מהם ההבדלים בין בדיקת תיק ביטוח לבין בדיקת מטרות תהליך ההכנה לפרישה?

התהליך של מוכנות לפרישה מתבצע כחלק מהמתודה של התכנון הפיננסי שמשמעותו בדיקת מטרות ויעדי החיים של המשפחה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בפגישה שהייתה לי השבוע עם אישה בת 48 שהגיעה לתהליך של מוכנות לפרישה, היא עדכנה אותי שסיפרה לחבריה בעבודה, בחברת ההיי־טק בה היא עובדת, שהיא עוברת תהליך הכנה לפרישה וגם משלמת עליו סכום של כמה אלפי שקלים והם ממש לא הבינו אותה. אני רוצה להדגיש נושא מסוים שנוגע לתהליך הזה. כן, ישנן לא מעט משפחות שמבצעות בדיקת תיק הביטוח והחסכונות שלהם. לא, זה לא מוכנות לפרישה.

זאת בדיקת תיק ביטוח או פיננסים. בבדיקה מהסוג הזה נבדקת כל תוכנית באופן פרטני ובמידת הצורך מתקנים אותה. התוצאה היא תוכניות ביטוח ופיננסים משופרות אבל אין כאן כל מידע שמקדם לגבי המוכנות לפרישה.

התהליך של מוכנות לפרישה מתבצע כחלק מהמתודה של התכנון הפיננסי שמשמעותו בדיקת מטרות ויעדי החיים של המשפחה. בשונה מבדיקת מטרות הסמוכות לגיל הפרישה, כאן נבדקות גם המטרות לטווח בינוני ואפילו קצר. לדוגמה: מימון לימודים להשכלה גבוהה, חסכון לחתונה וגם סיוע במימון דיור לילדים.

במקרים הללו אנחנו מתחשבים בשוני שיש בין רמת ההוצאות הנוכחית כאשר הילדים הם חלק מההוצאות היומיומיות לבין תא משפחתי עם שני בני זוג בוגרים. מהעבר השני אנחנו בוחנים את כל הנכסים של המשפחה וזה ההבדל העיקרי בין בדיקת תיק ביטוח לבין בדיקת תיק מוכנות לפרישה.

גם המוצר הסופי שונה במהות. בתהליך המוכנות לפרישה אתה מקבל מוצר סופי שהוא תזרים מזומנים הכולל את ההוצאות שלך מכל הסוגים אל מול ההכנסות הצפויות במונחי נטו.

בימים אלו מטופלות אצלי מספר משפחות בגילאי 40/50. הסוגיות שטופלו היו מגוונות: באחד מהמקרים התבקשנו לבדוק האם ניתן לפרוש בגיל 60 ובאותו הזמן לדאוג למימון למגורים בסכום של כמה מאות אלפי שקל לכל אחד משני הילדים שלהם. נאלצנו לאכזב את בני הזוג ולעדכן את מועד הפרישה והסכומים בהתאם למה שהמציאות הכתיבה. מקרה נוסף של אם חד הורית שחיה ברמת חיים גבוהה. היא בעלת חברה בע"מ. כאן בנינו עבורה מסלול של פיצויים מוגדלים כולל הגדלת המשכורת על מנת לאפשר לה בפרישתה משיכת קצבה בהתאם למתאפשר לפי תיקון 190.

מקרה נוסף של בני זוג באמצע גילאי ה־50 שלהם שרק לקראת סוף הפגישה הראשונה הסתבר לי שיש להם ילד על הרצף האוטיסטי. חלק מהותי מתוכנית הפרישה שלהם הוסתה לכיוון הטיפול והדאגה להמשך הקיום הכלכלי שלו והסתה של מקורות כספיים שהיו מיועדים למטרות אחרות אל עבר ההגנה על הבן. העובדה שהמשפחות הללו הגיעו 15 ו־20 שנה לפעמים לפני גיל הפרישה סייע לנו בהכוונה של אפיקי השקעת הכספים שלהם תוך טיפול עדכון רמות הסיכון, העלויות ולעיתים ניוד לגופים מנהלי כספים אחרים. כולי תקווה שהזרם הקטן יגבר ויהפוך לתופעה הולכת וגדלה.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email