לא כל כך מהר: הצעת החוק לבוררות חובה מול חברות הביטוח הוצאה מחוק ההסדרים

ההצעה הוצאה מחוק ההסדרים על ידי משרד המשפטים ותקודם במסגרת הליכי חקיקה רגילים. המשמעות: הנושא ידחה לפרק זמן לא מבוטל
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני כחודש יצאו שר האוצר, משה כחלון והמפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, בהודעה כי הם יוזמים הצעת חוק במסגרת חוק ההסדרים שתחייב בוררות בתחום תביעות הביטוח. על פי ההצעה אמור היה לקום מוסד חדש לבוררות ביטוח, שכל מבוטח שתביעתו נדחתה בידי חברת הביטוח בה הוא מבוטח, יוכל לפנות אליו תמורת אגרה סמלית בסך 28 שקלים. לא מדובר ברעיון מקורי של האוצר, שכן מוסד זה הוצע לפני יותר משנתיים על ידי המיזם החברתי בראשות דב ברומר. עם זאת, מדובר ברעיון חשוב שבא לטובת המבוטחים החוששים לתבוע את חברות הביטוח בכלל, ולטובת אלה שכן מנסים לתבוע אותן בהליך יקר ומסורבל בבתי המשפט בפרט. הצעת החוק גובשה לאור נתונים של הפיקוח על הביטוח לפיהם מספר תביעות הביטוח הנדחות בידי חברות הביטוח זינק בתוך שלוש שנים מכ־15 אלף דחיות ב־2011 לכ־77 אלף ב־2014 – פי 5.

סלינגר. יזמה עם שר האוצר את הצעת החוק
סלינגר. יזמה עם שר האוצר את הצעת החוק

דחייה לזמן ארוך

ואולם, עתה מתברר כי הצעת החוק הוצאה בידי משרד המשפטים מחוק ההסדרים הקרוב, והנושא שלה יקודם במסגרת הליכי חקיקה רגילים, מה שאומר שמדובר בדחייה של הנושא לזמן ארוך. במשרד המשפטים אמרו ל”ביטוח ופיננסים” בתגובה לצעד, כי "היועץ המשפטי לממשלה תומך באופן עקרוני ברעיון של פתרון סכסוכים בתביעות ביטוחיות באמצעות הליכים חלופיים השומרים על זכויות הצדדים, ואף מוכן להשקיע משאבים לטובת מציאת דרכים למימוש רעיון זה".

עוד ציינו במשרד המשפטים כי היועץ המשפטי לממשלה הנחה את הגורמים המקצועיים לסייע לקידום העניין במסגרת הליכי חקיקה רגילים. "יחד עם זאת, ההצעה שהובאה על ידי משרד האוצר אינה בשלה ואינה מתאימה לקידום במסגרת חוק ההסדרים, בפרט לא במתווה שהוצע על ידו".

באוצר סירבו להתייחס לצעד שנקט משרד המשפטים מול הצעת שר האוצר ונמסר בתגובה כי "משרד האוצר ימשיך לפעול לבירור זכויותיהם של מבוטחים מול חברות הביטוח בצורה אפקטיבית, זולה ומהירה".

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email