מחוסר פעילות: כ־800 מיליון שקל יישלחו למאות אלפי בעלי חשבונות בגמל

הכספים ישלחו בשיקים לבעלי חשבונות קטנים ולא פעילים בקופות הגמל כחלק ממהלך של רשות שוק ההון; בישראל קיימים יותר מ־300 אלף חשבונות מסוג זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת, החליט על הרחבת מהלך שליחת שיקים מקופות הגמל לבעלי חשבונות קטנים לא פעילים. ההוראה החדשה קובעת כי על גופי הגמל לשלוח שיק לבעלי חשבונות לא פעילים של עד 8,000 שקל. כמו כן, יישלחו שוב פעם שיקים לבעלי חשבונות קטנים יותר שלא פדו את השיקים בפעמים הקודמות (בהם נשלחו שיקים לבעלי חשבונות לא פעילים עד 1,350 שקל).

כיום, קיימים כ־300 אלף בעלי חשבונות לא פעילים, בהם מופקדים בין 1,350 שקל ל־8,000 שקל, ועל כן הסכום שיוחזר לציבור בפעימה זו צפוי להיות משמעותי ביותר, והוא עומד על כ־800 מיליון שקל. כל מה שנותר לעמית לעשות בהליך זה הוא להפקיד את השיק אותו הוא מקבל מהגוף המנהל את חשבונו.

משה ברקת בוועידת עדיף | צילום: סטודיו עדיף

בשנת 2016 יצאו תקנות שאפשרו לעמית בעל חשבון לא פעיל עם יתרה של עד 8,000 שקל למשוך את כספו בפטור ממס, אך רק אחוז קטן של עמיתים משכו את כספם. לאור המודעות הנמוכה של הציבור לכספים אלו, יצא בשנת 2018 תיקון שקבע כי על החברות המנהלות להוציא לעמיתים שיקים בדואר בגובה הסכום שנמצא בחשבון הלא פעיל.

על מנת לטפל קודם בחשבונות שבהם דמי הניהול גוברים על התשואות, נשלחו בין מאי 2018 למרץ 2019 לכ־250 אלף עמיתים המחאות בדואר. בנוסף, חלה חובת דיווח לממונה על מנת לוודא כי החברות מקיימות את דברי החוזר. בעקבות המהלך, נפדו עד כה כ־50 מיליון שקל מחשבונות קטנים, שסביר להניח כי בעליהם כלל לא ידעו על קיומם של הכספים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email