"מה יקרה אם אפסיק לעבוד?"

סיפור קטן עם הבדל משמעותי שנעשה בחיי לקוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

ברוכים החוזרים לסדרה השבועית "פרישת השבוע". מידי שבוע יעלו כאן סיפורים של אנשים שפורשים מחיי העבודה, או תובנות שקשורות לנושא. וגם הפעם סיפור קטן עם הבדל משמעותי שנעשה בחיי לקוח.

מר א.א צלצל למשרדי וציין שהופנה על ידי סוכן הביטוח האישי שלו. הסוכן שלו, כך סיפר בשיחת הטלפון, המליץ להגיע אלי ובדחיפות. "היכן נמצא המשרד שלך?", "בראשון לציון", עניתי. "גם אני גר כאן ממש קרוב אליך. אני יכול להגיע אליך עכשיו?". "לא תכננתי לראות לקוחות היום אבל למה לא, תכנס אלי", עניתי. הוא נכנס למשרדי לבוש בבגדי עבודה אפורים וחיוך שיכול להאיר יום חשוך. "מה שלומך?", שאלתי. והוא ענה: "מצוין, רק שאני לא מבין כלום בעניין הזה של הפנסיה ואני פורש עכשיו. הסוכן שלי ב־20 השנה האחרונות אמר לי לבוא אליך שלא נעשה שטויות. הסוכן של מקום העבודה שלי (לא החבר ששלח אותי) אמר לי שאני צריך לשלם מס הכנסה ואני רוצה לשלם מעט ככל האפשר". "נו איש חביב ספר לי את הסיפור שלך ולמה הגעת אלי", אמרתי.

"אשתי חלתה לפני שנים רבות והיא מקבלת קצבה מביטוח לאומי. שנים רבות שאינה עובדת וכל פרנסת הבית עלי. היה לי שירות צבאי כרס"ר בקבע והשתחררתי לפני יותר מ־20 שנה. מאז אני מקבל פנסיה חודשית מכובדת.

"כבר עברתי את גיל הפרישה ואני יכול להמשיך לעבוד אבל הכוחות כבר לא מה שהיו. בשנים האחרונות עבדתי בכמה עבודות ויש לי כמה ביטוחי מנהלים מהמעסיקים האלו.

"עם הפנסיה מהצבא והמשכורת אנחנו מסתדרים. לא יודע מה יקרה אם אפסיק לעבוד. אני כאן כדי שתסביר לי היכן אעמוד מבחינה כלכלית", הוא שאל.

התחלתי כרגיל עם שאלות לגבי רמת ההוצאות המשפחתית כולל הוצאות קבועות ומשתנות. המשפחה בהחלט חיה בצניעות. כאשר הגיעו הנתונים מכל המקומות כולל המסלקה הפנסיונית, הסתבר שיש בתוכניות הללו סכומים שקרובים לרמת המחיה הנדרשת. יחד עם קצבאות הביטוח הלאומי זה אפילו עבר במעט.

כשהצגתי בפניו את הנתונים, הוא נרגע ושוב חייך את החיוך הכובש שלו. "יש לי אליך שאלה רון, למה אמר לי הסוכן של מקום העבודה שאני צריך לשלם מס הכנסה על הפיצויים ועל הקצבה שאקבל מחברת הביטוח?".

עניתי כי "הסוכן צדק בעקרון, אבל נראה מה ניתן לעשות. לגבי הפיצויים הצטבר לך סכום של 25,000 שקל שעולה במעט על מה שחייבים לך לפיצויים באופן כללי, ומאחר שהשכר שלך הוא כ־7,000 שקל, ניתן לבקש הגדלת פטור ב־50% וזה עדיין מתחת לתקרה ולכן נוכל לפטור לך אותו ממס.

"הוא צדק גם בנוגע לכסף שהצטבר לך אחרי שנת 2008, סכום של 160,000 שקל, שאם נוסיף את זה לקצבה חודשית ולפנסיה הצבאית שלך, ובנוסף למה שהצטבר לך בביטוח המנהלים – תהיה לך הכנסה גבוהה יותר שתחייב תשלום במס גבוה יותר.

"במקרה שלך, מאחר שיש לך קצבה שמעל המינימום, נשתמש בפטורים של תיקון 190 ונפטור אותך מתשלום המס של 35% על הסכום של ה־160,000 שקל".

"נכון", נזכר מר א., "בדיוק על זה אמרו לי שכדאי לי למשוך ואפילו אם אשלם 35% מס. אני צריך את הכסף, הבטחתי לעזור לבן עם הדירה".

"אתה מבין שמדובר על מס של כמעט 50,000 שקל?", שאלתי. "כן", הוא ענה והפעם ללא חיוך. ועוד הוסיף: "אצלנו במשפחה יש מנהג, אם עזרת לילד אחד אתה חייב לעזור גם לשני ולכן אני חייב".

הפעם היה תורי לחייך. "אל תדאג", אמרתי. "כאן אנחנו נכנסים לתמונה. אתה תקבל את מלוא הכסף ללא תשלום מס אם תבטיח לי שהכל ילך לילד". כף היד שלו לחצה את ידי בחום. "מבטיח לך", הוא אמר.

שבועיים לאחר מכן הגיע האישור על הפטור המלא ויחד אתו שיחת טלפון מפתיעה. הבן צלצל והודה לי על הסכום הנוסף שקיבל.

לכם חברים וקוראים אני מבקש לאחל סופשבוע נעים.

הכותב הוא מנהל מיזם הפרישה בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email