מבקר המדינה: הטיפול בקשישים סיעודיים גובל בהזנחה

ביקורת חריפה על המוסד לביטוח לאומי ומשרד הרווחה: מיליוני שעות טיפול לא ניתנו לזכאים, יותר מ־50% משעות הטיפול ניתנו על ידי מטפלות ללא הכשרה מתאימה. שר הבריאות קורא לדיון חירום בממשלה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ליקויים חמורים רבים התגלו באיכות הטיפול הביתי הניתן ל־165,000 קשישים. כך עולה מהדו"ח המיוחד "טיפול המדינה בקשישים סיעודיים השוהים בביתם", שהגיש מבקר המדינה יוסף שפירא לוועדה לענייני ביקורת המדינה של הכנסת, בראשות ח"כ קארין אלהרר.

מהדו"ח עולים הקשיים של בני המשפחה אשר נושאים בנטל הכרוך בטיפול בקשישים הסיעודיים: "רשויות המדינה לא נתנו את דעתן על הצורך לתמוך בבני המשפחה המטפלים בקשישים סיעודיים ולמעשה, והותירו אותם להתמודד לבד עם הנטל הכבד".

בביקורת התקיים תהליך של שיתוף הציבור, בו השתתפו כ־700 אנשים. את סבלם של הקשישים ומצוקת בני המשפחות, היטיב לבטא בן של קשיש סיעודי, שסיפר: "אבא שלי מחפש אותי תמיד. אני לא מצליח לעבוד ולהתפרנס. אני מחליף לו חיתולים כי הוא לא מרשה למטפלת להחליף לו".

בני המשפחה נושאים בנטל הכרוך בטיפול | צילום: Fotolia

גניבת שעות

הדו”ח מונה את הליקויים העיקריים הבאים:

• העדר פיקוח ובקרה על הכשרת המטפלות: ביטוח לאומי חתם על חוזה עם חברות הסיעוד, המחייבת אותן להכשיר 30% מהמטפלות בלבד.

• תשלומי יתר וניצול לא יעיל של תקציבי הסיעוד: 40% מבני המשפחות דיווחו שקשישים לא קיבלו את כל שעות הטיפול שהיו זכאים להן. הדו"ח מתריע מפני תופעה שכיחה של "גניבת שעות" – בני משפחה או קשישים חותמים על יומני עבודה של מטפלות גם כאשר לא קיבלו את הטיפול.

• הנטל הכבד על בני המשפחה והשפעותיו: רשויות המדינה זנחו את בני המשפחה והותירו אותם להתמודד עם הנטל הכבד הכרוך בטיפול. ביטוח לאומי הסכים להקצות יותר שעות לטיפול בקשישים ברמות התלות הגבוהות, אך הדבר לא נעשה.

• ליקויים בפעילות מרכזי היום לקשישים: רק שיעור קטן של קשישים סיעודיים מבקרים במרכזי היום, בשל חסמים המונעים את השתתפותם.

•הצורך בבחינה מחודשת של ההסדר בחוק הסיעוד ובהיערכות לעתיד: ביטוח לאומי לא ביצע סקר צרכים עדכני, לא גיבש מתווה להרחבת מגוון שירותי הסיעוד ולא בחן את האפשרות להגמיש את ההסדר שנקבע בחוק על מנת לשפר את איכות החיים של הקשיש הסיעודי ושל בני משפחתו.

מהמוסד לביטוח לאומי נמסר בתגובה: "המוסד פיתח ומטמיע מערכת רישום נוכחות של המטפלות שנועדה להבטיח את מתן מלוא שעות הזכאות על פי תכנית העבודה. המערכת מנתקת את הקשר והתלות ההדדית בין הזכאי למטפלת בכול הקשור לחתימה על יומן עבודה. המערכת פועלת כיום במספר אזורים בארץ ותוטמע בכל הארץ עד סוף 2018".

ממשרד העבודה והרווחה נמסר בתגובה, כי השר חיים כץ הנחה להקים הקמת ועדה מקצועית שתגבש המלצות לביטוח הלאומי ולמשרד הרווחה על דרך הטיפול הטובה ביותר באזרחים הוותיקים בכלל ובחולים סיעודיים בפרט. "בהעדר הגדרה ברורה של הגורם האחראי, איכות הטיפול כיום לקויה, המענה לצרכי הקשיש הוא חלקי והבקרה על ידי חברות הסיעוד אינה אפקטיבית. קשישים רבים לא מנצלים את זכויותיהם. תהליך הערכת התלות וקביעת הזכויות מסורבל, ועל בני המשפחה מוטלת מעמסה כבדה הגורמת לסבל לה ולקשיש", אמר כץ.

שר הבריאות יעקב ליצמן קרא לראש הממשלה נתניהו ולשר האוצר כחלון "לכנס לדיון חירום ולהביא לאישור מידי של הרפורמה בסיעוד הממלכתי".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email