מי בנה את ענף הביטוח בישראל? אנחנו הסוכנים

לשכת סוכני ביטוח נוסדה בשנת 1941 ומנתה כ־150 סוכני ביטוח. כיום הלשכה מונה 4,500 חברים ופועלת מול הרגולציה, חברות הביטוח והגופים הממשלתיים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לשכת סוכני ביטוח הוקמה רשמית ב־1941, תחת השם ”התאחדות סוכני הביטוח“. לפני כן, היו מספר ניסיונות סרק של סוכנים מתל אביב ויפו להתאחד, בדרך כלל בפגישות בבתי קפה, שלא העלו דבר. יוזם הרעיון היה סוכן הביטוח חיים רובינשטיין, שגם היה היו“ר הראשון של הלשכה.

הבעיות העיקריות שניצבו בפני הלשכה היו שבארץ פעלו בתחום הביטוח הרבה חברות זרות וגם שלוש חברות ישראליות – מגדל (בנין), הסנה ויהודה־ציון, וגם הבנקים לא טמנו ידם בצלחת. היישוב היה קטן, התחרות הייתה גדולה, הפרמיות והעמלות היו נמוכות והגבייה נמשכה חודשים ארוכים. מטרות נוספות היו הכשרה מקצועית של סוכני הביטוח, שיפור תנאי עבודתם ושיפור רמת האתיקה במקצוע. אז לא היה עדיין חוק פיקוח על עסקי הביטוח שמגדיר את תפקידו והצורך ברישיון כדי להיות סוכן ביטוח. לתחום הסתננו כל מי שהיו להם קשרים בחברות הביטוח – פקידי בנקים, עייריות, מתווכי דירות ואפילו פקידי חברת חשמל, שהתחרו בסוכני הביטוח המקצועיים שעבורם זו הייתה הפרנסה היחידה.

המטרה הראשונה של ההתאחדות הייתה לייצב את השוק ולשמור על רמת מחירים בקרב הסוכנים ובקרב החברות, שלא מיהרו לבטל את התחרות הפרועה בשוק. חברות שלא הסכימו לשמור על רמת מחירים ועמלות נאלצו להתמודד מול עשרות סוכנים שהיו פולשים למשרדיהם, עד שהן נכנעו.

רובינשטיין, יו"ר הלשכה הראשון

10 גרוש ליום

מי שלא נכנעה הייתה חברת הסנה, וארגון הסוכנים שלה שהצטרף כגוף עצמאי להתאחדות, עד לפירוקה ב־1992, אז צורפו כל חברי הארגון ללשכה.

ב־1944 היו בהתאחדות כ־150 סוכנים חברים, ואילו דמי החבר לסוכן בלשכה הסתכמו ב־10 גרוש לחודש. בשנת 1978 שונה שמה של ההתאחדות ללשכת סוכני ביטוח. כיום, ב־2017, היא מהווה עמותה המייצגת כ-4,500 סוכני ביטוח, שמפעילה מכללה מבוקשת לפיננסים וביטוח, מחולקת למחוזות וסניפים בכל הארץ, מהווה בית מקצועי לסוכניה ומייצגת אותם ואת האינטרסים שלהם מול הרגולציה, החברות, הכנסת והממשלה – גורמים שמכירים בכוחה של הלשכה ובמקצועיותה.

הכתבה מבוססת על הספר ”ההיסטוריה של הביטוח“ בהוצאת לשכת סוכני ביטוח מ־1993.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email