מנכ"ל איגוד חברות הביטוח הפורש זאב אבן חן: "גיליתי תפקיד מאתגר, מעניין ומסובך"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בחמישי שעבר נערכה מסיבת פרידה לזאב אבן חן, שלאחר 14 שנה פרש מתפקידיו כמנכ"ל איגוד חברות הביטוח וכמנכ"ל ויו"ר התאחדות חברות ביטוח חיים. מסיבת הפרידה, שנערכה במלון דן בתל אביב, כללה גם קבלת פנים למחליפו מאיר שביט.

מכיוון שאבן חן הוא ניצב בדימוס במשטרת ישראל, רוב האורחים שהגיעו לאירוע היו מצמרת ענף הביטוח הישראלי ומצמרת המשטרה לדורותיה: יו"ר הראל יאיר המבורגר ומנכ"ל הראל מישל סיבוני; מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן ויו"ר כלל ביטוח דני נוה; מנכ"ל הפניקס אייל לפידות; יו"ר איילון חברה לביטוח לוי רחמני והמנכ"ל אמיל וינשל; שלמה ועופר אליהו ממגדל; ערן גריפל, ארי קלמן ומוטי רוזן ממנורה מבטחים; מנכ"לית הכשרה חברה לביטוח אתי אלישקוב; מנכ"ל ביטוח חקלאי אריה הרמן; אריה אברמוביץ, נשיא לשכת סוכני ביטוח, הנשיאים לשעבר, אודי כץ ושאול פסטרנק והמנכ"ל היוצא של הלשכה מוטי קינן.

עוד הגיעו המפקחת על הביטוח דורית סלינגר; המפקחים לשעבר, עודד שריג וידין ענתבי; משה פרל, מנכ"ל איגוד הבנקים; ואיש העסקים פיני כהן.

את צמרת המשטרה ייצגו המפכ"ל יוחנן דנינו, והמפכ"לים לשעבר אסף חפץ ומשה קראדי. כמו כן, הגיעו ניצבים וקציני משטרה פעילים ובדימוס כמו גבי לסט, יו"ר קבוצת דלק; יעקב גנות, מנכ"ל רשות שדות התעופה; וכן הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי ורב גונדר אהרן פרנקו.

מנכ"ל מגדל עופר אליהו, שמשמש כיו"ר איגוד חברות הביטוח, הודה לאבן חן בשם חברות הביטוח; סלינגר ציינה את הדרך הכנה, ההוגנת וההגונה שבה ייצג אבן חן את חברות הביטוח ואיחלה הצלחה לשביט, שאת תמונתו, כמפקח לשעבר על הביטוח, היא רואה בכל יום במשרדה; ודנינו בירך את העבודה המצוינת שביצע אבן חן בהקמת יחידת "אתגר", במימון ארגוני הביטוח, שהובילה לירידה דרמטית במספר גניבות הרכב (מ-47 כלי רכב שנגנבו בשנה, לכ-16,500 כלי רכב שנגנבו בשנה).

שביט הודה לאבן חן על עזרתו, ואמר שישמח להמשיך לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם חברות הביטוח, עם הפיקוח ועם המשטרה. אבן חן אמר לבאים שלאחר שפרש מהמשטרה לא חשב שיוכל למצוא תפקיד קשה יותר, ולא העלה בדעתו שיעשה את תפקידו 14 שנה, אך גילה שהתפקיד כמנכ"ל איגוד חברות הביטוח קשה, לא פחות מאתגר, מעניין ומסובך, והוא, כאחד שפורח מאחריות, נהנה מכל רגע.

על ענף הביטוח אמר כי "אין ספק ששירותי הרפואה הציבורית לא טובים לאזרחי המדינה ובמצב הנוכחי על חברות הביטוח לשחק תפקיד מרכזי בתחום. לגבי ניהול החיסכון הפנסיוני: אין מחלוקת שבמקצועיות של חברות הביטוח הן שומרות על השווי הריאלי של החיסכון וזה עולה כסף – לכן, המשך הכרסום בדמי הניהול רק יוביל לתוצאות לא טובות. עבור תוצאות טובות צריך להשקיע. יש לפרגן לחברות הביטוח על הקמת יחידת אתגר וגניבות הרכב. הירידה בגניבות זה לא סתם. הקמת אתגר הביאה לתוצאות וזו תרומה של חברות הביטוח לקהילה".

אבן חן שירת במשטרת ישראל כ-25 שנה. ב-1986 אף הוענק לו עיטור מופת. הוא שימש כמפקד משטרת רחובות, מפקד מרחב השרון, מפקד היחידה הארצית לחקירות הונאה, ראש המטה המבצעי של השר לביטחון פנים משה שחל, ראש מטה המשטרה, תחת המפכ"ל אסף חפץ, ומפקד מחוז המרכז.

ב-2011 מונה אבן חן למנכ"ל איגוד חברת הביטוח בישראל. הוא בעל תואר במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ומוסמך לעריכת דין. אבן חן נשוי ואב לשלושה ילדים. בתו, טופז אבן חן קליין, ששירתה בשירות בתי הסוהר, נספתה באסון השריפה בכרמל ב-2010. ביולי הודיע אבן חן על פרישתו בסוף השנה מכהונתו כיו"ר ומנכ"ל התאחדות חברות לביטוח חיים בע"מ וכמנכ"ל איגוד חברות הביטוח בישראל (ע"ר), לאחר 14 שנות עבודה כמנכ"ל איגודי הביטוח הנ"ל, ושלוש שנים וחצי כיו"ר התאחדות חברות לביטוח חיים.

התאחדות חברות לביטוח חיים מהווה ארגון יציג של חברות ביטוח העוסקות בביטוח חיים ובחסכון פנסיוני, כולל קרנות פנסיה שבשליטת חברות ביטוח, ואילו איגוד חברות הביטוח מייצג חברות ביטוח הפועלות בביטוח הכללי (אלמנטרי).

אבן חן מסר כי לאחר 14 שנות כהונה, הוא חש שמיצה את עצמו בתפקידיו הנוכחיים בארגוני הביטוח ושהגיע הזמן למסור את השרביט למנהל חדש. אבן חן לא מסר פרטים אודות תכניותיו העתידיות. מחברות ביטוח נמסר אז כי הן מביעות צער על פרישתו של אבן חן, אך מכבדות את החלטתו ומאחלות לו הצלחה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email