ממציאים את הגלגל מחדש

סו"ב תדהר סאטובי סוקר בטור מיוחד את ההיסטוריה של שוק העבודה, שמתפתח בימים אלה בקצב מואץ, ומסביר איך זה ישפיע גם על סוכני הביטוח
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

לפני כ-6,000 שנה החל עידן בניית הערים הראשונות בעולם. עד אז, בני האדם התגוררו בקהילות משפחתיות קטנות ועסקו בחקלאות ובציד. כל תא משפחתי היה אחראי על הייצור במשק הבית שלו, החל מבניית מקום המגורים, גידולי שדה, ניהול משק חי, ציד, הלבשה ועוד.

עם התפתחות סחר החליפין בין הקהילות, פחת הנטל המשפחתי ביצור צרכיי המחיה וכל משק משפחתי החל לעסוק באותה המלאכה העיקרית בה פיתח כישורים. השומרים היו הראשונים להבין את הצורך המתבקש בהקמת ערים שתשמשנה כמרכז קהילתי תרבותי גדול אשר מהותו לחבר במרחב אחד מרכזים מסחריים עם סביבת מגורים.

העיר הראשונה שהוקמה בעולם היתה "ארידו" (על פי המקרא בבל). הצורך בהובלת משטחים עצומים שהונחו על בולי עץ וגרירתם באמצעות כוח רב הוליד המצאה חדשה ושמה "הגלגל". הגלגל הפרימיטיבי הראשון נבנה על ידי חיתוך של שני בולי עץ אשר חוברו באמצעות מוט עץ במרכזם. בהמשך התפתח לגלגל של עגלת המשא.

שיתוף פעולה
בעידן של היום – כשהכל מואץ – גם סוכן הביטוח נדרש להמציא עצמו מחדש | צילום: shutterstock

עולם החדש נולד

עבודה שלצורך ביצועה נדרשו מאות אנשים הוחלפה בכרכרה אחת. המצאת הגלגל, על פניה, היתה אמורה ליצור אבטלה של אלפי סבלים ובנאים ולחסוך אלפי שעות עבודה אך בפועל – התוצאה היתה הפוכה, תנופת הבנייה רק התעצמה, לבניית ערים נוספות.

תנועה גדולה של סחר החלה להתפתח במרכזי הערים, המשק החקלאי התמלא בסחורה טרייה ששונעה מהשדות ומרכזי הגידול היישר לליבה ההומה של הערים החדשות שהוקמו. אלפי שנים אחרי התפתחות הערים בעולם – החלה אימפריית יוון להמציא את הגלגל מחדש.

אימפריית שמן הזית והקמח: הגלגל בהמצאתו החדשה הניע מאות בתי-בד וטחנות קמח,
פועלים רבים עברו גלובליזציה ושינוי, האבטלה היתה רגעית בלבד, עבודת הכפיים הוחלפה בייצור כמותי שנשלט על ידי כוח המים או הרוח, הייצור גדל ועימו הדרישה לסחורות.

שושלת  חדשה, אימפריית רומא החלה ממנפת את הגלגל החדש ואת הפיתוח בכל רחבי אירופה,אמות מים בכל עיר והפעלת אלפי בתי-בד וטחנות קמח וכך שעות העבודה שכביכול צומצמו – הפכו מנוף להתפתחות נוספת.

הגלגל המשיך והמצאה חדשה הגיחה: גלגל השיניים והגדלת המומנט הסיבובי. מכונות דפוס ומכונות תפירה החליפו את הייצור הידני ועברו לייצור המוני אשר הביא הן לחיסכון בזמן והן להתרחבות כלכלית.

אז הגיע תורו של מנוע הקיטור, ולאחריו מנוע הבעירה והמהפכה התעשייתית של הנרי פורד יצאה לדרך ושוב החל שינוי גלובלי: תעשיות ישנות נעלמו ותעשיות חדשות צצו לרבות מאות כלי רכב אשר קיצרו את זמן ההגעה ממקום למקום.

המהפכה הטכנולוגית של שנות ה-90 החלה להחליף אט אט את התעשייה הישנה,
האינטרנט שהיה אמור להחליף את שירותי הדואר אף הרחיב את תנועת המשלוחים,
חברות כגון: "אפל", "אמזון", "פייסבוק" – הפכו ל"קטר המוביל".

משבר הקורונה

משבר הקורונה הנוכחי ריכז את תשומת הלב עוד יותר בכיוונן של חברות הטכנולוגיה והביומד. שיחות זום מרחוק החליפו את הצורך בשטחי משרדים עצומים, עלויות שירות של חשמל, אחזקת רכב ומיסים – נחסכו ברגע, שטחי המשרד יצטמצמו בעתיד לחדרי ישיבות ופגישות שבועיות.

פגישות הזום יחסכו את הצורך באחזקת רכבים, במקומות חנייה ובהוצאות דלק. הצורך העצום בשטחי נדל"ן לתעשיה ומשרדים ילך ויצטמצם ואילו הצורך בנדל"ן למגורים יגבר בשל גידול של האוכלוסייה.

עולם המסעדנות והקמעונאות עובר אף הוא שינוי, אלו הנערכים עם שירותי משלוחים שרדו והתקדמו. העולם עובר ממד נוסף במהירות וכמו בכל שלב בהיסטוריה – תקופת המעבר וחילוף המקצועות ביחד עם שינוי אורח החיים – מייצר אבטלה רגעית עד להתאמה מחודשת כפי שהיה בעבר.

סקטורים נעלמים ואילו סקטורים אחרים תופסים את מקומם. אולי אחד הברומטרים המובילים לצפייה הינו השינוי החל בשוק ההון: מדד הנסד"ק מתקרב לתקרה כפולה, 
העלייה המהירה בהיסטוריה, מהירות גל העליות ההינה סממן לקצב התפתחות הדברים, חברות הטכנולוגיה בדרך לייעול העבודה מרחוק ועם צמצום שטחי העבודה שלהם – שורת הרווח רק תגדל.

הגלגל שוב מומצא מחדש ומי שלא יצטרף לכך – לא יוותר במשחק. סקטורים שלמים מתחזקים ואילו אחרים נעלמים, בין לבין גל אבטלה וחילוף מקצועות.

עולם הביטוח אף הוא ממציא מחדש את הגלגל שלו, חברות הביטוח עוברות למכירה ישירה ומפחיתות תלות בכוח אדם ובניירת, יחד עם הקטנת שטחי הנדל"ן, תפעול ושירות מרחוק וכנסים והדרכות המתקיימים בזום.

אנו נדרשים לחשב מסלול מחדש ולהמציא את הגלגל שלנו: הצורך המיידי ללקוח בהסבר ובהנגשת התהליכים יגבר ,יידרש משרד קטן ודיגיטלי שיהיה מהיר ויספק את כל שירותי מעטפת החיים, בריאות ואלמנטרי, פיננסי, תביעות, תכנון כלכלי, ליווי וייצוג מול כל מערכת אזרחית או ממשלתית והכל תחת קורת גג אחת. זה יהווה את הממשק הטוב ביותר ללקוחות המשרד.

בעידן הנע על גלגלי סילון – מתבקש להמציא את הגלגל בכל יום מחדש.

הכותב הוא חבר ועדת פיננסים בלשכה ומרצה לשוק ההון

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email