לשכת סוכני הביטוח לכנסת: הרפורמה בביטוחי הבריאות אינה אלא אחיזת עיניים

הלשכה הגישה נייר עמדה לוועדת העבודה, הבריאות והרווחה לקראת דיון ברפורמה שיערך בשבוע הבא. המפקחת סלינגר לא אישרה עדיין אף לא פוליסה חדשה אחת
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

כמה ימים לפני כניסתה לתוקף של הרפורמה בביטוח הבריאות (פוליסה אחידה) תקיים ועדת העבודה, הבריאות והרווחה דיון חרום בנושא. עד כה לא אישרה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר אף לא פוליסה אחת של חברות הביטוח על פי המתווה החדש, משום שהפוליסות לא הוזלו בהיקפים שדרשה (כ־30%).

לקראת ישיבת הוועדה פירסמה לשכת סוכני ביטוח, בהובלת, יו”ר ועדת ביטוחי הבריאות, יואל זיו, נייר עמדה בנושא: "ההחלטה לייצר פוליסת בריאות אחידה היא חיובית. הפוליסה האחידה מאפשרת לכל מי שאינו מעוניין בפוליסת בריאות עשירה בכיסויים לרכוש פוליסה בעלת כיסויים בסיסיים בלבד. אך לצד המהלך החיובי, מביאה עימה הפוליסה שורה של עוולות מקוממות, שפוגעות בטווח הקצר, ובעיקר בטווח הארוך, בציבור המבוטחים.

1. שלילת חופש הבחירה: הפגיעה העיקרית שיוצרת הפוליסה האחידה היא בחופש הבחירה, ערך עליון בכל חברה דמוקרטית מתוקנת. כך למשל, מבוטח בן 65 יכול כיום לבחור פוליסה עם פרמיה שתישאר קבועה במהלך כל חיי הפוליסה. לעומת זאת, הפוליסה החדשה מכתיבה מראש למבוטח אילו כיסויים ביטוחיים הוא ירכוש ובאילו תנאים. המהלך יוצר מצב לפיו ילד בן 10 ואדם בן 60 רוכשים את אותה הפוליסה, למרות שלכל אחד מהם צרכים בריאותיים שונים בתכלית.

 יו"ר ועדת ביטוחי הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני הביטוח
יואל זיו, יו"ר ועדת ביטוחי הבריאות והסיעוד בלשכת סוכני הביטוח

2. אי יציבות שתוביל לעלייה בשיעור הפרמיה: כיום מבוטח יודע מראש כמה הוא צפוי לשלם על הפוליסה עד סוף ימי חייו, וכך יכול להיערך בהתאם. הפוליסה החדשה מבטלת את היציבות הזו, ומאפשרת לחברות הביטוח לשנות את מחיר הפוליסה מידי שנתיים (לייקר עד 20% מבלי לקבל את הסכמת המבוטח). משמעות המהלך עבור מבוטחים מבוגרים היא שכעבור 10־15 שנים של תשלום על ביטוח בריאות, הפרמיה עלולה להגיע לשיעור גבוה מידי, עד כדי כך שיאלצו לוותר על הפוליסה ויישארו ללא כיסוי ביטוחי. זוהי הפעם הראשונה, בה ניתנת האפשרות לחברות הביטוח להכניס את ידן לכיס המבוטח ולהוציא משם כסף ללא הסכמתו.

3. פגיעה בתחרותיות: כיום חברות הביטוח מתחרות ביניהן על ציבור המבוטחים, הרפורמה תמנע תחרות זו ותגרום לכך שמחיר הפוליסות בין כלל החברות יהיה אחיד.

4. אחיזת עיניים: הרפורמה לא תוזיל משמעותית את פוליסת הבריאות. בתחילה, הפוליסה תעלה למבוטח כ־20% פחות מהמחיר כיום, אך עם השנים הצריכה של השירותים הרפואיים תגבר, והפרמיות יעלו בהתאם.

5. כפילויות בכיסויים הביטוחיים: הפוליסה החדשה יוצרת במצבים מסויימים כפילות בכיסויים. היום משווקת פוליסה "משלים לשב"ן", המשלימה את הכיסויים שניתנים דרך השב"ן. היא זולה בכ־30% מהפוליסה הרגילה, ומונעת כפילות בכיסויים הביטוחיים. השיווק של הפוליסה החשובה הזו עומד להיאסר. בעקבות הפוליסה האחידה לא ניתן לממש את הזכויות הקיימות בשב"ן, הרופאים בהסכם אינם מקבילים בפוליסה האחידה ובשב"ן, וכך מבוטלת האפשרות להשתמש במשלים שב"ן, כתוצאה מכך המבוטחים נותרים בחסרון כיסוי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email