כשתכנון הופך לדרך חיים

בכל גיל חשוב לתכנן ולכל גיל תכנון משלו. ככל שמסגלים את ערך התכנון מוקדם יותר, כך סביר שנשיג את מטרותינו מהר יותר ובאופן יעיל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

על פי ויקיפדיה, תכנון הוא "פעולה קוגניטיבית מודעת שהאדם מבצע כדי להתכונן לקראת אירועים עתידיים או לצורך השגת מטרה. תכנון יעיל יכול לסייע לאדם להימנע משגיאות, או לצמצם את הסבירות להן.

"תהליך התכנון מערב קבלת החלטות בין אפשרויות הפעולה העומדות לרשות האדם וארגון של סדר הפעולות הנבחר. התוצר של פעולת התכנון הוא גיבוש של תוכנית, אשר תנחה את ההתנהגות של האדם ואת האופן שבו הוא פועל
בסביבה".

בן עמי | צילום: דרור סיתהכל

 

עוד בילדותינו, אנחנו מתכננים את צעדינו לקראת מטרה, או השגת היעד אותו אנו שואפים להשיג. אמנם השליטה בעכבות עדיין בחיתוליה, אותה אנו מפתחים עם השנים. למרות שיש כאלו שעדיין נוהגים כילדים בעניין זה. ככל שמסגלים את ערך התכנון מוקדם יותר, כך סביר שנשיג את מטרותינו מהר יותר ובאופן יעיל.

סוף מעשה במחשבה תחילה

קרוב המשפחה של תכנון הוא הפתגם "סוף מעשה במחשבה תחילה" אותו בחרתי כדרך חיים. שאם לוקחים ממנו מינון גדול מידי, זה כבר הופך לבעיה, אולי זו הסיבה שהייתי ילד פחדן. יש בכך לא מעט חסרונות, בייחוד כאשר אתה נמנע מלנסות, או אפילו להיות אימפולסיבי כשצריך. ובכל זאת מה הקשר? קיימת חשיבות עצומה, לנו כהורים, לדבר עם הילדים וללמדם על כסף. ברור שזה חשוב, כדי להצליח במשימה יש לשים לב שהנושא יהיה רלוונטי לגיל.

להלן טיפים לשיחות ופעילויות מהנות:

שיחות על תכנון
הורה: "הרבה אנשים עושים רשימות ותוכניות עבור הדברים שהם רוצים לקנות עם הכסף שלהם". בקשו מהילד שלכם לקבוע יעד למשהו שהוא רוצה ודברו איתו על הצעדים שיידרשו כדי לקבל אותו. במשך הזמן (קבעו זמן קבוע), בדקו התקדמות השלבים והאם היעד עדיין חשוב. שתפו איתם טיפים שלכם ואסטרטגיות בהן אתם נוקטים להשגת יעדים שלכם.

פעילויות הקשורות לתכנון
הורה: "לפני שאתה מוציא כסף, בנה תוכנית". לתרגל עם הילד הכנת רשימה לפני שהולכים לחנות, לקניות. לדבר על כמה קל או קשה לדבוק ברשימה. לשחק משחקי אסטרטגיה כמו דמקה, שש־בש, שחמט, מונופול ועוד, כדי לחזק את הילד
בהתמקדות על תכנון מראש.

שיטת אקדמיקידס היא תכנית המשלבת חינוך פיננסי במערכת החינוך עם חינוך פיננסי בבית, בחיי המשפחה. באמצעות הקניית הרגלים ותובנות לצרכנות נבונה, שיתוף הילדים בהחלטות פיננסיות בבית והעשרה בחשיבה עסקית ויזמית כבר מגיל צעיר כחלק מכישורי חיים הכרחיים. הכותב הוא מתכנן פיננסי מוסמך CFP, מפתח שיטת אקדמיקידס.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email