מייסדי ענף הביטוח בישראל

כמה מחברות הביטוח הגדולות הפועלות בישראל כיום לא היו קמות אילולא סוכני הביטוח שייסדו אותן
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

סוכני הביטוח פעלו במדינת ישראל מראשית הקמתה. ללא סוכני הביטוח, לא הייתה זכות קיום לחברות הביטוח, שכן הם אלו שהביאו וממשיכים להביא את ההכנסות לחברות. מעבר לכך, רוב חברות הביטוח בישראל גם לא היו קמות אילולא סוכני הביטוח שהקימו את רובן, ושחלקן מוזגו והפכו לאחר מכן לקבוצות הביטוח הגדולות שאנחנו מכירים כיום.

שלמה רחמני ז"ל – איילון

סו"ב שלמה רחמני ז"ל החל לפעול ב־1928 כסוכן הביטוח של חברת "יהודה", תחת זאב ז'בוטינסקי, שהיה סגן נשיא החברה ונציג החברה הבינלאומית "ניו זילנד". ב־1976 ביקשה משפחת רחמני לקבל רישיון מבטח והקימה את חברת "איילון". בנו, סו"ב לוי רחמני, שהצטרף לעסקי הביטוח של אביו בשנת 1951, הוא בעל השליטה בחברה עד היום. המכללה לפיננסים וביטוח של לשכת סוכני ביטוח נקראת על שמו של רחמני ז"ל.

דוד חכמי ז"ל – הפניקס

סו“ב דוד חכמי ז"ל הוא בן הזקונים של יוסף חכמישווילי, ובן לאחת המשפחות הספרדיות העשירות של ירושלים. ב־1948 נסע חכמי ללונדון ושכנע את האנגלים להקים חברה ישראלית בשותפות איתו. שנה לאחר מכן הוקמה ”הפניקס הישראלי חברה לביטוח“, שבהמשך מיזגה לתוכה גם את החברות ”הדר“ ו“דולב“, והפכה להיות קבוצת ביטוח מהגדולות בישראל.

דוד חכמי | צילום: ספר "ההיסטוריה של הביטוח בישראל"

משפחת המבורגר – הראל

בשנת 1935 החלו סו"ב ארנסט וסו"ב מרגוט המבורגר ז"ל, אשר עלו מגרמניה, את פעילותם בתחום הביטוח בישראל באמצעות "המשמר סוכנות לביטוח". במהלך השנים התמקצעו בתחום, פיתחו והרחיבו את העסק המשפחתי, עד שארבעים שנים לאחר מכן הקימה המשפחה את "הראל חברה לביטוח בע"מ". כיום, הראל השקעות בביטוח ושירותים פיננסים בע"מ היא אחת מקבוצות הביטוח והפיננסים הגדולות בישראל והמובילה בתחום ביטוחי הבריאות.


ארנסט ומרגוט המבורגר | צילום: הראל חברה לביטוח

יהודה מצב טוקטלי ז"ל – אריה

"אריה – חברה ישראלית לביטוח" נוסדה בשנת 1948 על ידי סו"ב יהודה טוקטלי ז"ל, סוכן ביטוח מירושלים שייצג חברות זרות מהגדולות בעולם. לאחר יציאת הבריטים מהארץ עבר לתל אביב והקים את חברת הביטוח "אריה" ברחוב נחלת בנימין, שקיבלה היתר לפעול בכל תחומי הביטוח. החברה הייתה עסק משפחתי ועבדו בה גם בניו של טוקטלי. ב־1986 נמכרה "אריה" לקבוצת "כלל ביטוח", מענקיות הביטוח בישראל כיום.

יהודה מצב טוקטלי |
צילום: (Tidhar, D. (1947). Entsiklopedyah le-halutse ha-yishuv u-vonav (Vol. 2, p. 1054

חנינא בידרמן ז"ל – הכשרת הישוב

סו"ב חנינא בידרמן ז"ל החל את דרכו בעולם הביטוח בשנות השלושים כפקיד בסוכנות ביטוח. ב־1936 הקים סוכנות עצמאית תחת השם "חנינא בידרמן ביטוחים בע"מ" וב־1973 קיבל רישיון מבטח בתחום הביטוח הימי. בשנות השמונים רכשה ענקית הביטוח דאז "הסנה" חלקים מבידרמן והגיעה לשליטה של כ-51%. בתחילת שנות התשעים נמכרה בידרמן לחברה הציבורית "הכשרת הישוב" שבשליטת משפחת נמרודי, אשר שינתה את שם החברה בהתאם. כיום בעל השליטה בחברה הוא אלי אלעזרא.

שלמה אליהו – אליהו

ידוע סיפורו של שלמה אליהו שהחל את דרכו בעולם הביטוח כנער שליח בחברת הביטוח מגדל עוד בשנות החמישים של המאה שעברה. אליהו החל למכור פוליסות בעצמו בדרום תל אביב, וזאת ללא השכלה פורמלית, וב־1965 קיבל רישיון להנפיק פוליסות ביטוח רכב בעצמו. בתחילת שנות השבעים הורחב הרישיון גם לביטוחי חיים, אך עד היום חברת אליהו חזקה במיוחד בביטוחי רכב. ב־2012, שלמה אליהו סגר מעגל כשרכש את השליטה בקבוצת מגדל מידי קבוצת ג'נרלי האיטלקית.

שלמה אליהו | צילום: ספר "ההיסטוריה של הביטוח בישראל"

יעקב דננברג – אושיות

חברת הביטוח "אושיות" הוקמה במתכונתה האחרונה על ידי בעל סוכנות הביטוח סו"ב יעקב דננברג. בתחילה, רכש דננברג את רישיונה של חברת הביטוח הוותיקה "עממית" אשר נוסדה בשנת 1932, ועם מקימיה נמנה גם מאיר דיזנגוף, ראש העירייה הראשון של תל אביב ובעליה של נציגות לויד'ס הבריטית. "אושיות" נמכרה בהמשך לחברת "הסנה", שנמכרה בעקבות התמוטטותה בתחילת שנות התשעים ל"כלל" ול"מגדל".

משפחת וינשטוק – שומרה

חברת הביטוח "שומרה" הוקמה בשנת 1943 על ידי סו"ב וילהלם (זאב) לבקוביץ וסו"ב עקיבא זלצמן, ועסקה בעיקר בביטוחי זכוכית. בשנת 1986 נרכשה החברה על ידי סו"ב בן ציון וינשטוק, בעל סוכנות הביטוח "סיני" ופעלה בכל ענפי הביטוח. ב־2007 נמכרה "שומרה" לקבוצת הביטוח הגדולה "מנורה".

הסקירה מתבססת על הספר ”ההיסטוריה של הביטוח בישראל“ שיצא לאור ב־1993 בהוצאת לשכת סוכני ביטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email