"ל־46% מהדירות בישראל אין ביטוח רעידת אדמה"

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

"דו”ח מבקר המדינה ממאי 2018 בנושא השלכות רעידת אדמה קשה בישראל מדבר על כ־7,000 הרוגים, עשרות אלפי פצועים וכ־170 אלף חסרי קורת גג; באחרונים אנחנו צריכים לטפל". כך אמרה יעל יריב, סמנכ”לית בכירה ומנהלת אגף ביטוח כללי־פרט באיילון חברה לביטוח, בהרצאה שנשאה בכנס אלמנטר של לשכת סוכני ביטוח שהתקיים בשבוע שעבר באילת, בנושא ביטוח רעידת אדמה – כיסוי נוסף.

על פי יריב, דו"ח המבקר משקף את התפקיד המשמעותי של חברות וסוכני הביטוח בנושא זה: "דו"ח מבקר המליץ קודם לכן למדינה להקים קרן, בדומה למס רכוש בנזקי מלחמה וטרור, שתיועד לכיסוי נזקי רעידת אדמה. אולם עד היום זה לא בוצע".

יריב בכנס אלמנטר 2018 | צילום: שלומי דעי

"כמו כן, הדו"ח המליץ על כיסוי נוסף – ‘ערך קרקע’ בפוליסת הדירה התקנית, וגרס כי צריך לחייב את חברות הביטוח למכור כיסוי נוסף של 100% לפחות מסכום הביטוח המקורי של הדירה. חברות הביטוח הוסיפו את הכיסוי הנוסף, אך בשנים 2016-2017 רק 4% מהמבוטחים רכשו את הכיסוי הזה. ומתוך רוכשי הכיסוי הנוסף, רק 1% רכשו כיסוי של 200% ו־300% מסכום הביטוח המקורי", ציינה יריב והוסיפה כי "סכום הביטוח הממוצע לדירה בענף הוא כ־700 אלף שקל, בשעה שדירה ממוצעת בתל אביב עולה 2.2 מיליון שקלים, בירושלים 2.16 מיליון שקלים ובחיפה 1.25 מיליון שקלים".

לדבריה, הכיסוי הנוסף מחושב לפי 5,000 שקלים למ"ר, אך רוב החברות מחשבות את הכיסוי הנוסף בסכום גבוה יותר. “התפקיד שלנו, של חברות הביטוח ושלכם הסוכנים, הוא להגדיל את כמות המבוטחים בביטוח דירה ובכיסוי נוסף. איני רוצה לומר זאת, אך מדובר אפילו בתפקיד לאומי".

יעל יריב מציינת כי מס רכוש מכסה נזקי מבנה ותכולה לפרט הנגרמים מטרור ומלחמה, אך אינו מכסה נזקי רעידת אדמה: "ניתן לרכוש תמורת 0.3% פרמיה נוספת כיסוי רעידת אדמה בביטוח לאומי, אך מעט מאוד אנשים מודעים לכך ולכן מעטים רוכשים אותו", אמרה.

לדבריה, חברות הביטוח בישראל חשופות לנזקים של 500 מיליארד דולר במקרה של רעידת אדמה הרסנית: "חברות הביטוח לא יוכלו לתת מענה במקרה של חורבן גדול, אבל הן מסוגלות לתת מענה לנזקים שייגרמו מרעידת אדמה בישראל בעוצמה של 7.5 בסולם ריכטר באמצעות ביטוחים על ביטוחים שהן רוכשות בחו"ל", ציינה יריב.

כיסוי רעידת אדמה במספרים:
80 אלף מבנים לא עומדים בתקן רעידת אדמה.
1% מפוליסות בתים משותפים, מכסות רעידת אדמה.
40% מהדירות בישראל לא מבוטחות.
15% מתוך הדירות המבוטחות ויתרו על כיסוי רעידת אדמה.
לכן ל־46% מהדירות בישראל אין ביטוח רעידת אדמה.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email