מיכל עבאדי־בויאנג'ו עוזבת את פסגות

יו"ר בית ההשקעות עוזבת את תפקידה לאור חילוקי דעות עם בעלי פסגות - זהבית כהן; יתכן שעבאדי־בויאנג'ו תתמודד על תפקיד מנכ"לית בנק הפועלים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

שנה וחודשיים בלבד לאחר שמונתה לתפקיד יו"ר פסגות, מיכל עבאדי־בויאנג'ו עוזבת את תפקיד יו"ר בית ההשקעות. הרקע לעזיבתה הפתאומית של עבאדי־בויאנג'ו הוא חילוקי דעות בגלל תפישות עולם שונות, בינה לבין זהבית כהן, מנהלת קרן איפקס ישראל, שהיא הבעלים של פסגות. ל"ביטוח ופיננסים" נודע, כי בינתיים לא ימונה לה מחליף בפסגות.

עבאדי בויאנג'ו מונתה ליו"ר בית ההשקעות פסגות בפברואר 2018 במקומו של אהוד שפירא. בשנים 2011־2017 כיהנה עבאדי בויאנג'ו כחשבת הכללית במשרד האוצר. עבאדי־בויאנג'ו היא רואת חשבון בהכשרתה, ויש לה ניסיון רב בתפקידים ניהוליים במגזר הציבורי והפרטי. בין היתר היא שימשה חברת הנהלה בבנק הבינלאומי וראש חטיבת החשבונאי הראשי, יו"ר חברת הביטוח הממשלתית ענבל ויו"ר חברת נכסים מ.י. לפני שהגיעה לפסגות ניהלה מו"מ עם שלמה אליהו על תפקיד מנכ"ל מגדל, אך המו"מ לא צלח בשל הבדלי גישות.

עבאדי־בויאנג'ו. מנהלת דומיננטית | צילום: יונתן בלום, יח"צ

גם עבאדי וגם כהן נחשבות למנהלות דומיננטיות וחזקות. ב־2010 הובילה זהבית כהן את רכישת השליטה בפסגות (76.2%) מקרן יורק לפי שווי של 2.76 מיליארד שקל. 5 שנים לאחר מכן רכשה איפקס מקרן מרקסטון את שאר המניות (23.8%) בתמורה ל־450 מיליון שקל, מה ששיקף שווי של 1.9 מיליארד שקל לבית ההשקעות. בשנה האחרונה ניהלה אייפקס מו"מ למכירת פסגות לקרן סנטרברידג' האמריקאית, שבסופו של דבר החליטה על רכישת חברת הביטוח הפניקס. ב־2017 החלה איפקס בתהליך של הנפקת פסגות בבורסה לפי שווי 3.7 מיליארד שקל. התהליך פסק בתחילת 2018 וכנראה יחודש בקרוב, במסגרת מדיניות הקרן לממש השקעותיה, כנראה לפי שווי נמוך יותר – 3 3.5 מיליארד שקל. אגב, בחודש מאי 2018 העביר בית ההשקעות לאיפקס דיבידנד גדול של 72 מיליון אירו (כ־300 מיליון שקל).

בית ההשקעות פסגות, המנוהל על ידי ברק סורני, הוא בית ההשקעות הגדול בישראל המנהל נכסים בשווי של כ־177 מיליארד שקל עבור כ־1.2 מיליון לקוחות. הכנסותיו ב־2018 היו כ־900 מיליון שקל, והרווח לפני מס – 175 מיליון שקל, כך על פי דו”חות איפקס.

שווי בית ההשקעות, נכון לרבעון האחרון של 2018, היה 434 מיליון אירו בלבד (פחות מ־1.9 מיליארד שקל). לא ברור לאן מועדות פניה של עבאדי־בויאנג'ו, אם כי אחת האפשרויות הקורצות ביותר היא התמודדות על תפקיד מנכ"ל בנק הפועלים, לאחר שהמנכ"ל הנוכחי אריק פינטו, הודיע על פרישה בסוף 2019.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email