מדוע אף חברת ביטוח לא מוכנה לעשות ביטוח צד ג' לאירועים?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במשך 15 שנה ביטח דב עילם את העסק שלו, אמרגנות כוכב בע"מ, שמתמקד בהפקת אירועים לילדים, בחברת הראל בפוליסת ביטוח לרכוש ואירועים צד ג'. ואולם כשבא לחדש את הפוליסה ב-2014 גילה שכבר במרץ 2013 היא שונתה והיא כבר לא כוללת ביטוח צד ג' למקרה שאדם נחבל או נפצע באירוע שלו.

"לא שמתי לב שהראל שינו את הפוליסה מכיוון שרכשתי אותה באמצעות סוכן. כשהבנתי שאין לי ביטוח צד ג' – עזבתי". עילם גילה במהרה כי חברות הביטוח לא ששות לבטח אותו. "מתברר שחברות הביטוח לא רוצות לעשות ביטוח לצד ג' באירועים. פניתי לעשרה סוכנים. כולם חזרו אלי עם תשובה שלילית לאחר שפנו לכל החברות בשוק. רק סוכנת אחת חזרה אלי עם הצעה מכלל לפוליסה בפרמיה של 9,400 שקל. אבל עד לפני כשנה וחצי שילמתי כ-4,000 שקל עבור אותה הפוליסה. מדובר בביטוח לאירועים. לא היה שום אירוע שהצדיק את העלייה המטורפת במחיר. לא היה סיכון שיצדיק עלייה כזו".

עילם אומר שמכל הסוכנים שאליהם פנה קיבל את אותה התשובה: האקטואר של חברת הביטוח לא מאשר את הפוליסה, אבל אין הסבר מדוע. "יש מאות אמרגנים ומפיקים כמוני ואני מניח ש-99% מהם לא מבוטחים כלל ולא מוצאים ביטוח צד ג'. זה שוק פוטנציאלי גדול מאוד וחברות הביטוח לא מוכנות להיכנס אליו. אני חושב שאני מבוטח כבר 25 שנה ומעולם לא ביקשתי אגורה אחת מהביטוח".

עילם הגדיל לעשות ולפני כמה ימים אף פנה למפקחת על הביטוח דורית סלינגר. "כתבתי לה שלא יכול להיות מצב כזה, לפיו חברת ביטוח שקיבלה רישיון מהפיקוח לא עורכת ביטוח לאירועים. אנשים נהרגים בתאונות דרכים בלי סוף, אבל הפעם האחרונה שנהרג מישהו באירוע גדול התרחשה בפסטיבל ערד. האירועים שאני עורך הם הופעות של אמנים בבתי ספר ובמתנ"סים. לא ביקשתי ביטוח כדי לטוס לירח. אני לא מפיק אירועים במקומות שכוחי אל. אני מניח שכל מקום שבו אני עורך אירוע מבוטח, אבל זה לא מכסה אותי. אפשר לתבוע גם אותי אם מישהו נפגע".

לדברי יו"ר הוועדה לביטוח כללי אריאל מונין, "ביטוח אירועים הוא נושא מורכב, על הסוכנים להכיר את התחום, ויש סוכנים המתמחים בעריכת ביטוחים שכאלה, ומגיעים להבנות עם כמה חברות ביטוח, למרות מורכבות הביטוחים. כמובן שככל שחברות ההפקה עובדות מסודר מבחינה ניהולית ויודעות להעביר נתונים מדויקים, לסוכנים יהיה קל יותר לתמחר את הסיכון".

גורם בענף הביטוח הסביר כי כשמדובר בביטוח חבויות בלבד, הסיכון שנוטלות על עצמן חברות הביטוח אינו משתלם. "במידה שילד נחבל או נפגע באירוע כזה העלויות יכולות להגיע למיליון וחצי שקל ולכן חברת הביטוח מפסידה ואף פרמיה לא יכולה לכסות זאת, מה גם שמבטחי המשנה לא מוכנים לקחת את הסיכון אף הם". לגבי ההשוואה לתאונות דרכים הסביר הגורם כי חברות הביטוח מביאות בחשבון שאחד מתוך שלושה יהיה מעורב בתאונה ומשקללות זאת בפרמיה, ועדיין היא יותר משתלמת עבורם מאשר ביטוח צד ג' לאירועים. מהראל נמסר כי מדובר בהחלטה עסקית-מקצועית בלבד.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email