מדריך קצר לימי קורונה

משבר הקורונה משפיע על כל אחד ואחת מאיתנו – מעסיקים ועובדים, בעלי עסקים ומובטלים טריים; ניסינו לענות על כמה מהשאלות הנפוצות שעולות בימים אלה ומטרידות את הציבור במיוחד
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אין צל של ספק ששנת 2020 תרשם בתולדות העולם כולו כארוע היסטורי שבו האויב המשותף של כולם הינו וירוס הקורונה. נראה שכל 7 מיליארד האנשים שחיים בעולם עומדים בפני משבר כלכלי עמוק, ובכללם אזרחי ישראל, שהבעיות שלהם יחריפו מיום ליום. המשבר הזה פוגע בכולנו – מאות אלפי מובטלים, עסקים פרטים, חברות ובתי אב יצטרכו "לחשב מסלול מחדש".

עו״ד בלהה מצגר. צילום: תומר אלבז

בשונה ממשברי מלחמה, למשבר הקורונה יש אפקט אחר – סוציאלי. כאשר מדינת ישראל נכנסת למלחמה כולנו מרימים ראש ומלאי בטחון שננצח. מלאי ביטחון בממשל ובמערכת הבריאות, שהיא תוכל לטפל בכל הפצועים, בכלכלה החזקה שלנו והכי חשוב – יש לנו אחוות אחים. האם משבר הקורונה נותן לנו את תחושת הביטחון כמו בזמני מלחמה (וידענו כאלה)? נראה שהתשובה לשאלה הזו תשאר פתוחה לעת עתה, אבל לחלק מהשאלות שמטרידות את הציבור ישנן תשובות. בימים האחרונים נשאלתי שאלות – אנסה לענות על כמה מהן:

(חשוב לשים לב שההנחיות משתנות מיום ליום)

1. האם עצמאי שמשלם ביטוח לאומי יכול לחתום אבטלה או לצאת לחל"ת?

כעיקרון, הרוב המוחלט של העצמאים אינו יכול לתבוע ולקבל דמי אבטלה, מלבד מספר מקרים חריגים, כגון אומנים, סופרים, פרילנסרים וכדומה.

2. האם בעל חברה יכול להוציא את העובדים שלו לחל"ת בעקבות מגיפת הקורונה?

ניתן להוציא את העובדים לחל"ת, ועל פי ההנחיות החדשות הם יוכלו להגיש תביעה ולקבל דמי אבטלה.

3. האם אדם שהוא שכיר בחברה שבבעלותו (בעל שליטה) יכול לתבוע דמי אבטלה?

שכיר שהוא בעל שליטה בחברה לא יקבל דמי אבטלה – נכון להיום.

4. כולם מקבלים דמי אבטלה? 75% מהשכר ברוטו?

הוראות דמי האבטלה לא השתנו. על מנת לתבוע ולקבל דמי אבטלה צריך שלאדם תהיה זכאות לדמי אבטלה ( ניתן לבדוק באתר הביטוח הלאומי). גובה דמי האבטלה נקבע בהתאם לטבלת השכר הרגילה המפורסמת באתר הביטוח הלאומי.

עו״ד שלי אדרי. צילום עצמי

5. איפה מקבלים את המענק שהבטיחו בממשלה?

בקרוב יפורסמו התנאים לקבלת המענק לעצמאים ולהגשת הבקשה באופן מקוון. בנתיים כל עצמאי יכול להירשם ל "אזור האישי שלו" ברשות המיסים.

חשוב לשים לב לשלבים. בשלב הראשון תדרשו להכניס את תעודת הזהות שלכם.

בשלב השני תשאלו האם יש לכם קוד טלפוני והאם קיבלתם מענק עבודה.

אם התשובות לשאלות אלה שליליות, תוכלו ללחוץ על "אין לי תשובות על השאלות" ולעבור לשלב הבא.

בשלב השלישי תשאלו שאלות זיהוי כגון: תאריך הנפקת תעודת הזהות ובנוסף מספר דרכון /מספר רישיון נהיגה. חשוב לעדכן את כתובת המייל שלכם ואת מספר הטלפון. לאחר מכן תישלח לכם סיסמא לסלולר או למייל. שימו לב, חשוב לשמור על הסיסמא, שכן קשה מאוד לשחזרה אם נשכחה.

בימים הקרובים, כאשר תצא הודעה מסודרת מרשות המיסים, ניתן יהיה לבדוק ולתבוע את הזכאות שלכם למענק דרך הכניסה לאזור האישי שלכם.

6. האם בעל עסק יכול לדרוש פיצוי מהמדינה בגין הפסדים?

הנושא אינו מוגדר בהוראת השעה. הרי לא מדובר במצב חירום ביטחוני, שזו סיטואציה שרשויות המדינה כבר מתורגלות אליה. כאן מדובר במצב חירום בריאותי עולמי.

יכול להיות שהמדינה ורשויות המיסים יאפשרו פיצוי או הקלות למעסיקים ולעצמאיים על אובדן הכנסה והוצאות בגין תשלום ימי מחלה לעובדים, אך הדבר אינו מובטח – נכון לרגע זה.

7. כיצד נהגו במצבים דומים בעבר?

לא מדובר במצב בטחוני אלא רפואי – מצב שלא היה כדוגמתו בארץ עד כה.

(האמור בחוזר זה הינו מידע כללי בלבד ואין בו כדי להוות ייעוץ משפטי המחייב בחינה מעמיקה וספציפית של כל נושא לגופו)

הכותבות הן: עו״ד מצגר – מייסדת ושותפה במשרד עוה״ד מוטאי מצגר גרבאוי; עו״ד אדרי – מנהלת המחלקה האזרחית מסחרית במשרד עוה״ד מוטאי מצגר גרבאוי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email