מי יפצה בעלי רכבים שנפגעו במהומות מחאת יוצאי אתיופיה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

הפגנות המחאה של בני העדה האתיופית בימים האחרונים, שביום הראשון שלהם הפכו למהומות של ממש, העלו גם את סוגיית הכיסוי הביטוחי למי שרכושו נפגע במהלכן. תיעוד של המהומות האחרונות הראה פגיעה ושריפת מכוניות בידי מפגינים במקומות שונים בארץ. מי מפצה בעל רכב שנפגע במהומות כגון אלו? האם פוליסת ביטוח הרכב (פוליסת רכוש) מכסה נזק שנגרם לרכב במהומות?

לדברי סו"ב ישראל גרטי, יו"ר הוועדה לביטוח כללי בלשכה: "הפוליסה התקנית לא מכסה כיום מהומות. היא אף מחריגה נזקים שנגרמו ממהומות. עם זאת, ברוב חברות הביטוח ניתן לרכוש את הכיסוי למהומות בנפרד תמורת פרמיה נוספת, ובחלק מהן אפשר לרכוש פוליסה מורחבת, כמו הפניקס זהיר או הראל אפגרייד", מסביר גרטי ומציין כי "למרות האפשרות לרכישת הכיסוי הנפרד ולמרות שמדובר בפרמיה נמוכה, הלקוחות לא קונים אותו בדרך כלל".

ניתן לרכוש את הכיסוי למהומות בנפרד תמורת פרמיה נוספת | צילום: shutterstock

 

לדבריו, יש מעט פוליסות רכב שכיסוי נזק במהומות נכלל בהן באופן מובנה, בעיקר ביטוחי קולקטיבים ישנים כמו עובדי מדינה. עוד טוען גרטי, כי מבדיקה שערך עדיין לא הגיעו תביעות כלשהן על נזקי המהומות האחרונות לחברות הביטוח.

"הרכבים שנפגעו היו בעיקר רכבי משטרה ואמבולנסים; ראינו ניידות הפוכות ורכב שנשרף. היו כמה רכבים פרטיים שמפגינים עלו עליהם פגעו בפח ושברו שמשות. האם המדינה תכסה את זה? אני לא בטוח. מס רכוש לא רלבנטי לנושא", מסביר גרטי ומסכם: "אם לקוח שלי ייפגע אני אמליץ לו לתבוע את המדינה; אם המדינה נותנת רישיון להפגנות, היא אמורה לשמור על שלום הציבור ורכושו במהלך אותן הפגנות".

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email