"לא אשאר בשביל תפקיד או תואר שאינני יכול למלא כרוחי והבנתי"

נשיא הלשכה היוצא סו"ב ליאור רוזנפלד מדבר בראיון פרידה מיוחד על הקדנציה הפורה עבור הסוכנים והלשכה, תוקף את מתנגדיו ויש לו גם מה להגיד ליד ימינו לאורך רוב הקדנציה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בעקבות הודעת ההתפטרות המפתיעה של ליאור רוזנפלד מתפקיד נשיא הלשכה, ומכל תפקידיו האחרים בלשכה, קיימנו איתו ראיון פרידה, סיכום קדנציה וגם ביקשנו ממנו המלצות לנשיא שייבחר.

"אני עוזב בתחושת סיפוק גדולה. אני יכול להסתכל אחורה בגאווה – עשינו משהו בשלוש וחצי השנים האחרונות. ברור שיש צביטה בלב, כי אני עוזב מקום שהקדשתי לו את חיי, גם לפני כהונתי כנשיא – הייתי יו"ר מחוז חיפה והצפון, יו"ר סניף חיפה. הלשכה הייתה עבורי בית, ולבית יש מקום חם בלב", אמר בפתיחת הראיון.

ליאור רוזנפלד. צילום: גיא קרן

צביטה בלב יש גם כשפורשים בזמן מתפקיד. לפני 3 שבועות הצעת להקדים את הבחירות ולפני שבוע ניהלת מגעים עם מתנגדיך לרגיעה בלשכה. מה קרה שהביא אותך לצעד ההתפטרות כעת?
"הקדמתי את הפרישה שלי משום שבנסיבות שנוצרו לא יכולתי לנהל את הלשכה על פי דעתי, רוחי והבנתי; לא רציתי להיות מובל, רציתי להוביל, וזה לא היה ניתן במצב שנוצר. אבל אני שלם עם ההחלטה ואפילו יש בי תחושת הקלה".

מטרה ולא אמצעי

"הייתי בטוח שההודעה שלי על הקדמת הבחירות תיצור שקט בלשכה. זה לא קרה. מאחר שהרוב  בוועד המנהל עבר לידי האופוזיציה שלי, לא מצאתי לנכון לקבל מהם הוראות; אני נשיא נבחר – נבחרתי על ידי ציבור סוכני הביטוח. יש מי שרואים את הלשכה כמטרה ולא אמצעי להביא תוצאות מקצועיות לחבריה וגם עבור הציבור בכללו.

"בשבוע שעבר באמת ניהלנו מגעים עם אורי צפריר ויוסי אנגלמן כדי להגיע להבנות ולהביא לרגיעה בלשכה. התגובה שקיבלנו הייתה כתף קרה והתנשאות. במילים אחרות נתנו לנו להבין ש'יש בעל בית חדש בלשכה', בעקבות הרוב שיש להם בוועד המנהל.

"אחת התכונות הטובות שלי היא לזהות את הלך הרוחות סביבי ומתי אני יכול לפעול כמיטב יכולתי; אני לא אשאר בשביל תפקיד או תואר. לדעתי, זהו צעד מנהיגותי ראוי לציון, אינני נאחז בקרנות המזבח. חופש הפעולה שלי והבריאות הנפשית שלי חשובים יותר מכל תואר".

אבל בצעד ההתפטרות בעצם הגשת את תפקיד נשיא הלשכה למתנגדיך על מגש הכסף, לא?
"אלה לא היו שיקולים בבחירה שלי להתפטר; יוסי אנגלמן הוא סגן הנשיא ומשכך הוא יהיה יו"ר הוועד המנהל. יהיה תהליך של בחירות והסוכנים יצביעו למועמד הראוי בעיניהם".

