לא רק המבנה: במקרה של פגיעת טיל גם תכולת הדירה מבוטחת

הכיסוי הביטוחי של דירה שנפגעה מושפע מהגדרת המצב הביטחוני במדינה, וישנם כמה כללים בקביעת גובה הפיצוי. ומה בנוגע לנזקים שנגרמו לכלי רכב ולעסקים? מדריך מיוחד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאור המצב בדרום עולות שאלות רבות לגבי הכיסוי בביטוח הדירה במקרה והיא נפגעה מטיל. ראשית יש לדעת כי יש הבדל בכיסוי הביטוחי בין מצב שבו פגע טיל במצב של מלחמה, לבין מצב שבו הטיל פגע במסגרת "פעולת איבה". ההבדל בינהם הוא הכרזת ממשלה על מצב מסוים. כאשר טיל פוגע בבית, מס רכוש שולח מידיית שמאים שבודקים את הנזק, ויש לו גם קבלנים שמבצעים את תיקון המבנה אבל מה קורה עם תכולת הדירה? (חשוב לציין שאני מתייחס פה רק לפיצוי ממס רכוש ולא להרחבת נזקי טרור בפוליסות השונות). גם לתכולת הדירה יש כיסוי "על פי חוק מס רכוש וקרן פיצויים והתקנות הנלוות, במקרה של נזקי מלחמה, מבוטחים החפצים הביתיים של כל אזרחי ותושבי ישראל, (מתוך האתר של מס רכוש).

כיסוי מוגבל

אומנם יש כיסוי לתכולת הדירה דרך מס רכוש אבל הכיסוי הזה הוא מוגבל לפי הטבלה המצורפת. יש לשים לב כי התקרות הם לפי סוג התכולה והן גם פר דייר בבית. כמו כן, חשוב לדעת כי מס רכוש לא יפצה עבור חפצי אומנות, תכשיטים, עתיקות ומזומנים. ברוב הבתים ישנה תכולה גדולה יותר מתקרת החוק, ובמקרה כזה עומדות למבוטח שתי אפשרויות לכסות את ההפרש. הראשונה היא למלא טופס באתר של מס רכוש על הגדלת הכיסוי, ניתן להגדיל את סכום הכיסוי עד לתקרה של 905,747 שקל. תוספת זאת עולה 0.3% מהשווי של התוספת ותוקפו מיום התשלום ועד לתאריך 31/12 באותה שנה.

נזק שנגרם לבית כתוצאה מהתפוצצות רקטה ׀ צילום: shutterstock

המחיר זול יחסית, אבל יש לדעתי שתי בעיות בכיסוי הזה: הראשון הוא שאין כיסוי לחפצי אומנות, תכשיטים, עתיקות ומזומנים. הבעיה השניה היא שהרבה אנשים לא ששים לנדב מידע לשלטונות המס על איזה רכוש יש להם בדיוק. ניתן ומומלץ להוסיף לפוליסה סעיף של נזקי טרור גם אם הפרמיה היא לא ממש זולה. אבל חשוב לזכור שניתן להוסיף לפוליסה נזקי טרור אם הנזק אירע כתוצאה מנזק שהוגדר על ידי מדינת ישראל כנזק מלחמה מוחרג בכל מקרה.

כך יש לפעול

חשוב מאוד להדריך את המבוטח איך לנהוג נכון במקרה שפגע טיל בביתו. קרוב לזמן האירוע, מיד כשמתאפשר על ידי כוחות הביטחון, מגיעים לאזור שנפגע אנשי קרן הפיצויים (מס רכוש) ברשות המסים יחד עם שמאים ומהנדסים. הצוותים עוברים בין הדירות, העסקים או המשרדים שנפגעו, מסבירים למי שנפגעו מהן הזכויות שלהם ומנחים אותם איך להגיש תביעה. חשוב – אין לפנות ציוד, מלאי, פסולת או כל חפץ זר שנמצא בבית המגורים או בעסק, ללא תיאום מוקדם עם שמאי מטעם קרן הפיצויים. אסור לתקן נזקים ללא בדיקת שמאי.

תקרת הפיצוי בשקלים עבור תכולת בית שנפגע מטיל
 סוגי חפצים ביתייםליחידלזוג נשוי או להורה יחידלכל ילד (עד גיל 18)למבוגר הגר עם זוג או עם יחיד

רהיטים15,39326,6205,3827,870
בגדים5,46610,9321,6405,466
מכשירי חשמל ואלקטרוניקה29,77236,088604.474,736
חפץ ביתי אחר9,19322,0632,0224,045
מקור: אתר מס רכוש
נזקים לכלי רכב

בעקבות המהומות בהן נשרפו עשרות כלי רכב ואחרים הושחתו, נצטרך לחכות להחלטת הממשלה לגבי כיסוי הנזקים. בינתיים, על פי המצב הקיים: בעלי כלי רכב שנפגעו בפעולת איבה: יפנו לעובדי קרן הפיצויים במקום, כדי שיעריכו את הנזק; יופנו מידית לתיקון הנזק, בכל מוסך שיבחרו, בתנאי שהשמאי מטעם קרן הפיצויים (מס רכוש) יאשר את התיקון לפני ביצועו.

בזמן הפנייה לקרן הפיצויים, יש לצרף לטופס התביעה את המסמכים הבאים: רישיון רכב, אישור משטרה (הכולל: מספר הרכב וחתימת חוקר וקצין משטרה), ייפוי כוח (אם מגישי התביעה אינם בעלי הרכב), הסכם ליסינג (אם הרכב בבעלות ליסינג לטווח ארוך), הסכם שכירות (לבעלי מוניות), אישור מחברת ביטוח (תיקון מעל 10,000 שקל – יש לצרף אישור חברת הביטוח על היעדר תביעה), צילום של צ'ק או אישור מהבנק, על ניהול חשבון בנק על שם הניזוק.

נזקים לעסק

ציוד ומלאי בעסקים: פיצויים עבור הנזקים לציוד עסקי שנפגע הם על פי חוק, בהתאם לשווי השוק של הציוד (שווי ממוכר מרצון לקונה מרצון בשוק החופשי, במצבו לפני הפגיעה). עליכם להוכיח שהתכולה שנפגעה שייכת לכם. לגבי מלאי, אתם זכאים לפיצויים, בהתאם לשווי עלות המלאי שנפגע (ללא מע"מ), לאחר שצירפתם הוכחות כי המלאי היה שייך לכם. בזמן הפנייה לקרן הפיצויים, יש לצרף לטופס התביעה את המסמכים הבאים: רשימת הציוד או המלאי שנפגע, דוחות כספיים או מסמכים שמראים כי הציוד או המלאי שייך לכם (חשבוניות רכישה, דוחות מלאי מאושרים על ידי רואה חשבון ואחרים), אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור, צילום צ'ק או אישור מהבנק על ניהול חשבון בנק על שם הניזוק.

יש להעביר לשמאים המועסקים על ידינו את התביעה ואת המסמכים הנדרשים וכל מסמך שיידרש בהתאם לצורך. לסיכום חשוב מאוד שנדע להכווין את הלקוח כיצד עליו לנהוג. זה שרות שאף מוקדן ואף מוכרן לא יוכלו לעולם לתת לו. שנדע ימים שקטים יותר במהרה בימינו.

הכותב הוא חבר הוועדה האלמנטרית בלשכה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email