מחיר למזדקן

יציאת חברות הביטוח משוק הביטוח הסיעודי הם הוכחה לכך שההמון חכם מהגאון ושהוא צדק; מה אומרת תכנית מחיר למזדקן וכיצד סוכני הביטוח משתלבים בה?
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שוק הנדל״ן למגורים התנפח והגיע לרמת המחיר הנוכחית בשל אובדן אמון הציבור במערכות החוק, שילטון ושוק ההון, ולכן הוא בחר לשים את מבטחו בעתיד הפנסיוני והסוציאלי שלו, בדירות מגורים שאסף וצבר. יציאת חברות הביטוח משוק הביטוח הסיעודי הם ההוכחה לכך שההמון חכם מהגאון ושהוא צדק.

מחיר למזדקן או קרן פנסיה וביטוח סיעודי

מה אומרת תכנית מחיר למזדקן וכיצד סוכני הביטוח, יועצי הלקוחות ומי שאמון על הצגת אפשרויות הפנסיה ורשת הביטחון הסוציאלית, משתלבים בתוכנית?
תוחלת החיים העולה והיעדר מקורות מימון והכנסה, כמו פנסיה מכובדת או קצבה ראויה, מחייבים אותנו להערכות מתאימה כדי שלא ניפול לנטל על ילדינו וכדי שנוכל לחיות בכבוד. אדם בגיל 80 לא צריך לצאת לעבוד כדי להתקיים.

יוקר המחייה והנאות החיים מחייבים אותנו לחשיבה מחודשת באשר למקורות המימון, ונכס המגורים יכול וצריך לשמש מקור הכנסה מניב, יציב, בטוח, מובטח ומבוטח. הנכס נמכר ותמורת המכירה עוברת לקרן פנסיה. המוכר ממשיך להתגורר בנכס כל חייו כשהוא מקבל הכנסה חודשית קבועה, מובטחת ומבוטחת אשר תאפשר לו חיים של כבוד, בכבוד ומבלי ליפול לנטל על ילדיו.

התוכנית נותנת פתרונות ותשובות למגוון התרחישים האפשריים בחיי המוכר כך שדבר לא הולך לאיבוד בכל תרחיש שהוא. הרוכש את הנכס, משלם את השווי בערך נוכחי בתחשיב מתאים שמבצע שמאי מקרקעין המשקלל את גילו של המוכר ותוחלת החיים הידועה והצפויה במועד העסקה.

חיים אטקין. צילום: באדיבות המצולם

הקונה יודע שהוא מקבל את הנכס רק במותו של המוכר או במועד שנקבע, לפי המאוחר מבניהם. יועץ פנסיוני שלא לוקח בחשבון את דירת הלקוח מפספס בעת בניית תכנית פרישה נכונה. התוכנית, עליה שקדתי אנוכי, מאפשרת לקשיש למכור את הנכס היום, בעודו בחיים ולהמשיך ולהתגורר בו עד יומו האחרון. הנכס יעבור לידי הרוכש רק במות הקשיש או בתום התקופה שהוגדרה בעת כניסת הקשיש לתוכנית, בהתאם לגילו ולתחשיבי הלמ"ס לתוחלת חיים, לפי המאוחר מביניהם.

התמורה עוברת לקרן מתאימה שמשלמת רנטה מובטחת ומבוטחת לכל חייו של הקשיש גם אם זו תתארך מעבר לתוחלת החיים החזויה של הלמ"ס. לא יכול להיות שאישה ערירית המתגוררת בכרם התימנים בנכס ששווה חמישה מיליון שקל תתקיים מקצבה של 1,850 שקל ותחייה כמו ענייה מרודה ותחסוך בהוצאות על חימום, חשמל, מזון ותרופות, וביום מותה היא תוכרז כאישה עשירה. זהו אבסורד.

באתר החברה www.viager.co.il פרסתי את כל ה"מקרים והתגובות" שעולים במוחו של כל מי ששומע לראשונה על התכנית.

דוגמה לתחשיב ולסכום הרנטה: זוג, הגבר בן 79 והאישה בת 75, בעלי דירת ארבעה חדרים ברחוב גאולה בתל אביב עם חנייה. אין להם פנסיה והם חיים מקצבת ביטוח לאומי. תוחלת חיים לאישה לפי הלמ"ס: גיל 85 שווי הדירה: ארבעה מיליון שקל בהתאם לדו"ח שמאי הכלול ברשימת “ויאגר". הערך הנוכחי דחוי בתשע שנים בריבית של 4% הוא: 2,810,346 שקל. בהתמחרות הושג מחיר של שלושה מיליון שקל מה שמעניק רנטה מובטחת ומבוטחת של לא פחות מ־15,000 שקל בחודש.

נניח שכעבור שש שנים הבעל נפטר והאלמנה רוצה לעבור לדיור מוגן. המשמעות היא שהנכס יושכר ב-7,000 שקל לחודש לפחות וזה מותיר לה הכנסה של כ־22 אלף שקל ככזו שיכולה להספיק לאלמנה להתגורר בדיור המוגן המפואר והיוקרתי ביותר בארץ.

יש לשים לב שקודם להצטרפותם לתוכנית לבני הזוג הייתה הכנסה מביטוח לאומי בלבד, וכעת, מבלי לעשות מאומה, הפכנו את חייהם לעשירים ומאושרים וכולם נהנים, הילדים הנכדים.

הכותב הוא שמאי מקרקעין רכוש וחקלאות

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email