איך נוצר המשבר הגדול כל כך בינך לבין חברי הוועד המנהל שהתנגדו לך?
"המתנגדים לי, שהיו מזוהים עם מי שהתמודד מולי בבחירות, ניסו להזיז אותי מתפקידי מהיום שנבחרתי. הם ניסו את זה בפעולות משפטיות ואחרות, אבל הם נחלו אכזבה וכישלון".

"היו הישגים גדולים"

"ההתפטרות של הורנצ'יק מבלי שמונה לו מחליף יצרה לי קודם כל בעיה בוועד המנהל; הייתי במיעוט בוועד מנהל לעומתי.

"אני מבין את נסיבות העזיבה שלו, מאחר שלא יכול היה לשאת יותר את התקפות האופוזיציה. יחד עם זאת, מצופה ממי שנמצא לצדי כמספר 2 בלשכה, לתת כתף, לתת יד תחת האלונקה ולא להשאיר אותי לבד – אין לי את האצבע שלו בוועד המנהל. מותר לו לדאוג לעתידו וזה בסדר, אבל הוא יכול היה לעשות את זה גם כמ"מ הנשיא עד סוף הקדנציה ולהתמודד כמספר 2 של מועמד אחר (סו"ב שלמה אייזיק. ר.מ.)".

אתם מדברים? לא הצבעת עליו כיורש שלך?
"לא דיברנו בינינו מאז שהתפטר. לצערי לא מצאתי לאורך הקדנציה מועמד מתאים להיות היורש שלי. יש הרבה אנשים שראויים לתפקיד נשיא לשכת סוכני הביטוח, אבל לא כולם מתאימים לכך; נדרשים כוחות נפשיים מאוד חזקים, התמודדות עם אתגרים קשים; איני זוכר יום אחד של שקט, אם זה מצד הרגולציה, מצד חברות הביטוח, הכנסת, התקשורת, הסוכנים והציבור בכללו. התפקיד דורש הקרבה עצמית גדולה של העסק הפרטי, של חיי המשפחה, והכל בהתנדבות".

מה אתה מצפה מנשיא הלשכה שייבחר בבחירות הקרובות? ומה תמליץ לו?
"הנשיא שייבחר חייב להיות בעל כושר מנהיגות, ייצוגי, עובר מסך ומעביר את המסר; שיידע לייצג אותנו בצורה ברורה ורהוטה מול הציבור, שהרי אלו הלקוחות שלנו שמצביעים ברגליים לטוב ולרע. הוא צריך לדעת לעבוד בעוצמה ובנחישות מול רשות שוק ההון, מול חברות הביטוח. עליו לשמור על גודל הלשכה – עברנו את רף 5,000 חברי לשכה. זהו הישג גדול מאוד שמצביע על כוח, עוצמה, איגוד מקצועי חזק ואני גאה בהישג זה.

"אני ממליץ לנשיא שייבחר לדאוג לרוב במועצה הארצית – אני לא הצלחתי להשיג את זה בתחילת הקדנציה וזה הפריע לי לתפקד.

"בהקשר זה, אני חייב להזהיר, כי שינויי התקנון המוצעים על ידי יו"ר ועדת התקנון אורי צפריר, לקדנציה הבאה, ישפיעו עד כדי אי תפקוד הנשיא, משום שכל פעולה שלו תצטרך לעבור אישור של המועצה הארצית. זה יפגע בכושר הפעולה של הנשיא, זה בלתי ישים ואני מצפה שמי שעיניו בראשו, יתנגד לשינויים אלה".

כרגע יש רק שני מועמדים שהודיעו רשמית כי הם מתמודדים – שלמה אייזיק ונוגה עקל. לדעתך, גם מי שאתה מכנה "האופוזיציה" תציע מועמד משלה?
"הייתי רוצה לראות כמה שיותר מועמדים, ושהטוב ביותר ינצח; כשאני התמודדתי היו 9 מתמודדים, ובישורת האחרונה נשארנו שניים (סו"ב אורי צפריר ורוזנפלד. ר.מ.).

