מחליף ניתוח: הכירו את הטיפול פורץ הדרך – אפוסתרפיה

הפוליסה האחידה פתחה בפני המבוטחים אפשרויות רבות הכוללות טיפולים מחליפי ניתוח. אחד מהם הוא טיפול האפוסתרפיה שפותר בעיות ברכיים, ירך וגב – ללא ניתוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

העולם החדש של הפוליסה האחידה, פתח בפנינו אפשרויות רבות בטיפולים מחליפי ניתוח – טכנולוגיה חדשה שמחליפה את הניתוח וכל מה שכרוך בביצועו.

הגדרה של טיפול מחליף ניתוח בפוליסה האחידה, החל מ-01.02.16 היא: "טיפול רפואי המבוצע בידי רופא מומחה כתחליף לביצוע ניתוח ,אשר על פי אותה מידה רפואית מקובלת נועד להשיג מטרה דומה למטרת הניתוח שאותו הוא מחליף".

ועדת הבריאות של הלשכה בדקה את הנושא בתחום האורתופדיה. פנינו לחברת "אפוס" לקבלת מידע על טיפול אפוסתרפיה כמחליף ניתוח: מה המשמעות של הטיפול מחליף הניתוח? וקצת על הניסיון בטיפול.

מה זה אפוסתרפיה?

אפוסתרפיה – טיפול פורץ דרך שמוריד כאב ומחליף ניתוח בבעיות ברכיים, ירך וגב. הטיפול שאינו ניתוחי ואינו תרופתי פותח על ידי ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור, ומתבסס על הליכה של כשעה ביום בנעליים מיוחדות המותאמות אישית למטופל, לאחר בדיקת מעבדת הליכה ממוחשבת, באחת ממרפאות אפוסתרפיה ברחבי הארץ.

הנעליים המיוחדות מכוונות על ידי פזיותרפיסט מומחה בטיפול, בצורה שתוריד עומסים מהמפרק הכאוב ותתרגל את המטופל ללכת בצורה נכונה. לאחר בדיקת התאמה של שעה וחצי, חוזר המטופל לבדיקות ביקורת וכיוונים חוזרים של הנעליים מדי מספר חדשים במהלך שנת הטיפול.

עד היום טופלו בישראל מעל ל-50,000 מטופלים, והטיפול ניתן גם במרכזי רפואה מובילים בארה"ב כגון מאונט סיני, בית איזראל ומונטפיורי – ובאנגליה עבור מבוטחי Bupa, Prudential, Cigna. גופים אלו משתמשים בטיפול כאפיק מחליף ניתוח. במחקר שפורסם בעיתון Knee Surgery, Sports Traumatology, Arthroscopy בשיתוף בתי החולים אסף הרופא ואיכילוב טופלו כ-34 חולים עם קרע מניסקוס באפוסתרפיה. כ- 33 מתוכם לא הזדקקו לניתוח לבסוף. כמו כן, דיווחו החולים על ירידה משמעותית בכאב ושיפור דרמטי בתפקוד. הטיפול מוכר בכל קופות החולים, במושלמים כמובן.

במקביל פנינו לחברות הביטוח לקבל את אישורן לכיסוי. בכפוף לתנאי הפוליסה, הטיפול חייב להיות מבוצע על ידי רופא ולהסדר בהתקשרות עם ספק שירות. כמו כן פנינו לשני רופאים מוכרים ומוערכים בתחום האורתופדיה ולפיזיותרפיסט ולהלן תשובתם עבורנו  הסוכנים.

טבלה אפוסתרפיה

ד"ר אייל הלר, מומחה בכירורגיה אורתופדית, מתמחה בטיפול ניתוחי פגיעות ספורט כף רגל וקרסול – רופא מנתח בכיר ומנהל מעבדת הליכה ודריכה במרכז רפואי רבין: "השימוש במערכת אפוס, כטיפול פיזיותרפיה מאפשר אימון עצמי ושיפור איכות ואופי הדריכה, תוך שינוי פיזור הכוחות הפועלים על מפרקי הקרסוליים הברכיים והירכיים.

"אנחנו יודעים כי אחד היתרונות הבולטים ביותר של השיטה היא ביכולת התרגול העצמי של המטופל במסגרת ביתו ובשעות הנוחות לו. השימוש במערכת מאפשרת לגוף, באופן עצמוני לתקן את אופי הדריכה, וחלוקת הלחץ על המפרקים, כך שבמהלך האימון עם המערכת ישנו שיפור הדרגתי ולימוד עצמי, מודע ולא מודע לשימוש ביו-מכני נכון יותר, בהפעלת מפרקי הקרסוליים, הברכיים והירכיים.

השימוש באפוסתרפיה, כחלק מן הכלים הטיפוליים הזמינים לי, כאורתופד מטפל, מאפשר מתן של פתרון לא ניתוחי לבעיות מפרקיות של הגפה התחתונה. הטיפול מתאים גם למטופלים כאובים בשל שינויים שחיקתיים אוסטאוארטריטיים והן בשל כאבים עקב חוסר יציבות מפרקית לאחר פגיעות רצועתיות.

"מניסיוני השימוש באפוסתרפיה, נותן מענה הדוחה את הצורך בטיפול ניתוחי לפרק זמן ארוך ולעיתים אף כאמצעי מחליף ניתוח למטופלים הסובלים מכאבים עזים והגבלה תפקודית בגפיים תחתונות".

ד"ר גיא פרידמן, אורתופד מנתח, מומחה קרסול וכף רגל בית חולים ברזילי: "אפוסתרפיה הינה פיתוח רפואי המתבסס על נעליים ביו-מכניות מיוחדות הננעלות על ידי המטופלים כשעה ביום. המנגנון בו עובד הטיפול הינו על ידי הסטת המפרקים הכאובים ותרגול מחדש של השרירים לייצב מפרקים אלו.

"אפוסתרפיה מורידה את הכאב ומשפרת את דפוס ההליכה בחולים והדבר אף מוכח מדעית, המערכת נמצאת במחקר מספר שנים. ניתוח הוא פרוצדורה מסובכת ואנו בוחרים באופציה הזו כשהיא  מחייבת מן המציאות. מצאנו כי אפוס היא פתרון טוב  המפחית כאב ומאפשר לחולה להמשיך בשגרת חייו ללא ניתוח".

לירן ליפשיץ, פיזיותרפיסט נבחרת ישראל בכדורגל, בעל קליניקה פיזיו אנד מור: ”אפוס הינו מוצר מקצועי ומוצלח ביותר, המהווה טיפול משלים לפיזיותרפיה. לנעלי האפוס יתרון בהתאמה האישית – היכולת להתאים את הנעליים בהתאם לאבחנה האישית של המטופל. מבנה הנעל המאתגר את ההליכה ומעודד את השרירים המייצבים להתגייס לפעילות. על המטופל לדעת שעל מנת להשיג טיפול יעיל יש להתמיד בשימוש בנעל לאורך זמן. הטיפול מומלץ ביותר, במיוחד לאור העובדה שזו המצאה ישראלית".

סוכנים יקרים סקרנו את הנושא מכל היבט אפשרי, אפוסתרפיה מעניק לנו עוד פתרון ביטוחי בכיסוי מחליף ביטוח, ללקוחותינו בעולם החדש.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email