מנכ"ל מנורה־מבטחים: אנחנו בגרעון של 7% על כלל נכסי הקרן

כך גילה יהודה בן אסייאג בכינוס חירום של השדולה לפנסיה הוגנת בכנסת. אשר סייפר, יו"ר המכללה לביטוח ופיננסים: "זורקים את השוק לרפורמות שנבנו ללא מחשבה תחילה"
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

בכינוס חירום של השדולה לפנסיה הוגנת שהתקיים בשבוע שעבר בכנסת בנושא הריבית התחשיבית בקרנות הפנסיה החדשות גילה מנכ"ל מנורה מבטחים יהודה בן אסייאג, כי עקב הפער הקיים בגובה הריבית התחשיבית (כ־4%) לעומת הריבית הנמוכה במשק "כבר היום אנחנו בגירעון של 7%-8% מכלל נכסי הקרן, מה שעתיד להצטבר לגירעון של כ־60 מיליארד שקל תוך עשור".

את כינוס החירום יזמו חברי הכנסת דוד אמסלם (ליכוד), מיכל בירן, עמר בר-לב (המחנה הציוני). הם קראו לאוצר, ההסתדרות וחברות הביטוח והפנסיה להגיע בהקדם לפתרון מוסכם לשינוי אופן הקצאת אגרות החוב המיועדות בין החוסכים, כך שהגרעונות לא יושתו על החוסכים הצעירים, ובאותו מידה לא יביאו לקיצוץ דרמתי של רבע מקצבת הקשישים. לטענתם: "רוב האנשים לא מודעים לכך שהריבית המשמשת את חברות הביטוח לחישוב הקצבה החודשית בקרנות הפנסיה החדשות גבוהה משמעותית מאשר הריבית הריאלית. כל עוד הפער הזה קיים, החוסכים הצעירים הם בעצם אלו שמממנים בחסכונותיהם, את הקצבאות החודשיות של ציבור הפנסיונרים.

מימין: ח״כ דוד אמסלם וח"כ עומר בר לב
מימין: ח״כ דוד אמסלם וח"כ עומר בר לב

הממונה על אגף שוק ההון והביטוח באוצר הודיעו על כוונה לשינוי שיטת החישוב החודשי, לפיה הפנסיונרים עצמם ולא החוסכים הצעירים, הם שייספגו את הגירעון בקרנות על ידי קיצוץ מתמשך בקצבה החודשית לאורך כל תקופת הפנסיה, באופן שהוא לא פחות מהפקרתם לעוני ודלות לעת זקנה. האם זהו הפתרון היחידי? האם יש דרך ליישב את ניגוד העניינים בין החוסכים הוותיקים לחוסכים הצעירים?"

האוצר יוזם רפורמה

בנושא זה בוחן האוצר כבר שנתיים אפשרות להוריד את הריבית התחשיבית, מהלך שטרם בוצע, מחשש לתגובה ציבורית קשה. שר האוצר אף הודיע כי יאמץ את המלצת הצוות בראשות שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר, להקצות את איגרות החוב המיועדות (כיום בכל קרן פנסיה מושקעים 30% מכספי הצבירה שלה באג"ח מיועדות של הממשלה בריבית של 4.86%), כך שאצל פנסיונרים יושקעו 60% מהנכסים העומדים כנגד ההתחייבויות באיגרות חוב מיועדות.

אשר סייפר, יו"ר המכללה לפיננסים וביטוח, פנה לחברי הכנסת שבשדולה וביקש מהם, שכאשר הם דנים בנושא הפנסיה, שלא ישכחו גם ציבורים רחבים של שארי פנסיונרים או נכים וכאלה שנפלו למצב של אבדן כושר עבודה: ”מעבר לכך", אמר סייפר, ”יש גם מוצרים של חיסכון פנסיוני שאין להם אג“ח מיועד כמו ביטוחים וקופות גמל, שמאות אלפי החוסכים בהם מופלים לרעה“. עוד טען סייפר כי ”יש צורך בצדק חברתי אמיתי, ולהקצות לפנסיונרים 100% אג“ח מיועד בהתבסס על השכר החציוני (כ־6,200 שקל), ולא 30% כמו המצב כיום או 60% כהמלצת האוצר“.

סייפר קבל גם על המודל הצ‘יליאני (התאמת הסיכון לגיל החוסך) אותו החיל משרד האוצר על קרנות הפנסיה מתחילת השנה: ”המודל הזה זכה לביקורות קשות ביותר באמריקה; יש לבצע בו תיקונים הכרחיים עוד לפני שדנים בהקצאת אג“ח מיועד. על האוצר לחשוב מחוץ לקופסה, לבדוק היטב ולא לזרוק את השוק לרפורמות שלא נבנו במחשבה תחילה“. עוד טען סייפר כי פנסיית ברירת המחדל שיזם האוצר היא ”אסון למיעוטי היכולת, ויש לעצור את המהלך ולחשוב עליו מחדש“.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email