לא כזה פשוט: ביטוח אביזרים

רבים מהסוכנים מקבלים במתנה מחברות הביטוח כיסוי ביטוחי לאביזרי רכב; כך תבדקו את שווים הכספי של האביזרים ומה חשוב לשים לב בביטוח שכזה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בהסכמים עם חברות הביטוח בביטוחי רכב, יש לחלק לא קטן מהסוכנים כיסוי לאביזרים לשווי שבין 7%־10% משווי הרכב. זו מתנה מעולה, אבל אליה וקוץ בה; ההטבה לפעמים גורמת לסוכן להירדם ולסמוך על הכיסוי הזה מבלי לוודא מה באמת שווים האביזרים. נתחיל בהבנה של מה זה אביזרים – כל תוספת לרכב שלא ניתנת על ידי היבואן כסטנדרט היא בעצם תוספת שיש לבטח אותה כאביזרים. אסור לזלזל גם באביזרים "זולים". הרבה פעמים הסך הכולל שלהם מצטבר לאחוז לא מבוטל משווי הרכב. כך למשל, רכב ממוצע בשווי 50 אלף שקל שהותקנה בו מערכת מובילאיי+מצלמת דרך+ג'נטים ממגנזיום – כבר חורג בשווי האביזרים מכל ההסכמים (אם בכלל קיימים).

מצלמת דרך. חשוב להבין את שוויה האמיתי. צילום: shutterstock

שווה יותר מהרכב

המצב חמור הרבה יותר ברכבים מיוחדים כמו רכבי לימוד נהיגה – שם יש לבטח את מערכת הדוושות הנוספת ואת מערכת המצלמות של משרד הרישוי שמפקחות על הטסטים. ברכבי נכים הרבה פעמים האבזור המיוחד שווה יותר מערך הרכב. עלינו כסוכנים לשים לב במיוחד ברכבים שאינם "פרטי ומסחרי עד 3.5 טון" שם יש חשיבות רבה לתוספות. חשוב מאוד לוודא עם המבוטח איך הוא קנה את הרכב. למשל, אוטובוס כשילדה, או שנקנה כבר מורכב ואם נקנה מורכב, הרבה פעמים את המזגן רוכשים בנפרד או שמשדרגים את המושבים למפוארים יותר. באוטובוסים שמונעים בגז יש גם מערכת כיבוי שריפות אוטומטית שיש לבטח כאביזרים.

עוד חשוב מאוד לבטח את האביזרים כשווי רכישה ולא לשכוח להוסיף לסכום הביטוח את עלות פירוק והרכבה של האביזר; לדוגמה מערכת הנעה בגפ"מ (גז פחמני מעובה) לרכב פרטי – עלות הפירוק של המערכת אחרי תאונה הוא הרבה יותר משווי המערכת.

הנושא קריטי ביותר במשאיות עבודה (מנופים, משאבות, מיקסרים וכו') הוא שלפעמים אחרי תאונה יש לפרק את המערכת למשך זמן התיקון ואז להרכיבו בחזרה בתום התיקון, פעולה שיכולה לעלות עשרות אלפי שקלים ואם לא ניקח את זה בחשבון נוכל להביא את המבוטח שלנו אל פי תהום כלכלית.

לסיכום, יש לחקור את המבוטח ולהבין בדיוק מה יש לו ברכב. לפעמים אפילו כדאי שישלח תמונות של הרכב שיסייעו בהבנת האביזרים שהותקנו. זה היתרון הגדול שלנו על המוקדים – במקום להתמודד עם המחירים שלהם בואו ניתן להם להתמודד עם המקצועיות שלנו.

הכותב הוא חבר הוועדה האלמנטרית בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email