"לא רק שלא תשלם מס – עוד תקבל החזרים ממס הכנסה"

סו"ב אייל רחוביצקי על המשמעות של צמצום חבות המס, תיקון 190 ואיך פגישת יעוץ עם מתכנן פרישה יכולה להפוך את חיי הפורש להרבה יותר מאושרים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני חמישה חודשים הגיע אלי לפגישה בחור צעיר עם אמא שלו, בת 72, ורצה לראות איך אפשר למשוך כסף ממה שנשאר מהחסכונות שלה. מבחינתה היא כבר בפרישה מספר שנים ולא רוצה קצבאות נוספות, מסתדרת, ולכן רצתה לעזור לבן לסגור חלק מהמרחק לדירה.

הם היו מאוד סקפטיים בעניין תכנון הפרישה, כי במה כבר אוכל לעזור? הם ידעו שיש קרן פנסיה ותיקה ורצו לצמצם את חבות המס.

רחוביצקי | צילום: ערן ירדני

אני ראיתי תמונה שונה לגמרי. בקופה יש 150 אלף שקל, ובמעמד המשיכה חייבים במיסוי על 100 אלף שקל. לכן ישלמו כ־35 אלף שקל למס הכנסה. ברור שבשלב הזה שניהם היו מוכנים לקחת את הכסף וללכת. אני לא עצרתי בשלב הזה.

החישובים שלי הראו כי אם אימו תמשוך קצבה היא תקבל מעל 1,000 שקל לחודש, ובנוסף הפרשי קצבאות מגיל הפרישה והפסקת העבודה. בפועל קיבלה הפרשים של 100 אלף שקל חד פעמי + 1,150 שקל לחודש לכל החיים. בנוסף הסברתי להם שלא רק שלא יצטרכו לשלם על זה מס, עוד יקבלו החזרים ממס הכנסה.

"איך זה יכול להיות?", שאלו. הסברתי על תיקון 190 ועל הפטור שניתן לקבל ממס הכנסה – במקרה שלה פטור משנת 2014. מכיוון שיצאה לפנסיה תקציבית ללא פיצויים מהותיים, היא למעשה מקבלת את הפטור המלא – כמעט 50 אלף שקל לשנה מתוך ההכנסות שלה הופכות לפטורות. זה כולל את הקצבה החדשה וחלק משמעותי מהקצבה החייבת שיש לה.

"מה המשמעות?", התעקשו. המשמעות היא שאם נפרוס את הפרשי הקצבאות אחורה לכמה שנים, לא תשלמי עליהן מס כלל וגם יחזירו לך עודף, של עוד כ־20 אלף שקל.

נכון שהתהליך לא טריוויאלי, וגם במס הכנסה לא ממש הבינו מה אני רוצה מהם, ולכן התיק עבר בין כמה פקידים, אבל בסיכומו של עניין ואחרי השלמת תיאומי מס עבור השנים 2015 ־ 2018 התיק הזה השיג את המקסימום.

אז מה היה ההבדל? מבחינתי, אם הייתה לי אופציה לקבל סכום חד פעמי של 115 אלף שקל או לקבל 100 אלף שקל + 20 אלף שקל ממס הכנסה + 14 אלף שקל כל שנה מקצבה נוספת + 6,700 שקל הפחתת תשלום כל שנה למס הכנסה, לא הייתי מהסס. היא בת 72, עד גיל התוחלת שלה היא אמורה לקבל תוספת של 377,600 שקל, כלומר 492 אלף שקל במקום 115 אלף שקל. אני חושב שהיא לא ציפתה להבדל כזה. ואני חושב שהיא כבר לא שואלת את עצמה בשביל מה הלכתי למתכנן פרישה ולמה שילמתי לו אלפי שקלים. והרי בבנק זה חינם.

הקלישאה שזול זה יקר היא שחוקה לחלוטין, אבל עדיין נכונה. בתחום הפרישה הידע, המקצועיות והניסיון יכולים לשנות לפורשים רבים את החיים. זו הסיבה שבגללה גם הסוכנות שהפנתה את הלקוחה אלי וגם סוכנים רבים אחרים מפנים יותר ויותר לקוחות להכוונה ותכנון פרישה.

הכותב הוא מומחה תכנון פרישה בסיריוס תכנון פרישה, חבר ועדת הפיננסים בלשכת סוכני ביטוח, סוכן השנה לשנת 2018 בענף הפיננסים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email