מחקר חדש חושף: המשפחה הישראלית מפסידה כשליש מהכנסתה בפנסיה

הפנסיונרים בישראל מקבלים פנסיות נמוכות בהשוואה למדינות מפותחות באירופה – העתיד יהיה גרוע עוד יותר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במחקר חדש שנערך באחרונה במרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן גוריון, נמצא כי המשפחה הישראלית מפסידה יותר משליש מהכנסתה עם הפרישה לפנסיה וכי הפנסיונרים בארץ מקבלים פנסיות נמוכות בהשוואה לעמיתיהם הפנסיונרים בארצות מפותחות באירופה. עורכי המחקר הם ד"ר אביעד טור-סיני ופרופ' אביה ספיבק.

על פי ממצאי המחקר, יחס התחלופה שהוא ההכנסה אחרי גיל הפרישה ביחס להכנסה לפני הפרישה הוא 65.9%. במילים אחרות – משפחה ישראלית מפסידה בממוצע יותר משליש מהכנסתה הכוללת עם הפרישה לפנסיה. זוהי ירידה דרמטית, שכן היא מתייחסת לשינוי לאחר שנתיים בלבד (בין גיל 65 לגיל 67). ההכנסה שנבדקה במחקר כוללת הכנסה מכל המקורות: עבודה, פנסיה, ביטוח לאומי והכנסות מהון.

אביה ספיבק | צילום: באדיבות המצולם

המחקר הוא הראשון מסוגו בישראל אשר עוקב אחרי כל ההכנסות של משפחה לפני גיל הפרישה ואחריו, לגבי אותה המשפחה. בזכות השימוש בנתוני הסקר הבינלאומי SHARE הוא מאפשר גם השוואה לארצות אירופה שעורכות סקרים מקבילים.

כך לדוגמה, בגרמניה יחס התחלופה הוא 76.8%, בצרפת 83.1% ובאוסטריה 91.2%. מכל ארצות ההשוואה, רק בספרד היחס נמוך יותר מישראל (65.9%) והוא עומד על 63.3%.

המצב יורע בעתיד

פרופ' ספיבק, מנהל המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית, מדגיש כי המצב היחסי של מדינת ישראל עלול להיות גרוע עוד יותר בשנים הבאות, בגלל ההשפעה של הרפורמות בפנסיה על גובה הקצבה הפנסיונית. "יש צורך דחוף במדיניות כלכלית חדשה אשר תשפר את מצב הפנסיונרים במדינת ישראל בעתיד, כדי שנסגור או נצמצם את הפער מול ארצות אירופה", הוא מדגיש.

המחקר נחשף השבוע עם פתיחת ההרשמה למסלול לימודי תעודת מומחה יוקרתית, לראשונה בישראל ללימודי אקטואריה וניהול סיכונים במרכז לפנסיה, אקטואריה ואוריינות פיננסית והפקולטה לניהול בראשות הדיקן פרופ' מיקי מלול באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

"מטרת תוכנית הלימוד היא להכשיר מומחים שיוכלו לסייע באתגר זה – הרפורמות הנחוצות בענף הפנסיה והביטוח", אומר ספיבק. לדבריו תכנית הלימוד מכשירה את הלומדים בה לעולם הפיננסי והביטוחי כאחד. התוכנית הייחודית שמה דגש על הידע הפרקטי והמקצועי בתחומי ניהול הסיכונים והאקטואריה, כשהביקוש לאנליסטים ומומחים בתחום זה הולך וצובר תאוצה עם התפתחות עולם ניתוח הנתונים בעבור ניהול הסיכונים והאקטואריה. זוהי התכנית היחידה בישראל המשלבת את תחום ניהול הסיכונים ואת תחום האקטואריה, ככלים משלימים ומפרים האחד את השני. התכנית תכשיר את בוגריה לשמש כאנליסטים, אקטוארים פיננסיים ומנהלי סיכונים בעלי ידע עדכני ויישומי.

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email