לתעד, לתעד, לתעד: כך תגנו על עצמכם מפני תביעה כספית

תיעוד תקשורת עם המבוטחים עשוי להציל את הסוכן מתביעה כספית גבוהה • אלה הסיכונים שאתם צריכים להכיר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

"לתעד תקשורת עם המבוטח, אם בהקלטות ותמלולן, תכתובת מייל ווטסאפ – תיעוד יציל אתכם מתביעה כספית גבוהה שהמבוטח עלול להגיש נגדכם". כך הדגישה עו"ד מאיה רבינוביץ, מנהלת סיכונים וביטוח משנה באיילון חברה לביטוח, שמבטחת את סוכני הלשכה בביטוח אחריות מקצועית מזה 30 שנה, בפתח הרצאתה על תביעות רשלנות מקצועית נגד סוכני ביטוח.

הסיכונים לסוכני הביטוח במגוון עולמות הביטוח:

ביטוח חיים – בהתייחסה לביטול פוליסת ביטוח חיים, ציינה רבינוביץ' את החשיבות של החתמה בכתב על ביטול פוליסה כשהלקוח מבקש זאת, או לפחות לתעד את השיחה בה ביקש את הביטוח. "בסופו של דבר זו מילה של הסוכן מול המילה של המבוטח שטען במקרה זה, כי מעולם לא ביקש לבטל את הפוליסה", הוסיפה.

מחובתנו להציג ולהשמיע בפני הלקוח את הסיכונים וההגנות | צילום: Shutterstock

ביטוח רכוש – רבינוביץ' הציגה דוגמה שבה חוה בצפון המדינה הייתה מבוטחת עד 2013 בכלל ביטוח על 14.5 מיליון שקל, כולל נזקי טבע. אז הועברה הפוליסה של החברה בידי הסוכן לחברת הפניקס, משום שכלל הפסיקה לבטח נזקי טבע. הפניקס דרשה סקר מקדים וכיסוי זמני של חצי מיליון שקל. במהלך אותה תקופה ספגה החוה נזקים מסופת שלגים ורוחות, והפניקס דחתה את התביעה, גם משום שהסקר לא הושלם. בעלי החווה טענו שלא ידעו שהועברו מכלל ושסכום הכיסוי ירד לחצי מיליון שקל בלבד. הסוכן נתבע על אחריות מקצועית. "במקרה זה הפעלנו ביטוח מטרייה, שרק לסוכני הלשכה יש אותו, כי הפוליסה הפרטית של אותו סוכן לא הספיקה".

ביטוח דירה – לעדכן את הכיסויים בכל חידוש ולשלוח סוקרים מדי פעם כדי למנוע ביטוח חסר.

ביטוח בריאות – יש סוכנים רבים שחותמים בשם המבוטח על הצהרת הבריאות שלו כדי לזרז תהליכים: "לא לעשות את זה. חשוב לעבור עם המבוטח על הצהרת הבריאות, לשים לב לקבלת מלוא המידע, לחריגים. נתקלנו במקרים בהם המבוטח טען שהוא לא מילא בכלל הצהרת בריאות. לפחות להחתים אותו ולהסביר לו על מה הוא חותם".

רבינוביץ' סיפרה לסוכנים כי פוליסת האחריות המקצועית המוצעת לסוכני הלשכה (באמצעות ליסוב) הרבה יותר אטרקטיבית מבחינת כיסויים ופרמיות: "אנחנו ניזוני מהשטח ובודקים מה חסר כדי שהסוכן יהיה מוגן כמה ששיותר. הכיסוי הוא מיום קבלת רישיון הסוכן, ולחברי הלשכה מוצעת גם פוליסת תאונות עם הרחבה למוות. עוד סיפרה רבינוביץ כי ב־2019 פיתחה איילון עבור חברי הלשכה גם ביטוחי סייבר לנזקי צד ג', וביטוח ייעוץ השקעות המגן על הסוכן המפנה ליועץ השקעות מפני תביעה על השקעה לא מוצלחת.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email