לאחר הדיון בכנסת: מבקר המדינה יוסף שפירא הבטיח לחקור את מחדל הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מבקר המדינה יוסף שפירא אמר כי יחקור את נושא הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים וישים אותו בעדיפות עליונה. המבקר אמר את הדברים בסיום דיון שהתקיים בנושא זה בוועדה לענייני ביקורת המדינה שבראשות ח"כ קארין אלהרר. הדיון עסק בבקשה מהמבקר להמציא חוות דעת בסוגיה זו לוועדה. המבקר הוסיף כי לנושא יש גם היבטים משפטיים, וכי לא יתפלא אם יהיו תביעות ייצוגיות בעניין. ההערכה היא שבעקבות חוות דעת המבקר, הצפויה בתוך זמן קצר, תדרוש הוועדה לביקורת המדינה הקמת ועדת חקירה.

הדיון בוועדה נערך לבקשת ח"כ איציק שמולי, לאחר ששר האוצר משה כחלון דחה ל־1 בינואר 2017 את האיסור על מכירת ביטוחים סיעודיים קבוצתיים חדשים. בכך למעשה השאיר שר האוצר את המצב על כנו, כשחברות הביטוח ממשיכות לבטל פוליסות סיעודיות של מבוטחים המוצאים עצמם ללא כיסוי ביטוחי, למרות ששילמו עשרות ומאות אלפי שקלים במשך עשרות שנים.

 

"קופות החולים לא ישתפו פעולה"

בדיון הפתיעה את חברי הכנסת המפקחת על קופות החולים במשרד הבריאות, רויטל טופר, כשאמרה שהמשרד מתנגד למתווה של סלינגר, שהודיעה על השקת ביטוח סיעוד אחיד דרך קופות החולים אליו יוכלו להצטרף, ללא הצהרת בריאות, כ־70 אלף מבוטחי קולקטיביים מעל גיל 60. "הכנסת עשרות אלפי מבוטחים חדשים בעלי סיכון גבוה יחסית בשל גילם, ייקר בעשרות אחוזים את הפוליסה לכל המבוטחים בקופות החולים. אני לא אתן שקופות החולים ישתפו פעולה עם המהלך הזה", אמרה טופר.

יו"ר הוועדה אלהרר האשימה את ההסתדרות שנאבקה לאחרונה ואיימה בהשבתה עקב שערוריית הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים בטענה כי "גם ההסתדרות נתנה יד למחדל, כשלא הזהירה את העובדים שלא להצטרף לביטוחים האלה". ח"כ שמולי כינה את פוליסת הביטוח הסיעודי הקולקטיבי "פוליסת זבל", משום שהיא מאפשרת לחברת הביטוח לבטל אותה אחת ל־5 שנים גם אם המבוטח שילם כבר 20 שנה: "הונאת הביטוח הסיעודי היא ההונאה הכי גדולה שהייתה כאן והמדינה שותפה לפשע. 150 אלף מבוטחים נזרקו כמו כלבים לרחוב".

יוסף שפירא1

אלפים במצב סיעודי ללא ביטוח

לדברי דב ברומר, מומחה לתכניות סיעוד ובריאות, "כולם מדברים על המחדל של הביטוח הקולקטיבי, אבל לא מדברים על כך שאלפי נפלטים מהביטוח הסיעודי הקולקטיבי כבר נפלו למצב סיעודי ואין מי שדואג להם – לא ההסתדרות, לא הארגונים שעבדו בהם, לא חברות הביטוח ולא המפקחת על הביטוח".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email