לא רק שריפות ורעידות אדמה: גם מגפה היא כוח עליון

הקורונה חיזקה בקרב רבים את המודעות להגנה כלכלית מפני נזקי כוח עליון • חברות הביטוח צריכות לחשוב כבר על המוצר הבא שלהן: פוליסות לבתי עסק הכוללות הגנה מפני נזקי מגפות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתקווה שבעתיד הקרוב תימצא תרופה לקורונה או חיסון שיגן על האוכלוסייה מפניה, זה רק עניין של זמן שיחזור על עצמו התרחיש בו נמלי תעופה ברחבי העולם נסגרים ומרכזי עסקים וקניות נעולים בשל הנחית הממשלות המקומיות. היום קוראים לזה קורונה, מחר מחרתיים זו תהיה מגפה אחרת, או מוטציה של הנגיף שהתפזר במהירות ברחבי הגלובוס.

המוביליות שמאפיינת את העידן הגלובלי מהווה כר פורה לצמיחה כלכלית ויתרונותיה עצומים. עד היום הכרנו את חסרונותיה בפשיעה או בטרור עולמי, שמתגמדים לעומת עוצמת הנזק של מגפה עולמית. לנגד עיננו אנחנו רואים בתי עסק קורסים. כיוון שהתרחיש הזה יחזור על עצמו בעתיד, בין אם בעוד חמש שנים, עשר שנים או יובל, עלינו להיות ערוכים לזה. הפתרון בידי חברות הביטוח.

מפוטר בעקבות הקורונה. עלינו להיות ערוכים לקריסת בתי עסקים | צילום: shutterstock
עניין של מודעות

זה רק עניין של זמן ותתפתח פה ההבנה כי חברות הביטוח צריכות להעמיד פוליסה לבתי עסק המגינה עליהם מפני מגפות. בישראל אין באמת מודעות לצורך בביטוח מפני אסונות טבע משום שכאן זה לא ארה"ב. מיליוני בתי מגורים, עסקים ומפעלים בארה"ב בנויים מעץ, כאשר שריפות ענק או אפילו טרמיטים המכלים בתים ושכונות הן תופעה שבשגרה. סופות טורנדו נפוצות גם הן, בעיקר 'בסמטת הטורנדו' המשתרעת מאלינוי בצפון ועד לטקסס בדרום. נוסיף לרשימה המפוקפקת גם את סופות ההוריקן שהולמות מדי שנה בעוצמות שונות בחוף המזרחי.

אבל אמריקה כבר כאן ועם זה הצורך להעמיד פוליסת ביטוח לבתי עסק מפני מגפות. חברות הביטוח האמריקאיות מספקות פוליסות ביטוח לבתי עסק מפני אסונות הטבע שציינו, אם כי נכון להיום ללא סעיף המתייחס למגפות המוניות. התפיסה האמריקאית תשנה את זה וישראל צריכה לפעול באותו אופן. נזקי כוח עליון היחידים שיש מפניהם כיסוי ביטוחי בישראל הם רעידות אדמה ושריפות. לא דבר שכיח, אך במקרה הזה יש לנו את המודעות בנוגע לצורך להיות מוגן מפניהן.

לחשוב על העתיד

לא צריך לדאוג לחברות הביטוח שלא יצליחו להזרים סכומי עתק בעתות משבר. התכנון הפיננסי מאפשר לחברות הביטוח לעמוד על הרגליים ולשפוך הון עתק בתרחיש בו רעידת אדמה זורעת הרס רב במרכז הארץ, יכול להיות מותאם גם לפוליסה הגנה על עסק מפני נזקי מגפה. ועדיין, אם נניח שחברת ביטוח ישראלית לא תצליח לעמוד בזה, יש לזכור שכל חברות הביטוח הישראליות מבוטחות גם הן על ידי חברות ביטוח גלובליות שיגנו עליהן מפני קריסה.

מדינת ישראל נמצאת בעיצומו של הגל השני של המגפה. באופן טבעי בעלי עסקים טרודים כיצד יחלצו מהמשבר הנוכחי ולא כיצד יחלצו ממגפות עתידיות. כאשר המצב יירגע יבוא השלב בו יחשבו גם על העתיד – על הצורך להיות מוגן מההשלכות הכלכליות של המגפה הבאה. חברות הביטוח צריכות להעמיד את המוצר הזה בשמחה רבה – אפיק נוסף לרווח עבורן והגנה חיונית לבעלי העסקים.

הכותב הוא מרצה בחוג למנהל עסקים במרכז האקדמי לב וראש החוג למנהל עסקים בטורו קולג' ישראל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email