"מיסוי הביטוח הפרטי יקטין את כמות המבוטחים"

יו"ר ועדת הבריאות בלשכה מתייחס לכוונת האוצר להטיל היטלי מס בשיעור של 20%-40% על ביטוחי הבריאות הפרטיים; תגובות חריפות בענף הביטוח נגד כוונת האוצר
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הצעת המיסוי העודף על ביטוחי הבריאות שבאה ממשרד האוצר אינה חדשה, היא חוזרת מדי פעם יחד עם ההצעות למיסוי קרנות ההשתלמות והצעות נוספות שמעוררות סערה בענף. כך מסביר איגור מורי, יו"ר ועדת הבריאות והסיעוד של לשכת סוכני הביטוח בהתייחס להצעת משרד האוצר כפי שהתפרסמה השבוע בכלכליסט.

על פי ההצעה שהובאה בחלקים החדשים של טיוטת חוק ההסדרים שטרם פורסמו, עולה כי ביטוחי הבריאות הפרטיים מטעם חברות הביטוח יישאו בהיטל של 20%־40% על פעילותם וכך גם ביטוחי שב"ן של קופות החולים. על פי הפרסום האוצר טרם קבע אם הספק יישא בהיטל או המבטח.

סו"ב מורי | צילום: גיא קרן

בנוסף, על פי הטיוטה, נקבע כי ההכנסות שייגבו לאור ההיטל החדש יימסרו למשרד הבריאות עבור סל הבריאות. זאת ועוד, ההיטל ייגבה מדי חודש ויהיה כפוף להוראות המיסים, כך שניתן יהיה להפעיל את רשויות המדינה כנגד מי שלא שילם לרבות עיקולים והוצאה לפועל. בכדי שלא להגדיל את תשלום דמי החבר של קופות החולים בשל ההיטל החדש, מאפשר תיקון החוק לשר הבריאות להורות לקופות החולים לתקן את תוכניות שירותי הבריאות הנוספים כך שיוסרו מהם רכיבים שאינם בעלי יעילות רפואית גבוהה.

הזדמנות לדון בבעיה עצמה

לדברי מורי, מדובר בהצעה ישנה המועלת לעיתים במסגרות כאלו ואחרות, אך זוהי הזדמנות לדון בבעיה עצמה ובפתרונות השגויים לדבריו, המוצעים פעם אחר פעם: "הבעיה היא ייבוש אכזרי של מערכת הבריאות הציבורית, ניצול חסר של משאבי בתי החולים, אי הכנסה לסל של התרופות החדשות וטכנולוגיות הרפואיות הנדרשות". מסביר מורי ומדגיש, "את הבעיה הזו יש לפתור על ידי שיפור המימון והניצולת של המערכת הציבורית ולא על ידי דיכוי המערכות הפרטיות שדווקא מורידות עומס ממנה ומפנות משאבים לטיפול בשכבות החלשות. פגיעה בביטוחי הבריאות הפרטיים לא תרפא אף חולה ולא תציל אף גוסס ממותו, אבל תשאב כספים מכיסי האזרחים תוך הגדלת נטל המס שגם כך חונק.

"הטלת המס על ביטוחי הבריאות תהווה בעצם כפל מס על הציבור העובד והיצרני שעובד לפרנסתו, משלם מיסי עתק ומעוניין לרכוש שירותי בריאות במיטב כספו ללא תלות במערכות הציבוריות הקורסות מעומס. ביטוחי הבריאות הם השלמה טובה ואיכותית למערכת הציבורית, האם הפגיעה בהם תשפר אותה במשהו?”.

לסיום, מדגיש מורי, "אני מקווה שבמשרד האוצר יבינו שיש להגדיל את סל הבריאות מחד והיקף הביטוחים הפרטיים מאידך לטובת הציבור ולא לחפש מקורות הכנסה שיפגעו באוכלוסיות החלשות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email