"לפעמים רגולטורים הם לא הגיוניים – לא כל מה שעשינו היה נכון"

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון הוקיר את פועלם של סוכני הביטוח בוועידת ים המלח, ולא נרתע מלהודות בטעויות הרגולציה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"אני רוצה להודות לכם סוכני הביטוח על השירות שלכם לציבור. אני רואה את הסוכן כמי שעומד לצד הלקוח ולא כאיש מכירות". כך אמר ד"ר משה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בוועידת ים המלח של הלשכה.

בנושא הרגולציה בענף הביטוח אמר: "רגולציה לא צריכה לצאת מהנחה שאנשים הם רמאים ושקרנים, אלו הם מעטים. צריך לייצר מנגנונים שיכוונו את התמריצים למקומות טובים. כך האמינות של הגורם המתווך תעלה והמודל הכלכלי שלו יהיה בר קיימא. לפעמים רגולטורים הם לא הגיוניים, לא כל מה שעשינו היה נכון", הודה הממונה.

הממונה ברקת. "צריך לייצר מנגנונים שיכוונו את התמריצים למקומות טובים" | צילום: גיא קרן

רישיון לייעוץ השקעות

לדבריו, "יש שתי מגמות שמחזקות את סוכני הביטוח בעולם: טכנולוגיות שיפתחו את העסק; עולם ההשקעות האלטרנטיביות – יעשו לעצמם טוב הסוכנים הצעירים שירכשו לעצמם גם רישיון לייעוץ השקעות".

"אתה רוצה לשמור על רישיון של סוכן הביטוח אבל אתה מאפשר למוקדנים של חברות ביטוח וקופות חולים למכור ביטוח", נשאל ד"ר ברקת על ידי הקהל. "מי שפועל ללא רישיון אנחנו מטפלים בו באמצעות אכיפה. לגבי נציגי שירות, גם בסוכנויות ביטוח חלק מתהליך המכירה נעשה על ידי גורמים ללא רישיון, כולל מוקדנים, אבל הכל דרך עינו של בעל הרישיון. אפשר להיות אחראי, לדאוג ללקוח, לתת לו ערך מוסף ולפתח עסק טוב", השיב.

לשאלת הקהל מדוע לא לחייב מוקדנים להוציא רישיון, השיב: "יש לסוכנות או לחברה אחריות על מי שהיא מפעילה. אנחנו מכוונים לכך שמי שמוכר ביטוח צריך שתהיה לו הכשרה ראויה. נחתור למודל שיהיה נכון לציבור וכדאי כלכלית לסוכנים. ניתן אפשרות לקבל שכר מהלקוח עבור ייעוץ פרישה. הוצע לי מודל שבו הסוכנים יקבלו רק מהלקוח, זה לא עובד. לתת לסוכן תשלום מהתביעה, גם בעייתי.

"מי שיהיה מתווך בעולם הזה חייב שיהיה לו מודל כלכלי הגיוני, כי לא הגיוני שירצה להישאר בעולם הזה אם לא יוכל להתפרנס כראוי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email