למרות הערות הלשכה: נקבע תאריך היעד להחלת הרפורמה בביטוחי הבריאות

הרשות הציגה את הנוסח הסופי של הרפורמה שתצא לדרך ב־1 בדצמבר 2022; הלשכה: "רפורמת הבריאות טומנת בתוכה מספר בעיות ומהווה קושי עבור סוכן הביטוח האמון על בריאות המשפחה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון פרסמה השבוע את מבנה את רפורמת ביטוחי הבריאות בנוסח הסופי שלה. תאריך היעד לתחילתה נקבע ל-1 בדצמבר 2022.

במסיבת עיתונאים בה הוצגה הרפורמה הסופית, סיפר הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון ד"ר משה ברקת, שהתהליך לגיבושה של הרפורמה ארך כשנתיים וחצי וכלל התייעצות עם רופאים בכירים, מנכ"לים של משרד הבריאות, אנשי אקדמיה וגם סוכנים מרכזיים. לדבריו: "הרפורמה עתידה לשנות את פני ביטוחי הבריאות בישראל ולהבטיח את פישוט המוצרים והפחתת הכפל הביטוחי, לצד שדרוג מוצרים קיימים ושכלול שוק ביטוחי הבריאות בישראל".

שינויים רבים והתפתחויות צפויים בעולם ביטוחי הבריאות בעקבות הקורונה. צילום: shutterstock
הגדרת מבנה אחיד מעל פוליסת הבסיס | צילום: shutterstock

ברקת התייחס גם לסוכני הביטוח בהקשר לרפורמה ואמר: "נשלים הכל בעולם של התיווך בתחום – רישיון סוכן מיוחד לתחום הבריאות. ונגיע גם לחקיקה של סוכן אובייקטיבי כך שכל הנושא של התמרוצים יופעל. בקרוב מאוד נביא את זה לחקיקה".

עיקרי הרפורמה 

יצירת פוליסת בריאות בסיסית ואחידה שתורכב מפוליסת השתלות וטיפולים מיוחדים בחו"ל, פוליסת תרופות מחוץ לסל ופוליסת ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בחו"ל. פוליסה זו תהיה הראשונה שתשווק למבוטח ומעליה ישווקו מגוון פוליסות נוספות. שיווק הפוליסה הבסיסית תחילה יבטיח שהמבוטח בביטוח בריאות יכוסה ראשית כנגד מקרים בהם הוא עלול לעמוד מול הוצאה כלכלית גבוהה, לעיתים בגובה של מיליוני שקלים, שתידרש בכדי לאפשר לו לממן טיפול רפואי פרטי בעת הצורך. כמו כן, עלה הצורך להגדיר את הכיסויים הללו באופן אחיד ורחב ובכך להקל ולאפשר ההשוואה, להבטיח כיסוי מיטבי למבוטח, להגביר את התחרות ולמקד אותה במחיר הביטוח ובשירות הניתן על ידי חברת הביטוח.

– הגדרת מבנה אחיד מעל פוליסת הבסיס, אשר כולל מגוון פוליסות בריאות נוספות – פוליסות ניתוחים וטיפולים מחליפי ניתוח בישראל ברמות שונות, פוליסת הרחבה לפוליסה הבסיסית וכן חמש פוליסות אמבולטוריות הכוללות כיסויים שונים.

– השקת כלי אינטרנטי מסביר ביטוח בריאות אשר יציג למבוטח את התיק הביטוחי הקיים, הפרמיה המשולמת בגין כל אחד מהכיסויים והכיסוי הקיים לו במסגרת הביטוח המשלים בקופת החולים. הכלי יאפשר למבוטח לקבל הסברים מפורטים על הכיסויים שברשותו וכן לגבי הכיסויים הקיימים בשוק. המבוטח יוכל להשוות בין מחירי הביטוח הקיימים בחברות הפועלות בשוק ולקבל תשובות לשאלות בתחום.  

– איסור כפל ביטוח – נאסרה מכירת פוליסת בריאות פרט למועמד לביטוח שיש ברשותו פוליסת פרט המעניקה לו כיסוי ביטוחי דומה. לצד זאת, נפתחה האפשרות "לשדרוג" מוצרים קיימים למבוטחים שלא ירצו לבטל את המוצר שברשותם או שלא יוכלו לרכוש מוצר מסויים משיקולי חיתום.

– יינתנו הנחות בשיעור קבוע לתקופה של עשר שנים לפחות. דבר שיסייע למועמד לביטוח להשוות בין הפוליסות בחברות השונות.

מקור: רשות שוק ההון

שר האוצר, אביגדור ליברמן, מסר עם השקת הרפורמה: ״רפורמת הבריאות עתידה להביא לשינוי עולם ביטוחי הבריאות הפרטיים לטובת אזרחי ישראל. גם בעולם הביטוחים הפרטיים, אנחנו ממשיכים לחזק את התחרות, להוזיל את הכיסויים הבסיסיים כך שיהיו מונגשים לכל אזרח ולהגביר את הנגישות לביטוח ולכיסויים חדשים. הרפורמה החדשה תביא לצמצום תופעת כפל הביטוחים ותאפשר למבוטחים להשוות את מחירי הביטוח בצורה פשוטה וברורה בכלים דיגיטליים, כולל השוואה למרכיבי הביטוח הנמצאים בשב"ן. נבטיח שכל אזרח בישראל יקבל את הכיסוי הביטוחי הטוב ביותר במחיר הטוב ביותר".

לשכת סוכני הביטוח: ללקוח אין חופש בחירה אמיתי

בתגובה לפרסום הנוסח הסופי של הרפורמה, טוענת הלשכה כי אין ברפורמה מענה לבעיית המחסור ברופאים ציבוריים והצורך ברפואה פרטית איכותית. "חוזר רפורמת הבריאות טומן בתוכו מספר בעיות ומהווה קושי עבור סוכן הביטוח האמון על בריאות המשפחה: הרעיון של מכירת מוצרי בריאות חובה כתשתית לביטוח בריאות למשפחה חיובי בבסיסו, אך יחד עם זאת, המחוקק לא טיפל בבעיה של רופאי ההסדר כך שחוק ההסדרים הישן משנת 2016 ממשיך להגביל את קופות החולים ואת חברות הביטוח וגורם לכך שהרופאים נאלצים לעבוד בתנאי חברות הביטוח, ומספר הרופאים שהלקוח יכול לפנות אליהם מוגבל להסכמים עם החברות", נמסר מהלשכה.

בלשכה מוסיפים: "ללקוח אין חופש בחירה אמיתי. אנחנו תקווה שהמחוקק יטפל בבעיות שנוצרו ומקווים שהרפורמה החדשה תגרום לחברות הביטוח להיות יצירתיות וחדשניות בתנאים שהן מציעות ולהוות פתרון ראוי ללקוחות שמבקשים לקבל פתרונות שאין להם במסגרת הרפואה הציבורית או שאינם נגישים במערכת הציבורית".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email