את הדירות לפרויקט פינוי בינוי שיגדיל את המלאי. הרווחים ממכירת הדירות מיועדים לרכישת דירות נוספות לדיור ציבורי. בסך הכל אנחנו אמורים להוסיף כ-10,000 יחידות דיור כללי בעשור הקרוב לאוכלוסיה שצריכה את הדירות האלה“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email