מכירה רעיונית – סעיף 125 ד' לפקודת מס הכנסה

פטור ממס לגמלאים על רווחים בפוליסות חיסכון ומניעת הפסד כספי למבוטח • סו"ב עודד טוביה מסביר מי זכאי לפטור וכיצד לממש אותו
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

במהלך השנים בעבודתי כיועץ מס וסוכן ביטוח אני שם לב לאי מודעות ואי טיפול נכון של סוכני ביטוח בפוליסות החיסכון של המבוטחים. לכן חשבתי לנכון לרענן את הסעיף. הסעיף עצמו בא להקל על אוכלוסיית הגמלאים במדינה בכל הנוגע לרווחים שנצברו בפוליסות החיסכון.

מי זכאי לפטור?

כל אדם אשר הוא ו/או בת זוגו הגיעו לגיל פרישת חובה – גבר ואישה בגיל 67. הפטור ניתן לאחד מבני הזוג בלבד. על פי סעיף 125(ו) זכאי לפטור על הרווחים עד לתקרה של 13,320 שקל מהכנסות הריבית באותה השנה, אם אחד מהם הגיע לגיל פרישה, ופטור על סך 16,320 שקל, אם שני בני הזוג הגיעו לגיל פרישה. יש לממש את הפטור הזה, שכאמור מגיע כל שנה, ואם לא מומש אזי לא יהיה כפל פטור בשנה שלאחר מכן, ולמעשה הפסד כספי למבוטח.

בנוסף יש לשים לב גם לנושא תיקון 190, בו יש מס מופחת של 15% נומינלי לעומת 25% ריאלי בפוליסת החיסכון. מצד אחד לא להפסיד את הפטור בפוליסת החיסכון, ומצד שני לממש את הזכאות למס מופחת של 15% נומינלי בתיקון 190. ההמלצה שלנו היא לבחון טוב את האפשרויות.

איך ממשים את הפטור?

יש לפנות לחברת הביטוח שמנהלת את פוליסת החיסכון ולבקש למכור את הרווחים שנצברו, ולבדוק האם עברנו את התקרה. יש לפנות למבוטח החוסך, לעדכן אותו ולהסביר לו במדויק כל שנה ושנה, להחתים אותו בטופס ייעודי של מכירה רעיונית ולשלוח לחברת הביטוח. חברת הביטוח תעשה מכירה רעיונית בפוליסה, תנכה את המס ותעביר אותו לפקיד השומה ובנוסף תוציא אישור על ניכוי מס למבוטח.

המבוטח יפנה החל מחודש אפריל של השנה העוקבת לפקיד השומה ויבקש את ההחזר בצורה של דוח שנתי. שכיר יקבל זאת בטופס שמיועד להחזר מס לשכיר, ועצמאי דרך הדוח השנתי הכולל שלו. יש לשים לב שמשמעות הגשת דוח שנתי רחבה יותר גם מבחינת השכיר וגם מבחינת העצמאי, הן מהבחינה ששכיר צריך לצרף את כל הניירות שלו וההכנסות שלו והן לעצמאי מבחינת המייצג שלו. ההמלצה שלי: כאשר הנכם פותחים תוכנית חסכון או מקבלים לטיפול כסוכנים (מינוי סוכן), נתחו היטב יחד עם המבוטח את כל המשמעות של העניין. חובה לרשום הכל ואף להחתים את המבוטח.

הכותב הוא יועץ מס מייצג וחבר בוועדה לפיננסים בלשכת סוכני ביטוח

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email