מיטב דש והלמן אלדובי הן קרנות ברירת המחדל הנבחרות

שתי הקרנות נבחרו בשל דמי הניהול הנמוכים שלהן, עם גבייה אפסית מהצבירה. באוצר צופים כי הרפורמה תביא להוזלה בשוק כולו ולשיפור באיכות השירות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שר האוצר, משה כחלון, והממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, הכריזו השבוע (ב') על קרנות ברירת המחדל שנבחרו לשנתיים הקרובות – קרנות הפנסיה של מיטב דש והלמן אלדובי. הקרנות הציעו דמי ניהול נמוכים משמעותית מממוצע דמי הניהול הנהוג בשוק. דמי ניהול אלו יחולו על המצטרפים לקרנות למשך 10 שנים.

הקצבה תגדל

על הצעותיהן שנבחרו, קרן הפנסיה של מיטב דש תגבה דמי ניהול בשיעור של 1.31% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.01% מהצבירה בקרן. דמי הניהול שתגבה קרן הפנסיה של הלמן אלדובי יעמדו על 1.49% מההפקדות החודשיות ושיעור של 0.001% מהצבירה בקרן. לשכיר המשלם כיום דמי ניהול מקסימאליים, צפוי המהלך להגדיל את הקצבה הצפויה בכ-18%. בדיקה שערך משרד האוצר מצאה כי שכיר בעל שכר ממוצע צפוי להגדיל את קצבתו הצפויה בפרישה ביותר מ-900 שקל.

שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלון

הרפורמה שקידמו שר האוצר והממונה על שוק ההון תאפשר לכל המעסיקים והעובדים במשק להפקיד בקרן פנסיה אחת מבין השתיים שנבחרו. הקרנות יחלו לצרף עמיתים מה-1 בנובמבר 2016, בהתאם לדמי הניהול הנמוכים שנקבעו. תקופת הפעילות של הקרנות תימשך שנתיים ובסופן יתבצע הליך בחירה נוסף.

הוזלה בשוק כולו

באוצר צופים, כי הרפורמה תביא להוזלה בדמי הניהול בשוק הפנסיה כולו, כמו גם לשיפור איכות השירות ולהגברת התחרות בשוק החיסכון הפנסיוני. הרפורמה אף קיבלה רוח גבית משופטי בית המשפט העליון אשר דחו את עתירתן של חברות הביטוח שניסו לטרפד את המהלך. השופטים פסקו כי הרפורמה תגן על ציבור החוסכים בישראל וכי היא משרתת את האינטרס הציבורי.

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר, מסרה כי "רפורמת קרן ברירת המחדל תביא את בשורת התחרות לכל החוסכים לפנסיה, ובפרט לחוסכים הבלתי מאוגדים. המהלך צפוי להוריד את ממוצע דמי הניהול במשק, להגדיל את התחרות בשוק ולהפחית את הריכוזיות".

אילן רביב, מנכ"ל מיטב דש הגיב לבחירה. "יוזמת משרד האוצר מבורכת וחשובה ואנו גאים לקחת חלק במימושה. ניתן לספק לעמיתים קרן פנסיה טובה במחיר הוגן ולשם כיוונו. אין ספק כי הזכייה במכרז תהיה קפיצת מדרגה משמעותית נוספת עבורנו בעולמות הפנסיה. התחרותיות תגדל ונמשיך לשבור את הריכוזיות שקיימת בתחום", אמר. "במשך שנים שילמו לקוחות ללא כוח מיקוח דמי ניהול גבוהים עד מרביים בקרנות הפנסיה. ההסדר החדש יוצר שוויוניות ואיזון חברתי ואנחנו גאים להוביל אותו".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email