מבצע "שימור חברי לשכה" יוצא לדרך

המבצע נועד להחזיר לקופת הלשכה 2.1 מיליון שקל; סו"ב אנגלמן: "אנחנו רוצים להעביר לנשיא הלשכה שייבחר לשכה מסודרת במינימום חובות של חברים"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בתחילת השבוע שעבר החל מבצע גביית החובות מסוכנים החייבים דמי חברות ללשכה – הן בגין חידוש חברות לשנת 2021, והן בגין חובות עבר שבחלקם הגדול נובעים מביטול הנחות שניתנו בניגוד לתקנון. לדברי מ"מ נשיא הלשכה, סו"ב יוסי אנגלמן, עד היום נגבו כ־60 אלף שקל ביום, ובסך הכל כ־250 אלף שקל מתחילת מבצע הגבייה.

לדבריו, יש כ־1,900 סוכנים בעלי חוב ללשכה, וסך החובות של כולם מסתכם בכ־2.1 מיליון שקל, המהווים כמחצית מתקציבה השנתי של הלשכה. לדברי אנגלמן, מבצע הגבייה התבקש מאחר והלשכה לא פנתה ביוזמתה לבקש לשלם את כספי החברות מתחילת שנה זו.

אנגלמן, אודי הוד ואודי אביטל | צילומים: גיא קרן, באדיבות הלשכה

"אנחנו רוצים להעביר לנשיא הלשכה שייבחר לשכה מסודרת במינימום חובות של חברים. לכן התגייסנו כולנו לטובת העניין: סו"ב אודי אביטל, יו"ר מחוז תל אביב והמרכז, מונה לפרויקטור מבצע הגבייה ותחת פיקודה של רחל שרעבי, מנהלת כספים וחשבונות בלשכה ומרבית עובדי הלשכה", ציין סו"ב אנגלמן, והוסיף "50% מהחובות הם בגין הנחות שניתנו בעבר, כמו לסוכנים צעירים ובני משפחה, שעל פי התקנון הקיים, שלא שונה בלחץ המתנגדים בלשכה, הם בניגוד לתקנון. המטרה היא לשמר כמה שיותר סוכנות וסוכנים כשהדגש הוא על צעירים שהם דור ההמשך של הסוכנים הוותיקים. לאלה מהם המתקשים לשלם את דמי החבר נסייע באמצעות בקשה להנחה שתקל את התשלום".

כידוע, בתקנון מופיעים 3 סוגי תשלום: עד גיל 70, בתשלום מלא של 1,260 שקל; גילאי 80־70, 630 שקל (50% הנחה); ובני ובנות 80 ומעלה פטורים מתשלום. התקנון מתיר אפשרות לבקשת הנחה לחברי לשכה המתקשים לשלם את הסכום הנדרש.

עדכונים לראשי המחוזות והסניפים

ביום ג' התקיימה ישיבה של ראשי המחוזות והסניפים בראשות סו"ב אודי הוד, יו"ר ועדת מחוזות וסניפים, עם הנהגת הלשכה. לדברי אנגלמן, כל ראשי המחוזות והסניפים יקבלו עדכונים ברמה סניפית לגבי היקף החייבים והחובות אצלם. "כל ראשי הסניפים תודרכו בנושא; הם אמורים להתקשר אישית לכל חייב ולאחר מכן להעביר הפרטים לרפרנטית במחלקת הגבייה בלשכה. כל יו"ר סניף יקבל תמונת מצב של חלקו בחוב הכולל ובמספר הסוכנים החייבים. הסניף שישמר את מירב הסוכנים והסוכנות יוכרז כסניף המצטיין וכך גם לגבי המחוז. המטרה היא לשמור כמה שיותר סוכנים וסוכנות אצלנו; חבר יגרע רק לאחר 6 חודשים בהם לא שילם את חובו וגם אז יתבצע הדבר רק לאחר שימוע. חברים שאין להם אפשרות אמיתית לשלם, יכולים לפנות בטופס מיוחד שאפשר לקבל במחלקת הגבייה בלשכה, כדי לקבל הנחה מיוחדת. יו"ר המחוז של אותו סוכן, אודי אביטל וסו"ב משה לב הר, יו"ר ועדת הכספים, יאשרו או ידחו את הבקשות", ציין אנגלמן.

סו"ב הוד מסר: "נתוני החובות של חברי לשכה הגיעו אליי רק ב־10 במאי, למרות בקשות שלי עוד מימי הנשיא הקודם רוזנפלד לקבל נתונים אלה. נדהמתי לגלות תמונה קשה ועגומה שבה כ־40% מחברי הלשכה נמצאים בחוב כזה או אחר ללשכה. קראתי למבצע הגבייה מבצע 'שימור חברי לשכה'. בתוך יומיים הצלחנו לגבות כ־150 אלף שקל.

שימור הסוכנים הצעירים

סו"ב אודי אביטל מסר: "לאור דרישת ועדת ביקורת והחלטות בית הדין של הלשכה הוחלט על מבצע גבייה בקרב חברי הלשכה. ניתנו הנחות שלא על פי התקנון ונראו כשלים בגבייה אשר מלווים את הלשכה שנים רבות. לכן הקמנו צוות פעולה רחב אשר בראשו עומדת רחל שרעבי ומגויסים אליו רוב עובדי הלשכה. היעד הוא להשאיר כמה שיותר חברים, תוך התחשבות בקשיי השנה האחרונה ובמיוחד לשמר את הצעירים בלשכה, שהרי ללא דור המשך אין לנו זכות קיום. אעשה הכל על מנת להשאיר את רובנו חברים. כמות ואיכות החברים היא עוצמת הלשכה. בלי מיסי החבר אין ללשכה זכות קיום, ולכן נרתמו למשימה יושבי ראש הסניפים והמחוזות בלשכה. המשימה חשובה ובלעדיכם, סוכנות וסוכנים, לא נוכל לה. אני מצפה לשיתוף פעולה. יחד נעשה ונצליח".

סו"ב יורם פנש, יו"ר סניף נתניה מסר, כי מיד לאחר קבלת שמות החייבים בסניף, הוא יצר קשר עם כולם והם הופנו להמשך טיפול באמצעות מחלקת הגבייה בלשכה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email