מדריך לסוכן: חוק פנסיית חובה לעצמאים – כל מה שאתם צריכים לדעת

החוק החדש כולל הטבות ייחודיות שמעולם לא היו לעצמאיים. אלו הם השינויים העיקריים בעקבות החוק החדש
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

חוק "פנסיית חובה לעצמאיים" הוא הישג גדול ללה"ב ובשורה חשובה לעצמאיים. החוק, שהובילו חברי הכנסת רועי פולקמן ואלי כהן, שונה בצורה ניכרת מהטיוטה הראשונה ועד לנוסח שהתקבל בסופו של דבר. בעוד שמשרד האוצר רצה לפתור באמצעותו את בעיית דמי האבטלה לעצמאיים, הצלחנו בכוחות משותפים לשנות את מתכונת החוק כך שיכלול הכרה בפיצויים לעצמאיים, הורדת דמי ביטוח לאומי לבעלי הכנסות נמוכות, הטבות בקרן השתלמות והישג גדול נוסף – הכרה רטרואקטיבית בפיצויים באמצעות הפקדות לפנסיה וגמל של העצמאיים. משרד האוצר יכול לקרוא לחוק החדש באיזה שם שהוא רוצה, אך אם זה מתנהג כפיצויים וניתן למשיכה כפיצויים – מדובר בפיצויים ולא אבטלה.

 

האם החוק מיטיב עם העצמאיים? ראשית חובת ההפקדה היא מגיל 21 ועד 55 .מטרת החוק הייתה לתת מענה לעצמאיים החלשים. כ־60% מהעצמאיים בישראל מרווחים עד כ־6000 שקל בחודש. משרד האוצר סירב לאפשר לעצמאיים לקבל דמי אבטלה כמו שכירים אף שברמות השכר הנמוכות, העצמאי משלם לביטוח הלאומי יותר מהשכיר. לאחר דיונים רבים במשרד האוצר הצליחו נציגי לה"ב לשכנע ולשנות את הצעת החוק שהתגבשה באוצר.

טוביה צוק. חוק חשוב לעצמאיים הפותח את הדלת להשוואת תנאים נוספים לעצמאיים מול השכירים

אמנם לא קיבלנו את מלוא דרישותינו אך הצלחנו לשפר את המצב ולהיטיב בעיקר עם העצמאיים החלשים, ולהשיג גם הטבה קלה לעצמאיים החזקים. כרבע מכלל העצמאיים מפרישים לפנסיה גם ללא החוק ומנצלים את הטבות המס. הצעת החוק מאפשרת להמשיך ולקבל את הטבות המס ואף מגדילה אותן במקצת. לעצמאיים החזקים המשלמים מס, זו הטבה משמעותית וכדאי להם לשלם לפחות עד לגובה ההטבה המקסימלי. זהו חוק חשוב לעצמאיים ופותח את הדלת להשוואת תנאים נוספים לעצמאיים מול השכירים.

הכותב הוא מ"מ נשיא לה"ב

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email