סו"ב הורנצ'יק | צילום: גיא קרן

"אני מניח שגם האופוזיציה תעמיד מועמד משלה בקרוב. בכל מקרה, אני מבטיח לשתף פעולה עם כל נשיא שייבחר, ולסייע לו לאורך כל הקדנציה שלו. אם אתבקש לתמוך באחד המועמדים ואראה זאת לנכון, לא אהסס להשמיע את קולי; אני מאמין שלדעה שלי יש משקל בין חברי הלשכה".

מעמד הסוכן השתפר

מה ההישגים של הלשכה בתקופתך? איפה נכשלתם?
"שינינו סדרי עולם בתקשורת, בנראות של סוכן הביטוח ובמעמדו בציבוריות הישראלית; ניצחנו 3 פעמים בבג"צ רשות ממשלתית.

"מול רשות שוק ההון בוצעה עבודה רבה, פעולות רבות מתחת לרדאר, שלא ניתן היה לפרסם אותן. סוכני הביטוח הולכים היום זקופים ובגאווה גדולה, בטח לעומת הקדנציה הקודמת.

"הלשכה היום היא גוף חזק, משפיע בציבוריות; יש לנו לובי חזק בכנסת, שדאגנו לטפח אותו למרות הקושי של ממשלה מתחלפת כל חצי שנה – היו לי שעות נסיעה רבות מאוד בין הקריות בחיפה לירושלים. והיו הישגים רבים נוספים – מול חברות הביטוח ועוד.

"אני מצר על כך שלא סיימנו להסדיר את נושא סוכן העתיד (מודל הסוכן האובייקטיבי בלשון רשות שוק ההון. ר.מ.), ובעיקר את נושא תגמול הסוכן. גם חוזר הצירוף הוא חלק מזה, וגם אותו צריך להסדיר – כבר שינינו בעבר חוזרים שנכנסו לתוקף.

"אני מצטער גם על כך שטעיתי בבחירות שעשיתי לאיוש תפקידים בלשכה – לצערי היו לי כמה בחירות לא מוצלחות.

"בכל סוף יום ישבתי עם עצמי רבע שעה ועשיתי דין וחשבון לעצמי על היום שעבר, על 20 החלטות שעשיתי, על פניות של סוכנים שלא הספקתי לענות להן. תמיד מצאתי טעויות – אני המבקר הכי גדול של עצמי. יכולתי לא פעם לפעול אחרת, אבל במהירות שבה הייתי אמור לקבל החלטות, מתקבלות לא פעם החלטות לא נכונות".  

"סיימתי עם פעילותי בלשכה"

תתמודד בעתיד על תפקיד נשיא הלשכה? תחזור לפעילות בלשכה?
"אין לי ספק שאם הייתי מתמודד בבחירות הקרובות, ואפשר לבדוק משפטית אפשרות כזאת, כי אינני מכהן בתפקיד יותר, הייתי זוכה בהן – אני מכיר את היקף התמיכה בי בין חברי הלשכה. פנו אליי סוכנים רבים וביקשו ממני להתמודד בסבבים הבאים. בינתיים אין לי מחשבות כאלו.

"אני יוצא להפסקה לא ארוכה מכל תפקידיי בלשכה, אבל אני מניח שסיימתי עם פעילותי הציבורית בה. מאז שהודעתי על התפטרותי, קיבלתי מספר הצעות בתחום הציבורי, שלא אפרט אותן. אני משוכנע שאמשיך בפעילות ציבורית בצורה זו או אחרת ואבחן אותן בבוא היום".

לסיום ביקש רוזנפלד להודות "קודם כל לציבור הסוכנות והסוכנים שתמכו בי, שלחו לי חיזוקים לאורך כל הקדנציה, להנהגה שעמדה לצדי בקדנציה לא קלה; למשפחה שלי, לבת הזוג שלי, לעובדי המשרד שלי ששחררו אותי וכמובן לכל עובדי הלשכה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email