"לא ניתן להפריד בין ירידה במחזור הנובעת ממשבר הקורונה או מהמצב הביטחוני"

נשיא איגוד לשכות המסחר פנה לשר האוצר בדרישה לאשר את התקנות לפיצוי עסקים בגין הקורונה גם עבור החודשים מאי ויוני, כדי שאלה יהוו פיצוי גם על סבב הלחימה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

עם סיום סבב הלחימה הרביעי מול החמאס, והכנת הקריטריונים למתן פיצויים נאותים לכלל התושבים ולמגזר העסקי – פנה עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר אל שר האוצר, חה"כ ישראל כץ, בפנייה דחופה בה הוא מבקש כי יאשר את התקנות המאפשרות מתן פיצוי לעסקים בגין משבר הקורונה גם עבור החודשים מאי ויוני, ושאלה יהוו פיצוי גם עבור סבב הלחימה.

לדברי לין "בשלב זה קיים עדיין בתוקפו החוק המסדיר את הפיצויים בגין משבר הקורונה, אך טרם עודכנו התקנות המגדירות את מסגרת הפיצויים בפועל עבור החודשים מאי ויוני לשנה זו. ברור שלא ניתן יהיה לעשות הפרדה של ירידה במחזור הנובעת ממשבר הקורונה או המשויכת למצב הלוחמה מול ירי הרקטות מעזה".

אוריאל לין. "עיקר הנזק העקיף מתנקז לירידה במחזור המכירות" | צילום: שלומי יוסף
ירידה במחזור והיעדרות עובדים

לין מסביר כי ההתייחסות העיקרית נוגעת כמובן לנזק העקיף, והיו שתי תופעות בולטות: ירידה חדה במחזור המכירות עקב מיעוט קונים; היעדרות מאסיבית של עובדות ועובדים, גם עקב הוראות פיקוד העורף לעניין סגירת בתי ספר וגני ילדים, וגם מתוך חשש אמיתי לביטחון האישי.

"כתוצאה מכך היתה ירידה בתפוקה וגם ירידה במחזור המכירות, כאשר עיקר הנזק העקיף מתנקז לירידה במחזור המכירות. אכן ערים כמו אשקלון, אשדוד או באר שבע נפגעו יותר מערים אחרות, אבל, יחד עם זאת, גלי ההדף של מצב הלוחמה השפיעו על מצב העסקים גם צפונה לתל אביב.

"כמובן שההשוואה לירידה במחזור המכירות צריכה להיעשות מול פעילות 2019 ולא מול פעילות 2020, מאחר שבשנת 2020 העסקים התמודדו עם משבר הקורונה", הדגיש לין.

בהתחשב בכל אלה מציע לין לשר האוצר: להעביר ככל המוקדם את התקנות המאפשרות מתן פיצוי לעסקים בגין משבר הקורונה עבור החודשים מאי ויוני; תיקון בחוק שיקבע כי הפיצויים לעסק בחודשים מאי ויוני הם גם בגין משבר הקורונה וגם בגין סבב הלחימה האחרון מול החמאס; לא להציב קריטריון של מרחק גיאוגרפי מרצועת עזה לעניין פיצוי זה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email