"לעניין ביטוח סיכוני החיים ליחיד ולמשפחתו – אין תחליף לסוכן הביטוח האישי"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"הצעתי למנהל בכיר בחברה לערוך ביטוח חיים בסכום גבוה, שהסתמך על היותו בעל משפחה עם ילדים צעירים ושכר גבוה", מספר יו"ר לשכת היועצים הפנסיוניים איציק בן ארויה. "בתחילה הוא התנגד, אבל לאחר הסבר הגיוני ומקצועי, הוא ניאות והסכים לסכום הביטוח הגבוה – 3 מיליון שקל. לאחר שנה וחצי הוא מת באופן פתאומי. טיפלתי בהסדר התשלום לאלמנה, וזו הופתעה מהסכום שהיה מוטבע על ההמחאה. משסיפרתי לה על נסיבות עריכת הפוליסה, היא הודתה לי מאוד וציינה שסכום הכסף הזה יסייע לה רבות להשתקם כלכלית.

"מקרה אחר התרחש בחברה שבה העובדים נדרשו לשלם את הכיסוי לאובדן כושר עבודה מכיסם. חבר שעבד אתי שיכנע לקוח חדש לרכוש כיסוי לאובדן כושר עבודה ולמקרה נכות מתאונה על חשבונו הפרטי, במסגרת פוליסת ביטוח מנהלים. חלפו יומיים והעובד נפגע בתאונת דרכים קשה, ונהפך צמח למשך חודשים ארוכים ולנכה 100% לכל ימי חייו. האיש מקבל עד היום פיצוי כספי חודשי מהכיסוי לאובדן כושר העבודה".

"ערכו הכלכלי של האדם", מנקודת המבט של סיכוני החיים לאדם המפרנס, מבטא את סכומי הכסף החד פעמיים, או הקצבאות, שעל היחיד להיות מבוטח בהם כדי שהוא ומשפחתו יהיו מוגנים מפני אירוע רפואי או תאונתי שיכול להתרחש, וימנע ממנו להמשיך ולכלכל את עצמו ואת משפחתו, אם ממקרה פטירה מוקדמת, אובדן כושר עבודה, מחלה קשה, סיעוד ועוד.

לדברי בן ארויה, "הערך הכלכלי של האדם הוא דינמי ומשתנה בהתאם למצבו האישי של היחיד – רווק, נשוי, גרוש, אלמן, מספר ילדיו וגילם, שכרו, עיסוקו וכדומה. משתנים אלו משפיעים על סכומי הכסף שיש לתכנן, לחשב ולבטח, כדי שיתאימו למצבי החיים המשתנים. מכאן, שמעת לעת יש לבדוק אם סוגי הביטוח, אופיים והיקפם, וכן עלותם, תואמים את מצבו הנוכחי של היחיד, ובמידה שלא, יש לערוך בהם שינויים ולהתאימם".

בן ארויה מדגיש כי כל תהליך של ייעוץ ושיווק פנסיוני מתחיל בבדיקת הצורך של היחיד לביטוח ולחיסכון. "הדבר מחויב מכוח סעיף 12 לחוק הייעוץ והשיווק הפנסיוני: 'התאמת השירות לצורכי הלקוח'. המשמעות – תשאול מפורט ומקיף של הלקוח על הנושאים האישיים שהוזכרו לעיל, מצבו הכלכלי, העדפותיו האישיות, ובניית הצעה לתוכניות ביטוח וחיסכון, שתכליתן לתת מענה לאותם סיכוני חיים היכולים להתרגש על היחיד: פטירה מוקדמת, נכות/ אובדן כושר העבודה, בעיות בריאות, מצב סיעודי וגיל פרישה. ביושבי עם לקוחות לניתוח הצרכים, או לבחינת תוכניות הביטוח הקיימות על שמם, אני מקפיד ששני בני הזוג יהיו נוכחים, כדי לרתום אותם יחד לתהליך תכנון הביטוח והחיסכון, ולמנוע מצבים שבהם מתגלים בהמשך אי הסכמות וחילוקי דעות בין בני הזוג, שיכולים היו להימנע אילו היו שותפים לתהליך מלכתחילה".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email