לא כזה פשוט: ניהול עסק משפחתי והעברה בינדורית

סו״ב תדהר סאטובי, יו״ר הוועדה הבינדורית, מראיין את רו״ח יניב וולף בנושא ניהול העסק בכלל ועסק משפחתי בפרט וגם - העברה נכונה של העסק לדור ההמשך
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לנהל עסק עצמאי זהו אתגר גדול מאוד ולא משנה באיזה תחום והיקף פעילות. כשהעסק הוא משפחתי, עולה המורכבות סביב אתגרי ניהול העסק הנוספים בהתנהלות בני המשפחה בעסק ובבית.

בשיחה עם רו"ח יניב וולף מחברת "תוצר פיננסים – משפחתי", הוא עונה על שאלות בנוגע לניהול העסק בכלל והעסק המשפחתי בפרט והעברת העסק לדור הבא או ייסוד שיתוף פעולה עם צד ג'.

תדהר סאטובי ויניב וולף | צילום: באדיבות המצולם, אורן קאן, יוקאן סטודיו

איך יכול בעל עסק לשפר את התוצאות העסקיות שלו?
״1. למידה – באמצעות קורסים מקצועיים לניהול עסק והכרת המושגים העסקיים. בולט למשל חוסר הידע וההבנה בנושאים כספיים; בעלי עסקים רבים סומכים בעיניים עיוורות על רואי החשבון שלהם ויועצי המס ומגיעים אחת לשנה בכדי "לחתום על הדוחות"; לא שואלים ולא מתעניינים ולא מבינים את הדוחות הכספיים שלהם.

״כך גם בכל הקשור להתנהלות הפיננסית מול הבנק. אילו בעלי עסקים היו לומדים להתנהל נכון מול הבנק, היו נמנעים המון החזרי שיקים והגבלות בחשבונות שלעיתים גורמות לסגירת העסק. הם גם היו מקבלים אשראי גבוה וזול יותר לצורך הפעילות העסקית או ביצוע השקעות.

2. ליווי מקצועי – להיעזר ביועצים מומחים בתחומים שונים; מנהל כספים לניהול רווחי של העסק, מומחה לשיווק להגדלת קהל הלקוחות והמכירות, מנהל תפעול שיכול לסייע בניהול איכותי ורווחי יותר של העסק ועוד מומחים ויועצים בתחומים שונים.

״הדרך המיטבית היא שילוב של השניים״.

מהם הדגשים העיקריים בניהול עסק בתחום הביטוח והפיננסים?
״תחום הביטוח והפיננסים מאופיין בדרישות גבוהות לידע מקצועי, בשינויי רגולציה שדורשים התאמות של העסק ובתחרות גדולה.

״מרבית העוסקים בתחום זה הינם אנשי מכירות מהטובים שיש במשק. העובדה שסוכני הביטוח הם אנשי מכירות מעולים מצוינת לצורך הגדלת ההכנסות, ואולם לעיתים היא גם לרועץ מאחר שאנשי מכירות מכוונים לרוב לשורת ההכנסות ומתעלמים משורת הרווח.

״אם סוכני הביטוח יבדקו את הרווחיות של פעילותם, הם יראו שלעיתים בשינויים מסוימים הם יכולים להרוויח הרבה יותר״.

הכל טמון בתקשורת

כיועץ המתמחה בעסקים משפחתיים, מהם האתגרים המיוחדים בניהול העסק המשפחתי?
״כולנו מכירים את המשפט ׳אסור לעשות עסקים עם משפחה׳; ובכל זאת, הסטטיסטיקה מראה כי לפחות 50% מהעסקים בישראל הם משפחתיים.

״עסק משפחתי גורר אתגרים נוספים לאתגרים הרגילים של ניהול עסק, וזאת בשל ערבוב בין שני סוגי תקשורות שונות: העסקית מהעסק והרגשית מהמשפחה.

״כשבני המשפחה עובדים ביחד, התקשורת המשפחתית נכנסת לתוך הניהול העסקי; קונפליקטים בין בני המשפחה מקרינים על ניהול העסק ולהיפך. כמו כן, כשאחים עובדים בעסק המשפחתי לצד ההורים, מתחילות לא פעם מלחמות ירושה וכבוד בנושאי ניהול ובעלות, כשגם הכלות והחתנים מצטרפים ל׳חגיגה׳ והעסק עלול להסתבך יותר.

״עסק משפחתי יכול להיות הצלחה נפלאה, עם יכולת לפרנס את כל המשפחה ואפילו את הדורות הבאים, אם יש ניהול ותכנון עסקי נכון לצד התמיכה המשפחתית, האכפתיות והעזרה הדדית.

״האתגרים האלה לא נעלמים מעצמם ורצוילהיעזר ביועצים המתמחים בניהול עסק משפחתי; אלה יידעו ליצר תקשורת נכונה וסינרגיה בין העסק למשפחה תוך הפרדה במקומות הנדרשים וחיבור וסנכרון במקומות אחרים״.

העברת העסק לדור הבא – איך ומתי מתחילים את התהליך?
״זו אחת מהסוגיות הקשות והמאתגרות ביותר איתם מתמודד בעל העסק, בדרך כלל לקראת או עם פרישתו.

״עומדות בפניו שתי אפשרויות: 1. כשיש דור המשך שרוצה להמשיך את העסק. 2. כשאין דור המשך ואז יש למעשה צורך במכירת העסק לצד ג' או ליצור שיתופי פעולה מניבים עם צד ג'. כאשר ישנם מספר יורשים/בני משפחה המעוניינים, גדל האתגר התכנוני משמעותית.

״לכן, יש צורך לתכנן את התהליך באמצעות יועצים פיננסים, עסקיים ומשפטיים מומחים לכך. לכל הליך מורכבויות מסוימות, משפטיות וניהוליות, שיש לתת עליהן את הדעת באמצעות יועצים מומחים.

״בכל מקרה, כשאין תכנון מקדמי להעברת הניהול והשליטה בעסק ונוצר ׳חיתוך חד׳, עלול להיווצר כאוס בין היורשים או בני המשפחה שיבקשו לקבל את הבעלות וניהול העסק, או שינסו למכור את העסק לצד ג', ואז ככל הנראה במחיר נמוך משמעותית מזה שהיה מתקבל אם בעל העסק עצמו היה מוכר אותו מראש״.

רו"ח וולף הינו בעל ניסיון רב שנים בתחומי החשבונאות וניהול פיננסי של עסקים לרבות עסקאות קנייה/מכירה של עסקים עם התמחות ייחודית בעסקים משפחתיים וביצוע העברות בין דוריות ומשמש כיועץ חיצוני לחברי הלשכה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email