"מאמצינו לא היו לשווא"

רשות שוק ההון תוציא נייר הבהרה נוסף ליצרנים המקל בנושא חיוב הסוכנים על ביטולי פוליסות ותיטיב עם הסוכנים בעלי רמת שימור גבוהה בפוליסות בהן ינתנו הנחות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לאחר מאבק ודיונים שנמשכו שלושה חודשים עם רשות שוק ההון, תוציא הרשות מתווה חדש לחיוב סוכני הביטוח בגין ביטולי פוליסות, סוגיה שזכתה לטענות רבות של סוכנים על פגיעה קשה בהם.

באיגרת שפרסם נשיא הלשכה סו"ב ליאור רוזנפלד לחברי הלשכה, הוא כותב: "לפני כשלושה חודשים הוציאה רשות שוק ההון נייר הבהרה ליצרנים המתייחס לחיוב סוכני הביטוח בגין ביטולי פוליסות, במשך שש השנים הראשונות הצמודות לתאריך כריתת חוזה הביטוח. "מרגע פרסום ההבהרות ליצרנים ועל אף עמדת רשות שוק ההון כי אין ללשכה קשר לנייר ההבהרה ליצרנים, פעלה הנהגת לשכת סוכני ביטוח, ללא לאות, למול רשות שוק ההון, שר האוצר, מנכ"ל האוצר, שר הכלכלה, חברי הכנסת וחברות הביטוח, תוך בחינות ובדיקות מעמיקות של כל ערוצי הפעולה העומדים לרשותה לרבות, אך לא רק, הפן המשפטי, והיבטים הקשורים לרשות ההגבלים.

סו"ב ליאור רוזנפלד | צילום: באדיבות הלשכה

"במצב הנוכחי, לסוכני הביטוח המוכרים כיסוי ביטוח מסוג ריסק קיימות שתי אפשרויות: הראשונה, הדרך הקיימת על פי מסמך ההנחיות הקובע התייחסות לביטולים במשך שש השנים והחזר עמלת ההיקף על פי המודל שקבוע בנייר. הדרך השנייה: קבלת עמלת נפרעים גבוהה לאורך זמן כפי שמפרסמות בימים אלו חברות הביטוח (ואנו מצפים להצטרפות חברות נוספות בהמשך ובתגמול ראוי ומכבד).

"עם זאת, אני שמח לבשר שפועלנו ומאמצינו לא היו לשווא ומשכך אני גאה לומר כי בימים הקרובים רשות שוק ההון תפרסם מסלול נוסף שיתבטא בנייר הבהרה ליצרנים המאפשר להם את המתווה הנוסף". רוזנפלד פירט את המתווה החדש בקווים כלליים לפיהם: "בפוליסות בהן תינתן הנחה למבוטח של 15% למשך שש שנים לפחות, יקבעו שיעורי ביטולים (החזרי עמלות. ר.מ.) כדלקמן: סוכן אשר אחוז הביטולים שלו אינו עובר את סך 15% אחוזים לכל שנה, על פני שלוש שנים, יכנס למתכונת ביטולים שנה א' (100% החזר עמלה שנה א' בלבד).

"סוכן אשר יעבור את סך הביטולים הנ"ל (מעל 15% לכל שנה על פני שלוש שנים) יעבור למתכונת ביטולים של שלוש שנים בלבד עפ"י מתווה מועדף". לנשיא הלשכה חשוב להדגיש כי מתווה הביטולים שנקבע בריסקים לשש שנים, לא יחול על פוליסות הבריאות. עוד הוא ציין כי בכוונת הרשות לעקוב אחרי מתן ההנחות על ידי היצרנים ולאפשר לסוכנים מכירה נכונה והוגנת עבור הציבור. בנוסף, הודה סו"ב רוזנפלד לחברים בהנהגת הלשכה, וביניהם סוכני הביטוח ליאור הורנצ'יק, מיכאל נוימן, נאוה ויקלמן ועו"ד עדי בן אברהם שסייעו לו רבות "תוך הקרבה אישית עצומה, לילות כימים. הסבלנות משתלמת. ציבור החוסכים, העמיתים והמבוטחים בישראל זקוק לנו לצידו".

הישגים רבים נוספים

רוזנפלד התייחס לנושא בכנס עדיף שנערך השבוע. הוא ציין תחומים נוספים שבהם נענתה הרשות לפניית הלשכה. "בתחום האלמנטרי הבאנו הישגים כאשר רשות שוק ההון נענתה לפנייתנו, והחל מדצמבר הקרוב סוכני הביטוח שייגשו למכרזים או ביטוחי עסקים, יעבדו עם אישור קיום ביטוח אחיד וזה הישג נוסף; בתחום ביטוח הרכב, הרשות נענתה לפנייה נוספת וברפורמה שהיא עורכת בביטוח הרכב, תאונה קטנה לא תיחשב לתביעה ואז מבוטחים עם שתי תביעות יוכלו להתקבל לביטוח והבעיה שהייתה לכל מסורבי הביטוח עד היום, בגלל שהיו עם שתי תביעות ברכב – גם הבעיה הזו נפתרה". באשר לפעילות במישור הפוליטי, ציין סו"ב רוזנפלד כי הלשכה מגדילה מעבה ובונה מחדש את הלובי הפוליטי.

התמקצעות בפיננסים

נשיא הלשכה דיבר גם על שילוב עולם הפיננסים בעולמו של הסוכן: "אני רואה חשיבות מאוד גדולה להתמקצעות של סוכני הביטוח בפיננסים. סוכן הביטוח, אם חפץ חיים הוא, חייב לעסוק גם בפיננסים ולתת פתרון מלא למבוטח שלו. חייבים להיות לו בארגז הכלים כל הפתרונות על מנת לתת למבוטח פתרונות".

הוא הזכיר את הצעת החוק שהגישה הלשכה שתחייב כל חייל בגיל 20 להתחיל לחסוך לפנסיה. "הצעת החוק לצערי לא התקדמה כיוון שהכנסת יצאה לבחירות ונקדם אותה באמצעות חברי הכנסת בכנסת הבאה. זה רק מחזק את הנכונות של יעוץ פיננסי בגיל צעיר", הדגיש נשיא הלשכה והוסיף: "היום החיילים שמשתחררים נוסעים לחו"ל, הם לא חושבים על פנסיה ועל תכנון עתידי וכאן תפקידו של סוכן הביטוח המקצועי".

נשיא הלשכה גם ציין שעם העלאת גיל הפרישה וגם בנושא זה תפקיד סוכני הביטוח חשוב יותר מתמיד. לדבריו, "החיבור לתחום הפיננסים יאפשר לסוכנים להיות מתוגמלים על ידי היצרן והמבוטח ולקבל תגמול על ייעוץ, הדרכה וליווי", אמר רוזנפלד והוסיף: "הכניסה לעולם הפיננסים מבדלת אותנו, נותנת לנו ערך נוסף כאנשי מקצוע. בואו נזכור כולנו, גם בעידן הדיגיטלי צריכים אותנו.  האדם הסביר בישראל, כולל אנשי היי טק ואחרים – כל אלה שדואגים לשדר ברשתות החברתיות שהם יכולים להסתדר בלי סוכן ביטוח או יועץ פיננסי או פנסיוני, גם הם צריכים אותנו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email